Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 2
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Book&zvook

Hrvatske audioknjige na prestižnom izdavačkom sajmu u Londonu

Vedran Peteh
08.03.2025.
u 12:19

Hrvatska platforma za audioknjige i digitalna izdanja book&zvook u suradnji s izdavačkom kućom Sandorf sudjeluje na London Book Fairu

book&zvook, hrvatska platforma za audioknjige i digitalna izdanja u suradnji s izdavačkom kućom Sandorf najavljuje da će uz podršku Ministarstva kulture i medija sudjelovati na London Book Fairu, jednom od najvećih svjetskih sajmova izdavaštva koji će se održati u od 11.-13.3.2025.  

Ova inovativna hrvatska platforma i aplikacija, koja mijenja način na koji čitamo i slušamo knjige, predstavit će globalnoj publici svoja izdanja, ali i sam tehnološki sklop. Platforma s gotovo 150 audioknjiga, krajem 2024. godine imala je više od 20.000 aktivnih korisnika i preko 40.000 preuzimanja aplikacije!  Slušajte Hrvatsku! 

Poseban naglasak predstavljanja na sajmu biti će na sve bogatijoj ediciji audioknjiga suvremene hrvatske književnosti u engleskom prijevodu. Zbirka nudi pronicljiv pregled lokalne književne produkcije, prikazujući profinjen audio dizajn ekskluzivno prilagođen za globalnu publiku, a koji čuva bit i autentičnost izvornog djela. Stoga će kao gošće hrvatskog štanda, smještenog unutar sekcije Audio Village tehnološke zone Londonskog sajma knjiga, nastupiti i spisateljice Maša Kolanović i Monika Herceg

„Naša je misija približiti knjige novim generacijama slušatelja i stvoriti most između tradicionalnog izdavaštva i digitalnog doba“, izjavila je Ljubica Letinić, suosnivačica book&zvook-a dodajući: „London Book Fair je idealna prilika da pokažemo našu bogatu audio biblioteku kao i potencijal zapravo izrazito dobre suvremene domaće književnosti, te da se povežemo s međunarodnim izdavačima, autorima i ljubiteljima književnosti.“

Hrvatska je lani počela pripremati svoj povratak u London u organizaciji Sandorfa i Nacionalnog parka Mljet, koji su na prošlogodišnjem sajmu predstavili zajednički projekt književne rezidencije „Ulysses' Shelter“ koja se održava na Mljetu.

book&zvook na London Book Fairu predstavit će edicije hrvatske književnosti na engleskom jeziku dostupne na book&zvook platformi i većim svjetskim servisima za slušanje knjiga, sudjelovati na panel diskusijama i radionicama o budućnosti digitalnog izdavaštva, tehnologiji u knjigama i navikama novih generacija čitatelja... Posjetitelji sajma imat će priliku vidjeti nešto od samog procesa nastanka knjiga, poslušati audioknjige u izdavaštvu book&zvook-a i isprobati funkcionalnosti mobilne aplikacije te dobiti ekskluzivne promo kodove za slušanje pojedinih audio izdanja domaće književnosti.

Prema prvom velikom istraživanju koje je za book&zvook provela agencija Ipsos, audio je knjige u protekloj godini slušalo 7% ispitanika a glavni motivator slušanja audioknjiga navode mogućnost obavljanja drugih aktivnosti tijekom slušanja. Najveći interes iskazuju prema temama iz popularne znanosti, suvremene proze te za lektire i klasike, a preferiraju slušanje knjiga na hrvatskom jeziku.  Četvrtina ispitanih misli da će ili bi u budućnosti mogli slušati knjige. 

Svjetsko tržište audioknjiga širi se zadnjih deset uzastopnih godina, a projekcije predviđaju godišnji rast viši od 20% u sljedećih pet godina. Zahvaljujući sve većoj popularnosti digitalnih sadržaja i dostupnosti audio platformi, book&zvook prepoznaje priliku da regionalno iskustvo izdavaštva audioknjiga, kao i i potencijal platforme, proširi na globalno tržište.

„Vidimo ogroman prostor za audioknjige, jer one nisu samo format za uživanje u književnosti, već i alat za edukaciju, učenje jezika i osobni razvoj“, kaže Ljubica Letinić. „Audioknjižara broji i bilježi znatan porast u prodaji audioknjiga što ukazuje na sve veći interes za slušanjem“.  

Sa širokim katalogom naslova i inovativnim funkcijama, book&zvook mjenja način na koji uživamo knjige u digitalnom svijetu. 

„Audioknjige na najbolji način objedinjavaju usmenu predaju, koja je u korijenu svake književnosti, i digitalno doba, u kojem prevagu nose brza razmjena informacija i prilagodljivi formati. U Londonu ćemo predstaviti što se u Hrvatskoj po tom pitanju napravilo zadnjih godina“, ističe urednik Sandorfa Ivan Sršen.

O book&zvook-u 

book&zvook je prva hrvatska digitalna platforma i aplikacija za audioknjiga posvećena knjigama na hrvatskom i srodnim južnoslavenskim jezicima. Stručno producirane audioknjige oživljavaju književnost, kombinirajući naprednu tehnologiju s iznimnom naracijom. Platforma osiguravam besprijekornu distribuciju, doseg do globalne publike uz očuvanje jezične i kulturne baštine.  

O Sandorfu

Sandorf je osnovan 2007. godine i otada djeluje kao izdavač i kao književna agencija za zastupanje pisaca iz regije u inozemstvu. Objavljuje domaće autore i prijevode važnih europskih publicističkih ostvarenja, te prijevode regoionalne književnosti kroz sestrinsku američku izdavačku kuću SandorfPassage.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata