SKRIVENA OPASNOST

Znanstvenici upozorili: Navika koju većina čini u WC-u, ozbiljno ugrožava zdravlje

Shutterstock
19.02.2025.
u 13:30

Nekoliko istraživanje je potvrdilo kako način na koji puštamo vodu u WC-u nakon obavljanja nužbe može utjecati na naše zdravlje te su otkrili kako se zaštiti od loših bakterija

Bez obzira na to koliko čistom održavali kupaonicu, jasno vam je da niti jedan WC, bilo da je riječ o javnom zahodu ili onom kod kuće, nije oaza zdravlja i higijene. Osim toga, naše oslanjanje na toaletni papir, umjesto drugih metoda, poput bidea, znači da smo pomalo zaostali u usporedbi s arapskim i nekim europskim zemljama kad je riječ o održavanju te vrste higijene. A, osim površnog pranja ruku, postoji još jedna nezdrava navika koja bi nas mogla izložiti udisanju štetnih bakterija, otkriva UNILAD.

Znanstvenici su otkrili da samo puštanje vode u WC školjci ne uklanja u potpunosti gomilu mikroba koji ondje vrebaju. Štoviše, ispiranje WC-a, kažu, katapultira sitne kapljice vode u zrak, a one mogu sadržavati fekalne bakterije poput E. coli, Staphylococcus aureus (S. aureus) i Campylobacterie. Udisanje tih kapljica nije dobro za ljudski organizam te može dovesti do niza bolesti i zdravstvenih problema, od želučanih tegoba do respiratornih infekcija.

Srećom, postoji jednostavan način da se zaštitimo, a to je ispiranje WC-a sa spuštenim poklopcem. Prema istraživačima sa Sveučilišnog koledža u Corku u Irskoj, ispiranje sa spuštenim poklopcem može smanjiti ove čestice u zraku za čak 50 posto. Tim je proučavao zajednički WC tijekom jednog tjedna kako bi izmjerio broj i veličinu čestica pomoću bioaerosolnog senzora. Otkrili su da se kapljice smanjuju za 30 do 60 posto nakon ispiranja s poklopcem dolje.

U sklopu još jednog istraživanja u Kini promatralo se dvije kupaonice u poslovnoj zgradi, u jednog je bio čučavac – WC na kojem se čuči –  a u drugoj WC s bideom. Znanstvenici su koristili stvarne ljudske stolice kako bi testirali prisutnost bakterija u zraku prilikom ispiranja WC-a te ih usporedili s bakterijama prisutnima kada su toaleti bili isprani prazni. Istraživači su primijetili da su čučavci slični sjedećim WC školjkama koje većina nas ima kod kuće. U svakom slučaju, rezultati su bili zabrinjavajući: nakon puštanja vode kad je WC bio prazan, količina E. coli u zraku bila je 16 do 27 posto niža, a S. aureus 25 do 43 posto niža nego kad je WC bio pun.

Studija je također otkrila da dobra ventilacija može pomoći u smanjenju broja bakterijskih čestica u zraku, tzv. bioaerosola. Wajid Ali, koji je vodio studiju sa Sveučilišta geoznanosti u Kini, rekao je: 'Naši nalazi naglašavaju značajne zdravstvene rizike uzrokovane izloženošću bioaerosolima u javnim toaletima. Poboljšavanje ventilacijskih sustava optimizacijom učinkovitosti ispušnih ventilatora i brzine izmjene zraka može učinkovito smanjiti koncentraciju bioaerosola i rizik od izloženosti za javnost.'

Drugi dokazi potvrđuju da bakterije ostaju oko WC školjke i nekoliko minuta nakon ispiranja, pa čak i nakon nekoliko ispiranja, ali znanstveni konsenzus je da će zatvaranje poklopca prije ispiranja smanjiti količinu bakterija koje se šire zrakom.

GALERIJA Muče vas plinovi i nadutost? Riješite problem zauvijek pomoću ovih 8 namirnica

1/9
Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije