Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 12
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
NOVA STUDIJA

Škotski znanstvenici otkrili: 'Prehlada štiti od koronavirusa'

Ilustracija
NIAID-RML/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
24.03.2021.
u 09:04

"Rinovirus je aktivirao prirodni imunosni odgovor koji je blokirao repliciranje koronavirusa u ljudskom respiratornom epitelu", kazao je voditelj istraživanja Pablo Murcia

Nova studija Sveučilišta u Glasgowu pokazala je da se virusi koji uzrokuju običnu prehladu uspješno nadmeću s novim koronavirusom i istjeruju ga iz ljudskog respiratornog sustava. 

Virusi koji uzrokuju prehladu nazivaju se rinovirusima i u ljudskom će organizmu, po studiji škotskih znanstvenika, nadjačati i blokirati repliciranje virusa SARS-CoV-2, uzročnika covida.  Procjenjuje se da su rinovirusi odgovorni za 40 posto običnih prehlada, kratke i bezazlene bolesti. 

Virusi se nadmeću za preživljavanje u svojim domaćinima, ali neki od njih mogu biti u suživotu s drugima. Primjerice, adenovirusi mogu dijeliti kuću (ljudsku stanicu) s drugim virusima.  No virusi gripe ili obične prehlade usamljeni su ratnici. Napadaju ljudsku stanicu sami i sami u njoj žele i ostati.

Znajući to, znanstvenici Sveučilišta u Glasgowu napravili su repliku ljudskog respiratornog sustava koji koronavirus koristi za useljavanje u organizam. Potom su oba virusa umetnuli u replicirani dišni sustav i pustili ih da slobodno napadaju stanice. 

Kad su oba virusa puštena istovremeno, "rinovirus je aktivirao prirodni imunosni odgovor koji je blokirao repliciranje koronavirusa u ljudskom respiratornom epitelu", kazao je voditelj istraživanja Pablo Murcia. To znači da je respiratorni sustav bio inficiran samo prehladom. Kad je rinovirus pušten s 24 sata prednosti, koronavirus nije imao šanse. Čak i u obrnutoj situaciji, kad je koronavirus dobio dan prednosti za kolonizaciju, rinovirus je stigao kasnije i svejedno 'istjerao' SARS-CoV-2 iz stanica. Zaključak je jednostavan, SARS-CoV-2 u izravnom sukobu s rinovirusom nema izgleda. 

"To znači da imunosni odgovor na običnu, blagu prehladu, može osigurati neku razinu privremene zaštite protiv koronavirusa", rekao je profesor Murcia. 

Nažalost, imunosni odgovor na prehladu jenjava nekoliko dana nakon završetka bolesti, a SARS-CoV-2 tada može napasti organizam. Premda se ova spoznaja može koristiti u razvoju strategija protiv kovida, škotski znanstvenici napominju da je dotad "cijepljenje najbolja zaštita protiv covida".

 

>> VEČERNJI TV Branko Ančić i Damir Jugo u studiju Večernjeg lista govore o životu nakon pandemije

Ključne riječi

Komentara 2

SA
SamoIstina
09:31 24.03.2021.

Idemo sad zrakoplovima nadletiti Zemlju, posijati rinoviruse i riješiti pandemiju zauvijek!

DU
Deleted user
20:58 27.03.2021.

Ovo treba još dodatno znanstveno potvrditi studijama i člancima, pa pričekati 200 godina da se može primjenjivati na ljudima. Da se slučajno ne bi cjepivo slabije prodavalo.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije