Šimunić skandirao 'za dom spremni': Nisam ništa krivo napravio
– Ja sam to uvijek želio napraviti. Tko će me kazniti? Nisam ništa pogrešno napravio. Ja navijam za Hrvatsku, za svoj dom i, ako to nekome smeta, to je njegov problem – rekao je Šimunić.
Komentari 249
ljudi nemojte tako, i crkva je preko noći na markovoj crkvi na gornjem gradu promijenila u grbu prvo polje u bijelu boju, pa ovo sada je šovinistički ispad, ja mislim da se ipak treba odreći svega hrvatskog jer je too u.. idno i bolesno .., pa znamo ko je branio Vukovar
Dok u Hrvatskoj povratnici Srbi se slikaju na facebook stranicama sa četničkim oznakama, bez reakcije dok ne zakolju dvojicu Hrvata u Vojniću, dotle novinari traže ustaše u poviku ZA DOM SPREMNI! U Srbiji veličaju četništvo i ljube se Josipović i četnik Nikolić, dotle je problem povik domoljubni ZA DOM SPREMNI! O hrvatsko novinarstvo, gdje ti je dno!!!
Joe legendooo.. Za Dom.
U boj, u boj autor: Franjo Marković (Križevci, 26. srpnja 1845. - Zagreb, 15. rujna1914.), hrvatski filozof i književnik U boj, u boj! Mač iz toka, braćo, nek dušman zna kako mremo mi! Grad naš već gori, stiže do nasže do nas već žar: rik njihov ori, bijesan je njihov jar! K'o požar taj grudi naše plamte, utiša rik mača naših zvek! K'o bratac brata Zrinskog poljub'te svi! Za njim na vrata, vjerni junaci vi! Sad, braćo! Pun'mo puške, samokrese, naše grome, naše trijese, neka ore, ruše more! Brus'mo ljute naše mače, neka sijeku jače, jače! Sad zbogom bud', dome naš zauvijek, oj, zbogom, od svud i svud na te dušman ide prijek. I već u grob sveti trup sklada tvoj, al' neće! Za te sin svak u boj se kreće! Dome naš, ti vijekom stoj! Hajd' u boj, u boj! Za dom, za dom sad u boj! Ma paklena množ na nj diže svoj nož; Hajd' u boj! Nas mal, al' hrabar je broj! Tko, tko će ga strt'? Smrt vragu, smrt! Za domovinu mrijeti kolika slast! Prot dušmaninu! Mora on mora past'! Pametnom dosta
josipe napravio si pravu stvar a to je kažnjivo
mislim da nije nikog uvrijedio. pa valjda je još uvijek ovo naša domovina. političari radi svoje perspektive i ulagivanja evropi nabacuju nam osjećaj krivnje ako pomisliš na riječ DOM.
Poklik ZA DOM SPREMNI je ipak malo stariji od Ustasa.
Kukamo,jadikujemo i druge optuzujemo a ponasanje nam je katastrofa.Kako je moguce da se kodnas slave strahote koje je cijeli svijet osudio kao zlocin?
OK necemo se praviti bedast, svi znamo da je to poklic takav kakav je. Konotacija je ustaska, i kraj price. Tko je konotaciju napravio takvom i to znamo. A, decko je napravio sto je napravio, kome pase pase kome ne pase ne pase. Sad ce netko reci da je to poziv na ubijanje i klanje a ja cu mu unaprijed odgovoriti da nije...to je poklic...hoce li nam FIFA prasnut kaznu, mozda, a hoce li nam oduzeti pravo nastupa u Brazilu...e to nece...stoga...
http://en.wikipedia.org/wiki/U_boj,_u_boj
Koga briga sto je rekao! Jednostavno ga je ponijelo, na kraju krajeva, pobijedjena je jedna apsolutno supervrhunska reprezentacija Islanda, zemlje koja broji 300 tisuca ljudi i ima nogometasa koliko i jedan Dinamo sve skupa. 'Za dom spremni' sigurno nije nastalaa u NDH ali je po njoj najpoznatija i tu je prici kraj.
ZAGREBAČKI BRANITELJI: 'Šimunića bi trebalo udaljiti iz reprezentacije'
Kako god vi Hrvati imate poklik "Za dom" tako i mi srbi imako svoj poklik. Naš poklik je "Za tuđe".
presuda u Kninu: "U obrazloženju presude navodi se da je “pozdrav “Za dom spremni” poznat kroz cijelu hrvatsku povijest još od vremena Šubića i Zrinskog te da time ne predstavlja nikakvo tzv. ustaško obilježje kako mu se vjerojatno stavlja uu teret”. Da je riječ o povijesnim činjenicama govore i slijedeći dokazi. Godine 1566. Nikola Šubić Zrinski brani Siget od najezde daleko brojnijih Turaka. Nakon dugotrajnih borbi i opsade, umjesto da se predaju krenuli su u posljednji juriš i zadali Turcima ogromne gubitke. Nikola Šubić Zrinski uzviknuo je “Za dom, sad u boj!” Nekih 250 do 300 godina kasnije, ban Josip Jelačić koristi sličan pozdrav za motivaciju vojnika i naroda. Kada bi išli u bitku, ban bi uzviknuo “Za dom!” a vojska bi odgovarala “Spremni umrijeti!” Opera Nikola Šubić Zrinski, naime, sadrži u sebi domoljubnu pjesmu U boj, u boj u kojoj je bio i poklič “Za dom!”
netko je iznenaden?
Taj pozdrav nije tajna jer je toliko Hrvata znalo bez treninga odgovorit, svi se moramo pitat gdje su čuli ili pročitali i trebaju svi sve pročitat kada su ga prvi put hrvati upotrebljavali kako je rekao Šimunić. Ako je takoo onda nebi smjeli govorit Hrvatski.
Covjek voli dom i domovinu.. i ja mu cestitam . Ovo moze smetati samo onima koji bi, a nikada nece da cuju "spremte se spremte cetnici".. Mozda u Haagu??
Ima li fasizma u Hrvatskoj?
za topli dom spremni!
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
ma to je prozivka za islanđane i komšije mi smo za brazil spremni