Naslovnica Sport Borilački sport

Ivan i Anđelo Kvesić u subotu za broncu

Imam konačnu potvrdu zlata sa Svjetskog prvenstva. Zbilja sam imao težak ždrijeb sa suparnicima koji mi nikako ne odgovaraju - rekao je aktualni svjetski prvak i europski doprvak iz Novog Sada u poluteškoj kategoriji
28. ožujka 2019. u 22:54 0 komentara 247 prikaza
Ivan Kvesić

Braća Kvesić u subotu će se boriti za brončanu medalju u poluteškoj, odnosno teškoj kategoriji na 54. EP-u u karateu, koje se održava u španjolskom gradu Guadalajari. Ivan je u 1. kolu bio slobodan, u nastavku je uslijedio dvoboj s finalistom iz Madrida s prošlog SP-a koji tada nije odigran zbog ozljede ukrajinskog natjecatelja. Zbog toga je Ivanu posebno stalo pobijediti Valerija Čobotara u meču 2. kola Guadalajare u čemu je i uspio, ostvarivši pobjedu s 3-1.

Ivan Kvesić Ivan Kvesić Više nisam lovac, sada sam postao meta

"Imam konačnu potvrdu zlata sa Svjetskog prvenstva. Zbilja sam imao težak ždrijeb sa suparnicima koji mi nikako ne odgovaraju", rekao je aktualni svjetski prvak i europski vice-prvak iz Novog Sada u kategoriji do 84 kg, ali time i učvrstio važnu prednost ispred ukrajinskog natjecatelja u borbi za Olimpijske igre u Tokiju. Međutim, u Guadalajari uspješnu seriju nastavio je pobjedama protiv Merisa Muhovića iz BiH s 3-0, te Makedonca Berata Jakupija 2-0, protivnicima od kojih je u posljednje vrijeme znao i gubiti. U polufinalu ga je međutim zaustavio Bjelorus Anton Isakau s minimalnih 1-0, a s njim je pak imao četiri pobjede u isto toliko dosadašnjih susreta.

"U subotu treba dati sve od sebe i uzeti tu broncu. Svaka medalja je vrijedna", naglasio je Ivan Kvesić, kojeg u završnom susretu za brončano odličje očekuje Francuz Farouk Abdesellem

Ivan Kvesić
1 / 8
Najbolji Zagreb

Protivnik Anđela Kvesića u borbi za broncu bit će Gruzijac Gogita Arkania. Samo su četiri sekunde dijelile Anđela Kvesića od polufinala kategorije + 84 kg. I on je na startu bio slobodan, potom je uzvratio Rusu Aleksanderu Pšenicinu koji je poveo, ali na kraju izgubio 4-2. U nastavku Anđelo je svladao i Portugalca Filipea Reisa s 1-0. U četvrtzavršnici Srbin Slobodan Bitević poveo je 1-0, Anđelo preokrenuo i poveo 2-1. Time je Bitević izgubio prednost osvojenog boda u slučaju neodlučenog ishoda, odlučilo bi sudačko preglasavanje.

Međutim, Kvesić je zaustavio sve napade srpskog predstavnika, i dalje vodio 2-1, a u završnim sekundama obojica natjecatelja imali su po tri opomene i stigli na prag diskvalifikacije. U tim trenucima naš natjecatelj nesvjesno je izašao s tatamija i diskvalifikacijom je Bitević izborio polufinale. Poslije i finale, pa je Anđelo vrlo ozbiljno shvatio večernji repasaž.

Karate EP KARATE Hrvatska će imati čak 24 predstavnika u borbi za medalje

"Imao sam sve u svojim rukama, nažalost četiri sekunde prije kraja napravio sam pogrešku... Večeras bi trebalo to nadoknaditi u repasažu", razočaran je nakon još jednog nesretnog četvrtfinalnog poraza bio Anđelo Kvesić. Večer je međutim bila nešto sasvim drugačije. Mudro i strpljivo Anđelo je gradio put do pobjede. Jedan bod bio je iznimno vrijedan u okršaju s Norvežaninom Ismailom Bellemkhannateom (1-0).

Boran Berak ostao je nadomak medalji u kategoriji do 67 kg. Na startu je bio slobodan, potom uvjerljiv nad Nizozemcem Idarom Wederfoortom 5-2 i Davidom Kuhnom 4-1, ali je Nijemac u posljednjoj sekundi zaradio i diskvalifikaciju zbog četvrte opomene. Nakon 1-1 protiv Crnogorca Marija Hodžića u četvrtfinalu, Berak je četvrtfinalni dvoboj izgubio sudačkim preglasavanjem 5-0, a potom i minimalno u repasažu sa znatno iskusnijim Mađarom Martialom Yvesom Tadissijem 3-2.

"Kakve sam samo šanse propustio", sa suzama u očima kratko je komentirao Berak.

Ishii VOLI LIJEPU NAŠU Japanac će vas oduševiti! Obožava Thompsona, janjetinu i pjesmu 'Dolazak Hrvata'

Od ostalih naših najbliže medalji bila je Alessandra Hasani u kategoriji do 55 kg. Dva puta je na prednost prvog osvojenog boda eliminirala Grkinju Elli Arapoglou, te Talijanku Lorenu Busu (1-1), a onda je uslijedio potpuno neočekivani četvrtfinalni poraz u susretu u kojem je bila favorit protiv predstavnice Škotske Amy Conell (0-2).

Ana Marija Bujas-Čelan (+68 kg) izgubila je od Ukrajinke Anastazije Stepaško 2-0. U posljednjim trenucima polufinala Stepaško je izgubila, a naša karatistica zbog toga nije dobila novu prigodu u repasažu.

Satoshi Ishii MMA borac Cro Copov štićenik dobio putovnicu: Više nisam Japanac, sad sam Hrvat!

Dino Povrženić (-60 kg) pobijedio je Šveđanina Farida Ahmadija 1-0 (u posljednjim trenucima diskvalifikacija zbog četvrte opomene), a potom poraz od Crnogorca Nenada Dulovića s 2-0.

Još više neočekivan je bio poraz Enesa Garibovića na statu natjecanja u kategoriji do 75 kg. Nakon što je bio slobodan u 1. kolu, izgubio je od malo poznatog Litavca Remigijusa Jurgilaitisa 4-3.

Kod djevojaka Ana Lenard (-61 kg) s Francuskinjom Gwendolline Phillipe završila je dvoboj bez bodova (0-0), a sudačkim preglasavanjem 5-0 u konačnici ostala bez nastavka turnira. Ines Grdenić (-50 kg) izgubila je od Talijanke Lallo Viole s 3-0, a Sadea Bećirović (-68 kg) ispala od Ruskinje Viktorije Isaeve s 2-0.

U pojedinačnim katama turnir se održao prema novom sustavu bodovanja, bez dosadašnjih zastavica, odnosno sudačkih odluka na taj način. Tomislav Stolar na kraju - 15, ispao je u osmini finala, a Vlatka Kiuk zabilježila je 21. mjesto.

Drugog natjecateljskog dana slijede ekipna natjecanja u katama i borbama u obje konkurencije. Ukupno sudjeluje više od petsto seniora iz 51 zemlje, a EP u Španjolskoj traje do nedjelje.