Naslovnica Sport Strani nogomet

Trener Hajduka: Najdraža pobjeda bit će mi ona sljedeća!

06. kolovoza 2022. u 07:00 1 komentara 308 prikaza

Hajduk je u prvoj utakmici 3. pretkola Konferencijske lige u sjajnom ozračju na Poljudu s 3:1 svladao Vitoriju Guimaraes.

Zagrmio je Poljud kada je Filip Krovinović izveo slobodni udarac, toliko da se i novinarska loža na najvišem dijelu zapadne tribine silno zatresla, a iako je Hajdukov protivnik, portugalska Vitorija Guimaraes, tu loptu izbio, veznjak Hajduka opet ju je osvojio i gurnuo u šansu Lukasa Grgića. Njegov udarac bio je preslab i lagan plijen za vratara Varelu, ali u tih nekoliko kadrova, na semaforu je stajalo da je u tijeku tek 9. minuta, gosti su jako dobro osjetili kakva je želja na otvaranju sezone na Poljudu gorjela u igračima Hajduka.

Dupkom pun Poljud

Još u najavi dvoboja trener splitske momčadi Valdas Dambrauskas kazao je da u pripremi nema lakšeg posla od ovakvih utakmica: do zadnjeg mjesta ispunjen Poljud (34.198 gledatelja) i do posljednjeg člana svlačionice nabrijana lica igrača kojima nije trebao veći motiv od splitske atmosfere i sjećanja na prošlogodišnji debakl protiv Tobola u najranijoj fazi proboja u Europu, koji je ostao u pokušaju i svi su ga još iste večeri pospremili duboko u zaborav. Hajdukov moment nije ugasio ni švedski sudac Al-Hakim, koji je u 40. minuti odlučio da igranje rukom Alfe Semeda, kojem se lopta odbila od bedra, nije za najstrožu kaznu, a već je razbjesnio Poljud i četiri minute prije, kad je Grgić pao u duelu s Ogawom u šesnaestercu.

Nije evidentno bolji, razigraniji, ali i oprezni Hajduk, koji je u prvom dijelu zacementirao inače ofenzivnog beka Melnjaka na svoju polovicu terena, 'ubio' ni vodeći pogodak Vitorije u 61. minuti, djelo Miguela Mage s 18-ak metara, kakav se pogađa možda jednom u životu, a Portugalci su do njega došli a da u prvom dijelu uopće nisu zapucali prema golu. Baš je pomicanje Melnjaka nekoliko metara naprijed i preuzimanje rizika u nastavku susreta rezultiralo preokretom koji će Poljud dugo pamtiti. Završilo je 3:1, krenulo je od 67. minute golom Emira Sahitija, koji je natrčao na odbijenu loptu nakon što je Marko Livaja pogodio vratnicu. U 75. minuti Hajduk pogađa za vodstvo, a strijelac je bio upravo Melnjak, dok delirij počinje tri minute prije kraja, zasluženim pogotkom Krovinovića za vrijednu prednost uoči uzvratne utakmice u Guimaraesu koja je na rasporedu u srijedu 10. kolovoza s početkom u 18 sati.

"Ovo je Hajduk!", dugo su skandirale tribine Poljuda igračima bijelih, a to su povici koje oni najviše žele čuti, nakon silnih europskih posrtaja i tužnih poljudskih večeri. Ovaj put, konačno, neće se govoriti samo o spektakularnoj atmosferi, već i o pobjedi, karakteru, borbenosti i vjeri Hajduka da može izvući ono što prijašnjih godina nije mogao.

Iako je na otvaranju domaće sezone Hajduk prikazao lošu igru u HNL-u te je postojao strah da trkački neće moći parirati portugalskoj momčadi, dojam je da Vitorija nije imala snage za ovu utakmicu i ovakav Hajduk. Bijeli su vodili igru, stvarali šanse, rovovski se borili na sredini terena, pucali na gol i u konačnici – igrali nogomet, dok su Portugalci trošili vrijeme, prekidali igru i tražili rezultat 'ni iz čega'. Na kraju su teško kapitulirali, dok je Hajduk doživio 'divnu splitsku noć' koja je na gradskim ulicama trajala do zore. Iskazao se i Marko Livaja, iako nije zabio, ali jest direktno sudjelovao u akcijama za dva Hajdukova gola.

Valdas poziva na oprez

Trener Dambrauskas na kraju utakmice iznio je oprezne stavove, unatoč euforiji koja se rasplamsala na Poljudu.

– Čeka nas teška utakmica u Portugalu i moramo se jako dobro za nju pripremiti. Igrali smo protiv momčadi koja želi zadržati loptu. Prvi zadatak bio je oduzeti im loptu. U prvom poluvremenu bili smo prespori, pa smo se u nastavku prilagodili. U napadu smo bili dobri, zabili smo tri gola. Vitoria je napadačka momčad, a natjerali smo ih da se brane. Ne mogu ništa zamjeriti nikome od svojih igrača. Dečki su bili apsolutno fantastični. Moja najdraža pobjeda bit će ona sljedeća. Želim pobijediti u svakoj utakmici. Sazrijevamo, rastemo i to je čar nogometa – rekao je trener Hajduka, dok je strijelac Filip Krovinović istaknuo:

– Velika je ovo fešta i velika pobjeda. Malo ćemo feštati, a onda se odmoriti da budemo još jači. Nije lako primiti pogodak kad imaš dominaciju, ali nizali smo prilike i povukle su nas tribine. Hvala navijačima, oni su nam bili poticaj, ali bio je to i eurogol koji su nam zabili, možda nam je baš to trebalo. U Portugal idemo završiti posao.

Split: Prva utakmica 3. pretkola UEFA Konferencijske lige HNK Hajduk - Vitoria SC SVE JE ZAPRAVO LOGIČNO Što točno znači poruka Torcide? Podignuli transparent Perpetuum mobile possibile est KOMENTAR T. DASOVIĆA Rijetko se viđa ovo što je sinoć napravio Hajduk, moment za pamćenje dokazuje zašto su opet moćan klub