NBA LIGA

Lakersi i Hawksi i dalje maksimalni

10.11.2008.
u 08:54

U nedjelju je u ligi NBA odigrano 8 utakmica. Nove pobjede upisali su LA Lakersi i Atlanta Hawksi, jedine dvije neporažene momčadi ove sezone. Lakersi su u Los Angelesu pobijedili Houston sa 111-82. Kobe Bryant postigao je 23 koša za domaćina, Pau Gasol 20 uz 15 skokova, dok je fini doprinos s klupe dao Jordan Farmar sa 16 koševa. Lakersi su prvi put nakon sezone 2003./2004. krenuli u prvenstvo s omjerom 5-0. U Houstonu je najbolji strijelac bio Aaron Brooks s 20 koševa.

Odličan učinak nastavljaju Atlanta Hawksi, koji su gostujućom pobjedom nad Oklahomom stigli do omjera 5-0. Odlučila je posljednja četvrtina koju su Hawksi dobili s 31-23. Joe Johnson ubacio je za Atlantu 25 poena, a Flip Murray je 9 od svojih 14 koševa postigao u zadnjoj četvrtini. Kevin Durant je predvodio domaću momčad sa 20 koševa, ali je imao i 6 od ukupno 17 izgubljenih lopti Tundera, koji je na omjeru 1-5.

Charlotte Bobcatsi ugostili su Toronto Raptorse i nakon slabe četvrte četvrtine prepustili kanadskoj momčadi pobjedu 89-79. Roko Ukić dobio je “trash time” u dresu Raptorsa. Jedini hrvatski košarkaš u ligi NBA odigrao je posljednjih minutu i pol u Charlotte Bobcats areni u vremenu kada je pobjednik već bio poznat. Pokušao se polaganjem upisati na listu strijelaca, ali njegova lopta odbijena od table nije pronašla put kroz mrežicu.

Košarkaš koji potpisuje većinu pobjeda i poraza Raptorsa, Chris Bosh, ponovno je bio na visini zadatka i s 30 postignutih koševa i 15 uhvaćenih lopti predvodio je suigrače do četvrte pobjede u šestoj utakmici sezone. Jose Calderon ubacio je 13 i podijelio sedam asistencija, a Andrea Bargnani iskoristio je svoju minutažu za 18 poena i pet skokova nakon ulaska s klupe. Kako su Bobcatsi igrali dovoljno će reći podatak da im je najbolji igrač na utakmici bio Raymond Felton koji je kraj dvoboja dočekao s 12 koševa i šest asistencija. Ipak, i uz tako “beskrvnu” igru držali su priključak s gostima sve do posljednjih 12 minuta u kojima su nadigrani 26-12.

Aktualni prvaci Boston Celticsi pokvarili su prvu utakmicu Allena Iversona u Auburn Hillsu, pred navijačima Detroit Pistonsa. Celticsi su ostvarili laku pobjedu 88-76, ponajviše zahvaljujući odličnoj drugoj četvrtini koju su dobili s 30-10, čime su preuzeli potpunu kontrolu utakmice. Richar Hamilton je iz igre gađao 0-8, a Rasheed Wallace 4-17. Puno bolji nije bio niti Iverson, kojeg je publika toplo dočekala. Za 11 poena šutirao je 4-11 iz igre. Najbolji u Detroitu bio je Tayshaun Prince s 23 koša. U Bostonu je Tony Allen ubacio 23, a Ray Allen 17 koševa.

Sacramento je kod kuće slavio protiv Golden Statea 115-98. Kevin Miller je ubacio 27 koševa za Kingse prije ozljede lijevog gležnja u trećoj četvrtini, zbog koje je morao napustiti igru. John Salmons je dodao 16 poena, a Brad Miller 14 uz 10 skokova i 6 asistencija. Kod Warriorsa je latvijski centar Andriš Biedrins postigao 16 koševa uz čak 18 skokova.

Nakon pet uvodnih pobjeda u sezoni, košarkaši Utah Jazza pretrpjeli su prvi poraz u ovosezonskom izdanju NBA lige. Bolja od njih u Madison Square Gardenu bila je momčad New York Knicksa 107-99. Dva iznimno raspoložena igrača bila su dovoljna Knicksima da nadigraju momčad iz Salt Lake Cityja. Jamal Crawford prijetio je izvana (trice 5/7) i postigao 32 poena, a Zach Randolph pokazao snagu u reketu s 25 koševa i 14 skokova, što je bilo previše za Carlosa Boozera (19 poena, 17 skokova) i “džezersko” društvo koje je, zbog ozljede gležnja lijeve noge, još od početka sezone lišeno pomoći svog prvog razigravača, sjajnog Derona Williamsa.

Šest utakmica trajala je agonija Los Angeles Clippersa. Mnogo novih igrača dugo je tražilo kemiju u momčadi i čini se napokon je našla protiv Dallas Mavericksa protiv kojih su upisali prvu pobjedu u sezoni (103-92). Taktika u kojoj su pustili Dirka Nowitzkog da se raspuca, a brigu vodili oko ostalih igrača, isplatila se drugoj momčadi iz Los Angelesa. Nijemac je bio na visini zadatka i sve je u njegovoj igri (osim šuta za tricu 1/7) bilo na razini očekivanog. Vukao je svoju momčad s 33 poena i sedam skokova, te djelovao nezaustavljivo za sastav Clippersa. Ali, kada se zna da je kombinacija Terry-Green zajedno potrošila 27 lopti od kojih je samo osam pronašlo put kroz obruč jasno je gdje su Mavsi izgubili utakmicu. Baron Davis diktirao je tempo s 22 koša i deset asistencija, još su petorica košarkaša domaće momčadi upisala dvoznamenkast broj poena, a Marcus Camby ostao na korak do “double-double” učinka (9 poena, 14 skokova). Opasnost je prijetila s previše strana da bi Dallas došao do polovičnog učinka na početku sezone. Trenutačno imaju dvije pobjede i četiri poraza.

NBA liga (nedjelja):

Charlotte – Toronto 79-89 ((Augustin 14p, Felton 12p, 6a / Bosh 30p, 15s, Bargnani 18p, 5s)

New York – Utah 107-99 (Crawford 32p, 4a, Randolph 25p, 14s / Boozer 19p, 17s, Kirilenko 18p)

LA Clippers – Dallas 103-92 ((B. Davis 22p, 10a, Thornton 17p / Nowitzki 33p, 7s, Green 13p, 12s)

Detroit – Boston 76-88 (Prince 23p, 8 s, Wallace 10p, 11 s / T. Allen 23 p, R. Allen 17p, 8s)

Oklahoma City – Atlanta 85-89 (Durant 20p / Johnson 25p, Williams 16p, 7 sk)

Denver – Memphis 100-90 (Anthony 24p, 8 s, Nene 18p, 12s, Billups 16p, 6s, 10a / Mayo 31p, 8s)

Sacramento – Golden State 115-98 (Martin 27p, Salmons 16p, Hawes 14p, 11s, Miller 14p, 10s, 6a / Biedrins 16p, 18s)

LA Lakers – Houston 111-82 (Bryant 23p, Gasol 20p, 15s / Brooks 20p)