Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 132
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
jeste li ih radili?

Talijanski kuhari otkrili: Ovo su greške koje mnogi rade prilikom kuhanja tjestenine

Shutterstock
21.03.2023.
u 07:00

Otkrili su nekoliko koraka koje trebate slijediti za savršenu tjesteninu, ali i umak

Na prvu se čini kao da je kuhanje tjestenine iznimno lak zadatak, no postoji razlika između obavljanja tog zadatka i stvarnog usavršavanja kuhanja tjestenine - i to je razlika koju možete osjetiti. Naime, važno je znati kako odabrati oblik tjestenine i pripadajući umak, koliko dugo kuhati tjesteninu, kao i kada točno dodati tjesteninu u vodu na štednjaku, jer sve to igra ulogu u tome koliko dobro će vaše jelo ispasti, piše Huffpost.

Savjeti za kuhanje jednog chefa koji će svima dobro doći: Ovo želite znati....

1/12

Prije nego što u vodu stavite tjesteninu, dodajte sol

Vjerojatno ste čuli da je važno dodati sol u vodu u loncu – trebala bi imati okus oceana. Lina Nicolai, rođena u Napulju, sada kuharica u Il Piattu u Washingtonu, objasnila je da to ne samo da daje okus tjestenini, već također daje aromu “tekućem zlatu” (ili vodi za tjesteninu) koju biste trebali koristiti za kao dodatak svom umaku za tjesteninu. 

- Stvarno se vidi razlika kada nije dodana sol. Tjestenina je stvarno bljutavog okusa čak i ako je popratni umak aromatičan. Solim kada voda počne ključati. Tako će se brzo otopiti. Pazite da pričekate dok se sol potpuno ne otopi prije dodavanja tjestenine -  objasnio je Gennaro Contaldo, autor knjige “Gennaro’s Cucina: "Obilna jela iz talijanske kuhinje koja štede novac”.

Osim što tjestenini daje ukusniji okus, sol može pomoći i u procesu kuhanja.

- Slana voda je stabilnija od neslane vode zbog otopljenih iona NaCl. Kao rezultat toga, slana voda ima višu točku ključanja od neslane, pa se tjestenina kuha na nešto višoj temperaturi, što dovodi do bolje konzistencije -  rekao je Steve Samson, kuhar restorana Rossoblu u Los Angelesu.

Kada staviti tjesteninu u vodu?

Ako želite napraviti svoju tjesteninu kao talijanski kuhar, koristite toplu vodu iz slavine, a ne hladnu. Francesco Mazzei, glavni kuhar triju restorana u Londonu, i autor knjige “Mezzogiorno: Southern Italian Cooking”, preporučuje da počnete s toplom vodom jer će brže doći do točke vrenja. To može uštedjeti vrijeme, a neće utjecati na krajnji rezultat okusa vaše tjestenine.

Sada kada imate toplu vodu u loncu na štednjaku, što je sljedeće? Možete li dodati tjesteninu? Ne tako brzo. Patrick Money iz Pazza Market & Cucina kaže da je ključno pričekati dok voda ne proključa da bi se tjestenina stavila u lonac.

- Ako ne pričekate da voda proključa, tjestenina će upiti previše vode i postati kašasta - rekao je.

Nicolai se slaže i kaže da dodavanje tjestenine u vodu prije nego što prokuha može učiniti tjesteninu gumastom. Ne samo da dodavanje tjestenine u vodu prije nego što prokuha može učiniti gumastom, nego Contaldo kaže da to također može učiniti da se tjestenina slijepi, te dodaje da će to spriječiti miješanje tjestenine dok se kuha.

Dok bi voda apsolutno trebala proključati prije nego što dodate tjesteninu, kuhari kažu da nije važno koliko dugo voda ključa prije nego što to učinite; većina dodaje tjesteninu čim voda počne kuhati, ali ako voda kuha nekoliko minuta prije nego što to učinite, i to je u redu.

Stručnjaci za sigurnost hrane kažu da su ovo najčešće pogreške koje ljudi rade u kuhinji

Ključne riječi

Komentara 2

KU
kuramela
08:40 21.03.2023.

Gdje ću nabaviti sol sa okusom oceana ?

OK
Okrad11
08:12 21.03.2023.

Niste napisali kakvu vodu koristiti: tvrdu ili meku, što ako je voda iz bunara, pa koju vrstu soli: morsku, kamenu, himalajsku....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije