zdravlje na prvom mjestu

Jeste li izloženi riziku? Ove 4 vrste raka sve se češće pojavljuju kod osoba mlađih od 50 godina

Shutterstock
12.05.2025.
u 15:30

Nekoliko vrsta raka kod mlađih odraslih osoba je u porastu što zbunjuje medicinske stručnjake

U posljednjim desetljećima, rak se sve manje smatra bolešću isključivo starije populacije. Statistike i medicinska istraživanja sve češće ukazuju na zabrinjavajući trend, a to je porast broja slučajeva karcinoma kod mlađih osoba. Iako su uzroci ovog porasta višestruki i još uvijek nisu u potpunosti razjašnjeni, među glavnim faktorima navode se promjene u načinu života, prehrambene navike, izloženost zagađivačima iz okoline, ali i genetske predispozicije.

Nekoliko vrsta raka kod mlađih odraslih osoba je u porastu što zbunjuje medicinske stručnjake. Sada je jedna revolucionarna nova studija predstavila neke od dosad najuvjerljivijih dokaza o tome zašto se to događa i otkrila tko je pod najvećim rizikom, piše New York Post. Studija, objavljena u časopisu Cancer Discovery, analizirala je više od dva milijuna slučajeva i otkrila značajan porast raka s ranim početkom.

Najveći porast uočen je kod četiri vrste raka, a to su rak dojke, debelog crijeva, bubrega i maternice što predstavlja šokantnih 80 posto porasta slučajeva u 2019. u odnosu na 2010. godinu. Značajno je da se oko 63 posto ovih karcinoma s ranim početkom pojavilo kod žena. Iako stope smrtnosti od većine vrsta raka među mladim odraslim osobama nisu porasle, zabilježen je porast u slučajevima raka debelog crijeva, maternice i testisa.

"Ovakvi podaci pružaju kritičnu početnu točku za razumijevanje pokretača porasta stope raka u dobnim skupinama s ranim početkom", rekla je glavna autorica Meredith Shiels, viša istraživačica u Nacionalnom institutu za rak, u priopćenju za javnost. Nada se da bi ovo istraživanje moglo prijeći u učinkovite mjere za prevenciju raka i njegovo rano otkrivanje.

"Kao jedan primjer, nedavne smjernice snizile su dob početka probira za rak dojke i debelog crijeva, barem djelomično, na temelju zapažanja da stope za ove vrste raka rastu u mlađoj dobi", rekla je Shiels. Istraživači su sugerirali da bi rastuće stope pretilosti mogle biti značajan čimbenik, budući da je nekoliko ovih vrsta raka povezano s prekomjernom tjelesnom težinom.

Drugi potencijalni uzroci uključuju promjene u reproduktivnim obrascima, poput odgođenog poroda, što može negativno utjecati na rizik od raka dojke. Pozitivno je da napredak u otkrivanju raka i promjene u smjernicama za probir također mogu igrati ulogu u identificiranju više slučajeva u mlađoj dobi.

Ovaj trend nije izoliran. Globalna studija objavljena 2023. godine otkrila je da su se slučajevi raka s ranim početkom diljem svijeta povećali za 79 posto između 1990. i 2019. godine. Studija je također utvrdila porast smrtnih slučajeva povezanih s rakom od 27,7 posto, predvođenih rakom dojke, dušnika, pluća, crijeva i želuca.

GALERIJA: Zdravlje na tanjuru: Držite šećer u krvi pod kontrolom s pomoću ovih 7 namirnica

1/8

Rak dušnika i prostate zabilježio je najveći porast od 1990. godine, a Sjeverna Amerika proglašena je jednom od zemalja s najvećom učestalošću raka s ranim početkom. Ova studija, koju su dijelom vodili istraživači iz Kine, pripisala je porast "zapadnjačkoj prehrani" koja sadrži prekomjerne količine soli, crvenog mesa i alkohola, kao i lošim navikama vježbanja i prekomjernoj težini.

U SAD-u je porast raka s ranim početkom potaknuo promjene u preporukama za probir. Na primjer, preporučena dob za početak probira za rak debelog crijeva snižena je s 50 na 45 godina, a neki stručnjaci su savjetovali da se kolonoskopije naprave još ranije. Istraživači su naglasili važnost osvješćivanja i ranog otkrivanja, posebno kod mlađih ljudi koji se možda ne smatraju ugroženima.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije