Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 123
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
STANFORD U CRNOM

Genijalna teoretičarka matematike iznenada umrla u 40-oj godini života

Maryam Mirzakhani
Foto: Youtube Screenshot
16.07.2017.
u 14:11

Mirzakhani, podrijetlom Iranka, osvojila je svojevrsnog "matematičkog Nobela" 2014., i jedina je žena kojoj je to uspjelo u više od 80 godina postojanja te nagrade

Maryam Mirzakhani, jedina žena dobitnica najprestižnije matematičke nagrade na svijetu "Fields Medal" i profesorica na sveučilištu Stanford u Kaliforniji, preminula je u subotu u 40. godini života, objavilo je njezino sveučilište u emotivnom oproštaju od "briljantne matematičarke i skromne osobe" koja je dala golem i trajan doprinos znanosti.

Mirzakhani, podrijetlom Iranka, osvojila je svojevrsnog "matematičkog Nobela" 2014., i jedina je žena kojoj je to uspjelo u više od 80 godina postojanja te nagrade.

Tu nagradu Međunarodni kongres matematičara dodjeljuje svake četiri godine matematičaru mlađem od 40 godina.

Od 2008. profesorica na Stanfordu, a prethodno doktorandica na jednako slavnom sveučilištu Harvard, Mirzakhani je, kako je priopćio Stanford, "teorijskom matematikom koja je onima koji nisu matematičari isto što i strani jezik" objasnila zakrivljene površine: modularne prostore, Teichmullerovu teoriju, hiperboličnu geometriju, Ergodičku teoriju dinamičkih sustava i simplektičku geometriju.

"Maryam nas je napustila daleko prerano, ali njezino naslijeđe i utjecaj će nastaviti živjeti za tisuće žena koje je nadahnula za izučavanje matematike i znanosti. Maryam je bila briljantna teoretičarka matematike, ali vrlo skromna osoba koja je sve hvale i nagrade primala samo u nadi da bi to moglo druge ohrabriti da slijede njezin put. Njezin doprinos, kao znanstvenice i uzora, golem je i trajan i neizmjerno će nam nedostajati ovdje na Stanfordu i cijelom svijetu", kazao je predsjednik Stanforda Marc Tessier-Lavigne.

Mirzakhani je iza sebe ostavila supruga Jana Vondraka i kćerku Anahitu. Njoj u čast, sveučilište će održati posebnu svečanost na jesen, po povratku nastavničkog osoblja i studenata uoči početka nove akademske godine.

Na dodjeli nagrade "Fields Medal" 2014., odbor joj je zahvalio na "zapanjujućem i vrlo originalnom doprinosu geometriji i dinamičkim sustavima". Njezin rad bi se mogao pokazati i velikim doprinosom fizici, onom dijelu koje se bavi postankom Svemira, ali i drugim granama matematike, na području prostih brojeva i kriptografije.

U njezinom rodnom Iranu, politički dužnosnici i mediji odali su joj počast, a većina novina objavila je njezin veliki portret bez tradicionalne marame, koju ona u SAD-u nikada nije nosila, i iskazali poštovanje toj briljantnoj matematičarki koja je preminula od karcinoma dojke koji se proširio na kosti.

"Matematički genij ustuknuo pred snagom smrti", naslov je teksta u konzervativnom dnevniku Hamshahri, popraćenog slikom Mirzakhani, također bez 'hijaba'.

Isto je učinio i urednik ekonomskog dnevnika Donaye Eghtessad, uz naslov "Odlazak matematičke kraljice".

Dnevni list Hafte Sobh podsjeća da je genijalna matematičarka prvi puta smrt izbjegla prije više od 20 godina kada se sa svojim kolegama autobusom vraćala s matematičkog natjecanja. U prometnoj  nesreći je poginulo sedam mladih matematičara, a u Iranu je taj događaj poznat kao "crni utorak", no ona je preživjela.

Kao tinejdžerica, bila je dva puta za redom pobjednica Međunarodne matematičke olimpijade, 1994. i 1995. sa savršenim rezultatom. Tada je primila nagradu od tadašnjeg predsjednika Hašemija Rafsandžanija.

Za daljnji razvoj svog talenta odabrala je SAD te je pohađala najslavnija sveučilišta, Princeton, Harvard i Stanford.

"U čast Mirzakhani, potrebno je stvoriti povoljne prilike za sve buduće Maryam u zemlji", napisala je reformatorica Shargh Azar Mansouri i pozvala predsjednika Rohanija da u svojoj budućoj vladi imenuje žene.

Komentara 1

CE
centirion
16:26 16.07.2017.

Još kao mali,sam govorio da od matematike boli glava. Nosu mi vjerovali!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije