Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 127
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
ZAMJENA ZA POLJUD

FOTO Ovako bi mogao izgledati novi stadion Hajduka! Odabrali rješenje kluba koji je stradao od Dinama

19.12.2025.
u 10:45

Nacionalni nogometni stadion u Bratislavi, dom Slovana, uskoro bi mogao dobiti svoju kopiju izvan granica Slovačke, i to u Splitu! Predstavnici Hajduka doputovali su u četvrtak u Bratislavu kako bi obišli stadion Tehelno polje s idejom potencijalnog otkupa projekta za izgradnju novog splitskog stadiona, piše Šport24.sk.

Delegaciju Hajduka predvodio je predsjednik uprave Ivan Bilić, a u Bratislavi su ih dočekali predstavnici Slovana: sportski direktor Róbert Vittek, generalni menadžer Ivan Kmotrík mlađi te vlasnik kluba i glavni investitor stadiona Ivan Kmotrík stariji. "Počašćeni smo što su nas dočekali vlasnici i sam klub. Istovremeno se nadamo da će večeras postići dobar rezultat", izjavio je Bilić uoči utakmice u kojoj je Slovan pobijedio Häcken 1:0, pa ispao iz Konferencijske lige.

Odluka o posjetu Bratislavi nije bila slučajna. "To je prvi stadion koji službeno posjećujemo jer tražimo projekt koji bi mogao biti sličan i koristan za Split. Grad trenutačno razmatra izgradnju novog stadiona, a jedna od lokacija je površinom vrlo mala. Upravo zato je ovaj projekt za nas idealan, budući da ima usporedivu veličinu. Željeli bismo, doduše, nešto veći kapacitet, ali u osnovi je to stadion koji bi se savršeno uklopio na predviđenu lokaciju u gradu Splitu. To je vrlo impresivan projekt", pojasnio je Bilić.

Tema splitskog stadiona proteklih je mjeseci u centru pažnje javnosti nakon što se postavilo pitanje hoće li se graditi novi stadion ili će se rekonstruirati postojeći. Splitski gradonačelnik Tomislav Šuta najavio je tri moguća scenarija, a nakon studije izvodljivosti trebalo bi biti jasnije što slijedi.

Tri moguća scenarija:
- osnovna sanacija i energetska obnova postojećeg stadiona Poljud uz istovremenu izgradnju potpuno novog stadiona na lokaciji Brodarica
- značajna rekonstrukcija postojećeg stadiona uključujući nadogradnju suvremenim elementima nogometnog stadiona, VIP zone, poslovni prostori, infrastruktura za UEFA standarde, energetska, pristupačnost i drugi sadržaji
- izgradnja stadiona na postojećoj lokaciji Poljuda u kojoj bi se zadovoljili svi standardi UEFA-e

Predstavnici splitskog kluba priznali su da je stadion u Bratislavi na njih ostavio najbolji dojam u usporedbi s drugim europskim arenama. "Među onima koje smo vidjeli, ovaj bi stadion za nas savršeno odgovarao na jednoj od lokacija. Sjajno je izveden. Funkcionalnost je izvrsna, prostor je optimalno iskorišten, VIP zone su vrlo dobro smještene. Također je vrlo pogodan i za druga događanja. Kao što smo čuli, radi se o stadionu koji ima potencijal korištenja i za druge svrhe, što je za nas vrlo zanimljivo, budući da bi vlasnici bili Grad i potencijalno država. Upravo te funkcije čine ga jednim od najatraktivnijih stadiona koje smo vidjeli."

Vijest je s entuzijazmom dočekao i arhitekt stadiona, Karol Kállay. "Mene to jako veseli, jer to znači da je stadion vjerojatno dobar, kad su za njega zainteresirani. Izgleda realno da će se projekt ovog stadiona prodati i izgraditi u Splitu. To će se morati arhitektonski autorizirati. Radit ćemo nadzor izravno na gradilištu i paziti na cjelokupni dizajn kako se ne bi potpuno promijenio. Boje će se promijeniti, ali masa i oblik trebali bi ostati isti", izjavio je Kállay.

Naglasio je da konačni izgled ovisi o lokalnim uvjetima. "Ne znam hoće li to biti kopija jedan kroz jedan. Sve ovisi o tome kakve su kuće u okolici i kakvi će biti uvjeti osvjetljenja i tehničke izvedbe na zadanoj lokaciji. Mi smo morali smanjiti visinu s jedne strane zbog naselja pored. S obzirom na to da tamo imaju prikladno zemljište, mogu ga tamo uklopiti", zaključio je arhitekt.

Zanimljivo, na ovom stadionu u Bratislavi prošle je godine igrao Dinamo u Ligi prvaka, pod vodstvom Nenada Bjelice plavi su protutnjali Bratislavom i slavili 4:1.

Ključne riječi

Komentara 3

Avatar Scuderia
Scuderia
12:29 19.12.2025.

Klubovi ne mogu imati stadion kao Osijek, a sada bi imali moderne Europske stadione. Smijurija.

Avatar rubinet
rubinet
11:22 19.12.2025.

Čime bi oni gradili novi stadion? Tko bi to platio? Taj novi stadion?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata