Ivano Balić, EP Hrvatska, EP Norveška
1/16
19.01.2010.
u 19:47

Hrvatska rukometna reprezentacija na krilima Mirka Alilovića i Drage Vukovića teškom je mukom pobijedila Norvešku 25:23 (11:10) i pobjedom u skupini A krenula na Europskom prvenstvu.

Bez ozljeđenih Blaženka Lackovića i Tončija Valčića, koje izbornik Lino Červar u svojoj 150. utakmici na klupi reprezentacije nije još uvijek odlučio prijaviti za natjecanje, Hrvatska je upisala vrlo važna prva dva boda na početku natjecanja.

- Dokazali smo da svim srcem igramo za Hrvatsku. Dobili smo neugodne Norvežane, odigrali su jednu dobru utakmicu, ali dva boda idu nama - rekao je Mirko Alilović nakon utakmice. Alilović je bio apsolutni junak ove pobjede sa 46 % obrana (18/39), branio je odlično i što je najvažnije, ulio samopouzdanje obrani.

Uz Alilovoća, svakako moramo izdvojiti i Dragu Vukovića koji je zabio sedam pogodaka, te Manuela Štrleka sa pet. Igrom je odlično dirigirao Ivano Balić, koji je uz četiri gola, udjelio nebrojeno puno asistencija.

Kod Norvežana Tvedten je zabio devet pogodaka, ali to nije bilo dovoljno.

Hrvatska - Norveška 25:23

Tijek susreta:

Kraj susreta Hrvatska je uspjela na početku utakmice pobijediti Norvežane i upisati dva boda.

60' Igor Vori je tri sekunde prije kraja potvrdio pobjedu 25:23.

60' 15 sekundi do kraja imamo loptu, ali i podignutu ruku sudaca. Trebat će se ići na brzi gol ili faul.

59' U posljednju minutu ulazi se s plus jedan Hrvatske.

56' 18 obrana zakupio je Mirko Alilović i uz Dragu Vukovića promeće se u junaka ovog susreta.

55' Norvežani nemaju rješenje za Štrleka. Opet je pogodio pokraj nemoćnog Egea.

54' Hrvatska sada zabija sa svih pozicija, Vukovića u stopu prati Manuel Štrlek. Ipak Tvendten sa devet pogodaka drži Norvežane i smanjuje na 23:22.

53' Kada nema Balića, imamo Duvnjaka koji zabija za 22:21.

52' Mamelund izvana pogodio za izjednačenje.

50' Imalo smo dvije prilike da odemo na plus dva, a sad ćemo morati igrati dvije minute bez isključenog Ivana Balića.

49' Vuković drži Hrvatsku u ovom trenutku. Zabio je svoj sedmi gol za novo vodstvo.

48' Uspjeli smo napraviti prebrojavanje koje je iskoristio Zrnić za vodstvo 19:18. Vrlo brzo remi vraća Loke, ali sve to kratko je trajalo. Za naše novo vodstvo zabio je Štrlek.

45' Vuković igra svoju igru i Norvežani nemaju rješenje za njega te svojim šestim pogotkom donosi rješenje. Nakon što se uspjeli obraniti, u novom napadu, uspjeli smo ponovno povesti. Norvežanima je napokon zabio Igor Vori.

43' Možda će nam bolje ići s igračem više, iz sedmerca je pogodio Vedran Zrnić za 16:16.

42' Hrvatska je malo zaspala i od plus tri, sada smo na minusu jedan (15:16). Rade se nepotrebne greške u napadu, a obrana je dosta propusna.

40' Dvije greške naših rukometaša u napadu vratile su Norvežane u igru i uspjeli su smanjiti na minus jedan (14:15).

38' Drago Vuković igra definitivno jednu od najboljih utakmica u dresu hrvatske reprezentacije. Svojim petim pogotkom donio je 15:12.

36' Uspio je Čupić iz sedmerca pogoditi i Hrvatska je prvi put ima plus tri 14:11.

33' Za Hrvatsku je pogodio i Manuel Štrlek, te održavamo razliku od dva pogotka prednosti.

31' Odlično smo iskoristili prvi napad u drugom dijelu i preko Buntića poveli 12:10.

Kraj poluvremena Hrvatska nakon prvog dijela ima plus jedan (11:10), iako treba žaliti jer smo u posljednjoj sekundi preko Vorija mogli malo mirnije na odmor.

29' Zabili smo napokon i iz sedmerca. Svoj prvi pogodak na prvenstvu zabio je Ivan Čupić.

29' Uspjeli su Norvežani iskoristiti igrača više i preko Lokea doći do 10:10.

27' Nakon prekršaja na Lokeu isključen je Drago Vuković, ali Norvežani nemaju rješenje za Mirka Alilovića.

26' Balić i Vuković nezaustavljivo djeluju u vanjskoj liniji. Ivano kad ne zabija, asistira, a to koristi Drago i zabija za 10:8.

24' Nakon isključenja Jakova Gojuna Norvežani su se vratili u egal na 8:8. Izbornik Červar odlučio je da se isproba uigranu akciju bez golmana, a uspio je pogoditi Domagoj Duvnjak za vodstvo 9:8.

21' I dok je s jedne strane nesavladiv Mirko Alilović koji ima već deset obrana, u napadu je nepogrešiv Ivano Balić koji pogađa za 8:6.

19' Do pogotka je došao i Denis Buntić, a odlični Drago Vuković (3 gola) iz kontre nam je donio 7:5

17' Sedmerci ne idu ni Norvežanima, uspio je Alilović doći do svoje šeste obrane.

16' Vuković je odlično zamijenio Duvnjaka i svojim drugim pogotkom donio Hrvatskoj vodstvo 5:4.

15' Odličan blok Denisa Buntića koji je zamijenio Kopljara iskoristio je Vuković i pogodio za 4:4.

14' Za dva razlike Norvežana pogodio je Strand, ali brzo smo vratili. Prvi pogodak na prvenstvu zabio je Ivan Čupić za 3:4.

10' Nakon pogotka Kjellinga, ubrzo smo uzvratili. Hrvatsku u igri drži Ivano Balić svojim drugim pogotkom.

9' Prvi pogodak Hrvatska je zabila tek u 9. minuti, a zabio je Ivano Balić.

7' Sedmerci nam nisu naklonjeni. Ege je obranio i Zrniću. Norvežani su to kaznili i preko Stranda poveli 2:0.

5' Čini se da će ovo biti utakmica vratara. Na našoj strani Mirko Alilović ima već tri obrane.

4' Čupić nije uspio pogoditi ni iz sedmerca. Bila je to već druga Egeova obrana.

3' 0:1 Prvi pogodak pao je iz sedmerca, a zabio ga je Norvežanin Tvedten.

2' Odlično smo otvorili obranom Alilovića, ali nismo uspjeli to materijalizirati u napadu.

1' Hrvatska je krenula u sastavu Štrlek, Čupić, Vori, Duvnjak, Balić i Kopljar.

Hrvatska: Čarapina, Alilović, Mataija, Štrlek, Čupić, Zrnić, Vori, Balić, Duvnjak, Kopljar, Gojun, Vuković, Bičanić, Buntić, Musa. Izbornik: Lino Červar

Norveška: Ege, Erevik, Vatne, Loke, Strand, Bjornsen, Myrhol, LUNd, Tvedten, Mamelund, Rambo, Kjelling, Samdahl, Skoglund, Spanne, Dahl. Izbornik: Robert Hedin