Večernji List - najnovije vijesti iz Hrvatske, svijeta, sporta, showbiza i lifestyle
Naslovnica Kultura Kazalište

Objavljene nominacije za Nagrade hrvatskog glumišta

Žiri je Nagradu sa svekoliko umjetničko djelovanje s područja drame dodijelio glumici Zdenki Heršak te Nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje s područja opere maestru Vladimiru Kranjčeviću.
09. studenoga 2017. u 14:59 0 komentara 808 prikaza
Pogledajte galeriju 1/2

Na konferenciji za medije u Hrvatskom društvu dramskih umjetnika u Zagrebu predsjednice žirija za dramu Ljerka Margitić, žirija za operu Mirjana Bohanec-Vidović i predsjednik žirija za balet dr. sc. Svebor Sečak objavili su imena nominiranih umjetnika u svim kategorijama za jubilarnu 25. Nagradu hrvatskog glumišta, čija će se dodjela održati 24. studenog u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu, uz izravan televizijski prijenos na Hrvatskoj radioteleviziji.

24.11.2016., Zagreb - U Hrvatskom narodnom kazalistu odrzana je 24. dodjela Nagrada hrvatskog glumista. HNK Osijek sa intendantom Bozidarom Snajderom. Nagrade hrvatskog glumišta Osječani, Komedija i ZKM slave

Žiri je Nagradu sa svekoliko umjetničko djelovanje s područja drame dodijelio glumici Zdenki Heršak te Nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje s područja opere maestru Vladimiru Kranjčeviću.

POPIS NOMINIRANIH:

Za najbolju predstavu u cjelini - DRAMA

Nominirane:

1. “Črna mati zemla” Kristijana Novaka / Tomislava Zajeca u režiji Dore Ruždjak

Podolski i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih;

2. “Marin Držić - Viktorija od neprijatelja” Hrvoja Ivankovića i Ivice Boban u

režiji Ivice Boban i produkciji 68. Dubrovačkih ljetnih igara;

3. “Zbunjoza” Mariusa von Mayenburga u režiji Ivana Plazibata i koprodukciji

Playdrame i Gradskog kazališta mladih Split.

 

Za najbolje redateljsko ostvarenje - DRAMA

Nominirani:

1. Ivica Boban za režiju predstave “Marin Držić - Viktorija od neprijatelja” Hrvoja

Ivankovića i Ivice Boban u produkciji 68. Dubrovačkih ljetnih igara;

2. Aida Bukvić za režiju predstave “Pluća” Duncana Macmillana u koprodukciji

Teatra Exit iz Zagreba i Doma kulture “Kristalna kocka vedrine” Gradskog

kazališta Sisak;

3. Dora Ruždjak Podolski za režiju predstave “Črna mati zemla” Kristijana Novaka /

Tomislava Zajeca u produkciji Zagrebačkog kazališta mladih.


Za najbolja umjetnička ostvarenja - DRAMA

Glavna ženska uloga

Nominirane:

1. Jasna Ančić za ulogu Žene u predstavi “Ostavljam te” prema motivima Edwarda

Albeeja “Marriage play” u režiji Matjaža Latina i produkciji Hrvatskog narodnog

kazališta Zadar;

2. Jadranka Đokić za ulogu u predstavi “Pluća” Duncana Macmillana u režiji Aide

Bukvić i koprodukciji Teatra Exit iz Zagreba i Doma kulture “Kristalna kocka

vedrine” Gradskog kazališta Sisak;

3. Mirta Zečević za ulogu Josipe Jurić u predstavi “Kakva majka, takva kći”

Frane Marije Vranković u režiji Jasmina Novljakovića i produkciji Kazališta

Smješko iz Zagreba.

 

Glavna muška uloga

Nominirani:


1. Borko Perić za ulogu Frane u predstavi “Jedan sluga, dva gospodara” Richarda

Beana u režiji Vite Taufera i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba;

2. Adrian Pezdirc za ulogu Matije u predstavi “Črna mati zemla” Kristijana Novaka /

Tomislava Zajeca u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Zagrebačkog

kazališta mladih;

3. Branimir Vidić za ulogu Skupa u predstavi “Skup” Marina Držića u režiji Ivice

Kunčevića i produkciji Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika.


Sporedna ženska uloga

Nominirane:

1. Petra – Bernarda Blašković za ulogu Libere u predstavi “ Barufe” Carla

Goldonija – Predraga Lucića u režiji Vite Taufera i koprodukciji Gledališča Koper,

Slovenskog stalnog gledališča, Istarskog narodnog kazališta – Gradskog kazališta

Pula i Slovenskog narodnog gledališča Nova Gorica;

2. Mia Krajcar za ulogu Ivane u predstavi “Tri treća tromjesečja” Nine Horvat u

režiji Frane Marije Vranković i produkciji Gradskog kazališta “Joza Ivakić”

Vinkovci i za ulogu Pepeljuge u predstavi “I živjele su sretno…?” Nine Horvat u

režiji Frane Marije Vranković i produkciji Pučkog otvorenog učilišta Velika

Gorica, Gradskog kazališta - Scena “Gorica”;

3. Urša Raukar za ulogu Bake u predstavi “Črna mati zemla” Kristijana Novaka /

Tomislava Zajeca u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Zagrebačkog

kazališta mladih.


Sporedna muška uloga

Nominirani:

1. Vinko Kraljević za ulogu u predstavi “Kako život” Nine Mitrović u režij Ivana

Lea Leme i produkciji Kazališta Moruzgva iz Zagreba;

2. Damir Poljičak za ulogu Ante u predstavi “Jedan sluga, dva gospodara” Richarda

Beana u režiji Vite Taufera i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba;

3. Siniša Popović za ulogu Nikole u predstavi “Ljudi od voska” Mate Matišića u

režiji Janusza Kice i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Dubravka Vrgoč: U jednom danu prodali smo osam tisuća ulaznica


Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina - DRAMA

Ženska uloga

Nominirane:

1. Nika Ivančić za ulogu Keke u predstavi “ Barufe” Carla Goldonija – Predraga

Lucića u režiji Vite Taufera i koprodukciji Gledališča Koper, Slovenskog stalnog

gledališča, Istarskog narodnog kazališta – Gradskog kazališta Pula i Slovenskog

narodnog gledališča Nova Gorica;

2. Nataša Kopeč za ulogu u predstavi “Magic evening” Anice Tomić i Jelene

Kovačić u režiji Anice Tomić i produkciji Studentskog centra – Kulture promjene –

Teatra &TD iz Zagreba;

3. Ana Marija Veselčić za ulogu u predstavi “Zbunjoza” Mariusa von Mayenburga u

režiji Ivana Plazibata i koprodukciji Playdrame i Gradskog kazališta mladih Split.

Muška uloga

Nominirani:

1. Bojan Brajčić za ulogu Raya u predstavi “Ljepotica iz Leenanea” Martina

McDonagha u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u

Šibeniku;

2. Robert Budak za ulogu u predstavi “Taksimetar” Gorana Vojnovića u režiji Matka

Raguža i produkciji Teatra Exit iz Zagreba;

3. Matija Šakoronja za ulogu Bernarda Batule u predstavi “Jedan sluga, dva

gospodara” Richarda Beana u režiji Vite Taufera i produkciji Satiričkog kazališta

Kerempuh iz Zagreba.


Za najbolju lutkarsku predstavu ili predstavu za djecu i mlade - DRAMA

Nominirane:

1. “Od atoma do stanice” Siniše Novkovića u režiji Siniše Novkovića i produkciji

Gradskog kazališta mladih Split;

2. “Sherlock Holmes” Ane Tonković Dolenčić prema motivima i likovima

pripovijetki i romana Arthura Conana Doylea u režiji Krešimira Dolenčića i

produkciji Zagrebačkog kazališta mladih;

3. “Tko nema u vugla, googla” Petre Cicvarić u režiji Peđe Gvozdića i produkciji

Doma kulture “Kristalna kocka vedrine” Gradskog kazališta Sisak.

Nagrade Hrvatskog glumišta Nagrada hrvatskog glumišta Najbolji: '260 dana' HNK iz Osijeka, Anja Šovagović Despot, Borko Perić...

 

Za najbolja glumačka ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade

Ženska uloga

Nominirane:

1. Anja Đurinović za ulogu u predstavi “Igra se nastavlja” Grigora Viteza u režiji

Hrvoja Zalara i produkciji Kazališta Prijatelj iz Zagreba;

2. Karmen Sunčana Lovrić za ulogu u predstavi “Gospođica Neću” Sunčane

Škrinjarić u režiji Lea Vukelića i produkciji Pučkog otvorenog učilišta Velika

Gorica, Gradskog kazališta – Scena “Gorica”;

3. Dora Polić Vitez za ulogu Gospođe Hudson u predstavi “Sherlock Holmes” Ane

Tonković Dolenčić prema motivima i likovima pripovijetki i romana Arthura

Conana Doylea u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Zagrebačkog kazališta

mladih.

Muška uloga

Nominirani:

1. Ugo Korani za ulogu Antuna u predstavi “Kako je tata osvojio mamu” Mire

Gavrana u režiji Slađane Kilibarde i produkciji Gradskog kazališta Žar ptica iz

Zagreba;

2. Filip Nola za ulogu Doktora Watsona u predstavi “Sherlock Holmes” Ane

Tonković Dolenčić prema motivima i likovima pripovijetki i romana Arthura

Conana Doylea u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Zagrebačkog kazališta

mladih;

3. Siniša Novković za ulogu u predstavi “Od atoma do stanice” Siniše Novkovića u

režiji Siniše Novkovića i produkciji Gradskog kazališta mladih Split.


Za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolju dramatizaciju, adaptaciju, dramaturšku obradu teksta ili dramaturgiju predstave

Nominirani:

1. Hrvoje Ivanković za dramaturški koncept i oblikovanje teksta te Ivica Boban za

dramaturšku obradu teksta “Marin Držić - Viktorija od neprijatelja” premijerno

izvedenog na 68. Dubrovačkim ljetnim igrama;

2. Ana Tonković Dolenčić za dramski tekst “Sherlock Holmes” prema motivima i

likovima pripovijetki i romana Arthura Conana Doylea premijerno izveden u

Zagrebačkom kazalištu mladih;

3. Tomislav Zajec za autora dramatizacije i dramaturga predstave “Črna mati zemla”

Kristiana Novaka / Tomislava Zajeca praizvedene u Zagrebačkom kazalištu mladih.

1 / 7
Mandy Moore

 

Za najbolja glumačka ostvarenja u radio drami

(dodjeljuje se bijenalno svake neparne godine)

Nominirani:

1. Ozren Grabarić za ulogu u radio drami „Mrtve duše, 3. dio“ Nikolaja Vasiljeviča

Gogolja;

2. Iva Mihalić za ulogu u radio drami „U ogledalu“ Ivane Gudelj;

3. Alma Prica za ulogu u radio drami „Svijet je okrugao“ Gertrude Stein.


Najbolja redateljska ostvarenja u TV drami

(dodjeljuje se bijenalno svake neparne godine)

Nominirani:

1. Zvonimir Jurić za režiju TV serije „Patrola na cesti“ (1. epizoda) .

2. Goran Kulenović za režiju TV serije „Crno – bijeli svijet“

(2. sezona - 1. epizoda);

3. Dalibor Matanić za režiju TV serije „Novine i posljednji dani“ (1. epizoda);


Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti dodjeljuje se Umjetničkoj udruzi djelovanja u kulturi Arterarij za autorski projekt “Pogledaj me”. Ova produkcija primarnim scenskim jezikom istažuje ne samo kazališne već i granice društvene odgovornosti. Umjetnička strast, istinitost te katarzična emocija čine ovu predstavu pravim draguljem naše kazališne scene.


Za najbolju kazališnu scenografiju i kostimografiju – DRAMA, OPERA ILI BALET


SCENOGRAFIJA

Nominirani:

1. Dinka Jeričević u operi “Tosca” Giacoma Puccinija pod dirigentskim vodstvom

Filipa Pavišića, u režiji Ozrena Prohića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta

u Osijeku;

2. Stefano Katunar u baletu “Gospoda Glembajevi” na odabranu glazbu

Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji Lea Mujića

i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu;

3. Tanja Lacko u drami “Sherlock Holmes” Ane Tonković Dolenčić prema

motivima i likovima pripovjetki i romana Arthura Conana Doylea u režiji

Krešimira Dolenčića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih i u drami “Zora

riđokosa” Kurta Helda u režiji Renea Medvešeka i produkciji Gradskog kazališta

Trešnja iz Zagreba.

KOSTIMOGRAFIJA

Nominirani:

1. Doris Kristić u operi “Sicilijanske večernje” Giuseppea Verdija pod dirigentskim

vodstvom Nikše Bareze, u režiji Janusza Kice i produkciji Hrvatskog narodnog

kazališta u Zagrebu;

2. Manuela Paladin Šabanović u baletu “Gospoda Glembajevi” na odabranu glazbu

Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji

Lea Mujića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

3. Marita Ćopo u drami “Tesla Anonimus” Filipa Šovagovića u režiji Filipa

Šovagovića i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba.


Za najbolja umjetnička ostvarenja - OPERA

Za najbolju predstavu u cjelini – OPERA

Nominirani:

1. “Don Carlo” Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Elija Boncompagnija,

u režiji Dereka Gimpela i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. “Orlando” Georga Friedricha Händela pod dirigentskim vodstvom Davida Batesa,

u režiji Jánosa Szikore i produkciji 68. Dubrovačkih ljetnih igara;

3. “Otello” Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji

Marina Blaževića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca,

Rijeka.

1 / 5
Daveigh Chase svi se sjećamo kao Samare iz horor filma "Krug" i tjerala je strah u kosti. Kasnije je glumila u manje strašnim filmovima, a nedavno je uhićena jer je ostavila prijatelja na samrti ispred bolnice.


Za najbolje dirigentsko ili redateljsko ostvarenje – OPERA

Nominirani:

1. Krešimir Dolenčić za režiju opere “Seviljski brijač” Gioachina Rossinija pod

dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta

u Splitu za 63. Splitsko ljeto;

2. Filip Pavišić za dirigiranje opere “Tosca” Giacoma Puccinija u režiji Ozrena

Prohića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku;

3. Ozren Prohić za režiju opere “Turandot” Giacoma Puccinija pod dirigentskim

vodstvom Lorisa Voltolinija i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu za

62. Splitsko ljeto.

Za najbolja umjetnička ostvarenja – OPERA

Ženska uloga

Nominirane:

1. Diana Haller za ulogu Rosine u operi “Seviljski brijač” Gioachina Rossinija pod

dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji

Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu za 63. Splitsko ljeto;

2. Lana Kos za ulogu Elvire u operi “Ernani” Giuseppea Verdija pod dirigentskim

vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Giancarla del Monaca i produkciji Hrvatskog

narodnog kazališta u Splitu;

3. Ivana Lazar za ulogu Angelice u operi “Orlando” Georga Friedricha Händela pod

dirigentskim vodstvom Davida Batesa, u režiji Jánosa Szikore i produkciji 68.

Dubrovačkih ljetnih igara.

Muška uloga

Nominirani:

1. Domagoj Dorotić za ulogu Porina u operi “Porin” Vatroslava Lisinskog pod

dirigentskim vodstvom Mladena Tutavca, u režiji Ozrena Prohića i produkciji

Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku;

2. Ljubomir Puškarić za ulogu Markiza Rodriga od Pose u operi “Don Carlo”

Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Elija Boncompagnija,

u režiji Dereka Gimpela i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

3. Giorgio Surian za ulogu Iaga u operi “Otello” Giuseppea Verdija pod dirigentskim

vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji Marina Blaževića i produkciji Hrvatskog

narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka.


Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina – OPERA

Ženska ili muška uloga

Nominirani:


1. Matija Meić za ulogu Figara u operi “Figarov pir” Wolfganga Amadeusa Mozarta

pod dirigentskim vodstvom Natalie Murray Beale, u režiji Mauricija Garcíe Lozana

i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. Valentina Mekovec za ulogu Vespette u operi “Pimpinone” Georga Phillipa

Telemanna u režiji Frane Marije Vranković, u klavirskoj pratnji Ivana Pernickog i

produkciji Kazališta Mala scena iz Zagreba i Udruge “Sve ostalo je glazba” iz

Dubrovnika;

3. Aleksandra Todorović za ulogu Amelije u operi “Amelija ide na ples” pod

dirigentskim vodstvom Ante Sladoljeva, u režiji Frane Marije Vranković i

produkciji Kazališta Mala scena iz Zagreba i Scene Gorica Pučkog otvorenog

učilišta Velika Gorica.

 

Za najbolja umjetnička ostvarenja - BALET

Za najbolju predstavu u cjelini - BALET

Nominirani:

1. „Derviš i smrt“ na glazbu Gorana Bojčevskog u koreografiji i režiji Igora Kirova i

produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;

2. „Gospoda Glembajevi“ prema Miroslavu Krleži na odabranu glazbu Ludwiga van

Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji

Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

3. „Labuđe jezero“ na glazbu Petra Iljiča Čajkovskog u koreografiji i režiji

Vladimira Malakhova i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.


Za najbolje koreografsko ili dirigentsko ostvarenje – BALET

Nominirani:

1. Maša Kolar za koreografiju i režiju baleta „Bolero“ na glazbu Maurice Ravela i

elektroakustičku obradu glazbe Višeslava Laboša u produkciji Hrvatskog narodnog

kazališta u Zagrebu;

2. Leo Mujić za koreografiju i režiju baleta „Gospoda Glembajevi“ na odabranu

glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u produkciji Hrvatskog

narodnog kazališta u Zagrebu;

3. Staša Zurovac za koreografiju i režiju baleta „Labuđe jezero“ na glazbu Petra

Iljiča Čajkovskog u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u

Rijeci.

Za najbolja umjetnička ostvarenja - BALET

Ženska uloga

Nominirane:

1. Milka Hribar Bartolović za ulogu Irene Danielli u baletu „Gospoda Glembajevi“ na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. Ksenija Krutova Duran za nastup u baletu „Dogma“ na glazbu Arvo Pärta i Joby Talbota u koreografiji Balázsa Baranyia i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci;

3. Iva Vitić Gameiro za ulogu Julije u baletu „Romeo i Julija“ na glazbu Sergeja Prokofjeva u koreografiji i režiji Patricea Barta i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Muška uloga

Nominirani:

1. Nikša de Marchi za ulogu vještice Madge u baletu „La Sylphide“ na glazbu Hermana Severina Løvenskiolda u koreografiji i režiji Karine Elver prema Augustu Bournonvilleu i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;

2. Tomislav Petranović za ulogu Ahmeda Nurudina u baletu „Derviš i smrt“ na glazbu Gorana Bojčevskog u koreografiji i režiji Igora Kirova i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;

3. Artjom Žusov za ulogu Jamesa u baletu „La Sylphide“ na glazbu Hermana

Severina Løvenskiolda u koreografiji i režiji Karine Elver prema Augustu

Bournonvilleu i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu.

 

Ženska ili muška uloga:

Nominirani:

1. Marta Kanazir za ulogu Titanije u baletu „San Ivanjske noći“ na glazbu raznih

autora u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta

Ivana pl. Zajca u Rijeci;


2. Matea Milas za ulogu Effy u baletu „La Sylphide“ na glazbu Hermana Severina

Løvenskiolda u koreografiji i režiji Karine Elver prema Augustu Bournonvilleu i

produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;


3. Lucija Radić za ulogu Mađarske princeze u baletu „Labuđe jezero“ na glazbu

Petra Iljiča Čajkovskog u koreografiji i režiji Vladimira Malakhova i produkciji

Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

nagrade hrvatskog glumišta nagrade hrvatskog glumišta Dekoltei i prozirne haljine: Pogledajte što su pokazale domaće glumice '04.10.2012.,Osijek - Generalna proba u osjeckom HNK  predstave Unterstadt,redatelja Zlatka Svibena. Photo:Marko Mrkonjic/PIXSELL' nagrade Najbolja drama 'Unterstadt', a Zlatko Sviben redatelj HNK (1) svi na okupu Glumačka krema na dodjeli nagrada hrvatskog glumišta

 

 

Nenad Ban
Molekularni biolog
Prof. Nenad Ban objasnio zašto danas izgleda da je smrtnost viša
Digitalizacija
Modernizacija potrošačkog iskustva
Papir je prošlost, stiže era aplikacija
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.