1/7
14.03.2018.
u 16:15

Sutra je u Areu na rasporedu superveleslalom skijašica s početkom u 10.30 sati i superveleslalom skijaša u 12,00 sati.

Austrijanac Matthias Mayer i njegov sunarodnjak Vincent Kriechmayr podijelili su prvo mjesto u zadnjoj utrci spusta koji je u srijedu održan na završnici Svjetskog kupa u Areu, dok je trećeplasirani Švicarac Beat Feuz osvojio mali Kristalni globus.

Mayer i Kriechmayr su utrku završili s identičnim vremenom 1:20.21, dok je Feuz bio treći sa zaostatkom od četiri stotinke (1:20.25). Njegov najveći suparnik u borbi za mali Kristalni globus u spustu Norvežanin Aksel Lund Svindal, osvajač olimpijskog zlata u spustu u Pjongčangu, zauzeo je četvrtu poziciju s vremenom 1:20.33.

Sa 60 bodova iz ove utrke i zahvaljujući četvrtom mjestu Svindala, Feuz je osvojio mali Kristalni globus u spustu s ukupno osvojenih 682 boda. Svindal je drugi sa 612 bodova, a Nijemac Thomas Dressen, peti u današnjoj utrci, zauzeo je treće mjesto sa 446 bodova.

Za 31-godišnjeg Feuza ovo je prvi Kristalni globus u karijeri, a najbolji rezultat do sada bilo mu je drugo mjesto u ukupnom poretku u sezoni 2011./12. te poretku spusta i poretku kombinacije.

S raspletom u spustu poznati su svi osvajači kristalnih globusa u muškoj konkurenciji. Austrijanac Marcel Hirscher je već prije završnice u Švedskoj osigurao Veliki kristalni globus te mali Kristalni globus u slalomu i veleslalomu. Norvežanin Kjetil Jansrud je osvojio mali Kristalni globus u superveleslalomu, a Talijan Peter Fill u alpskoj kombinaciji. Kombinacija nije na rasporedu završnice u Aareu.

...

Talijanka Sofia Goggia, olimpijska pobjednica u spustu, osvojila je mali Kristalni globus u toj disciplini nakon što je u srijedu u zadnjoj utrci sezone u Areu zauzela drugo mjesto, dok je pobjeda pripala Amerikanki Lindsey Vonn.

Vonn je najbrže odvozila spust i zauzela prvo mjesto s vremenom 55.65 sekundi, dok je Goggia bila druga sa zaostatkom od šest stotinki (55.71). Treće je mjesto zauzela još jedna Amerikanka Alice McKennis sa zaostatkom od 28 stotinki za pobjednicom.

U poretku skijašica u spustu prvo mjesto i mali Kristalni globus uzela je Goggia sa 509 bodova, tri više od Vonn, dok je na trećem mjestu Tina Weirather iz Lihtenštajna, koja je današnju utrku završila na sedmom mjestu, sa 394 boda.

Goggia je tako postala četvrta Talijanka s Kristalnim globusom, nakon Deborah Compagnoni, koja je 1997. osvojila globus u veleslalomu, Isolde Kostner, koja 2001. i 2002. osvojila globus također u spustu i Denise Karbon, kojoj je 2008. pripao kristalni globus u veleslalomu.

Prošlu je sezonu Goggia završila na drugom mjestu iza Slovenke Ilke Štuhec, a ove se sezone Talijanka u osam spustaških utrka pet puta penjala na postolje, a od toga je dva puta pobijedila - u Cortini d'Ampezzo i Bad Kleinkircheimu.

Iako Lindsey Vonn nije stigla do svog devetog kristalnog globusa u karijeri utjehu joj može pružiti 82. pobjeda u Svjetskom kupu, odnosno 43. u spustu. Tako se još malo približila Šveđaninu Ingemaru Stenmarku koji ima najviše pobjeda u Svjetskom kupu, njih 86.