Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 2
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Vlada o migrantskom valu

EU nema rješenje za migrante

migranti
Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL
26.10.2016.
u 23:20

Vlada prati kretanja migranata u bližoj i daljoj okolini i spremna je reagirati, poručuje potpredsjednik Krstičević

– Hrvatska Vlada pozorno prati situaciju u bližem i daljem okruženju i sva kretanja migranata te će biti spremna u koordinaciji sa svim uključenima u taj proces donijeti pravodobne odluke – komentar je Damira Krstičevića, ministra obrane i potpredsjednika Vlade za unutarnju politiku i domovinsku sigurnost na prijetnju Turske da više neće sprečavati izbjeglice da prelaze Egejsko more i ulaze u EU, o čemu je jučer pisao Večernji list. 
U slučaju da Turska obistini svoje prijetnje, kaže stručnjak za nacionalnu sigurnost Vlatko Cvrtila, realna je opasnost da se Hrvatska opet suoči s migrantskim valom. A EU, ističe, nije izgradio nove mehanizme da zaustavi migrante. Tako će, smatra Cvrtila, u najcrnjem scenariju migranti doći do ovih prostora kako bi se u konačnici domogli Njemačke. No u Njemačkoj je došlo do promjene stava o migrantima, Austrija je jasno rekla da će zatvoriti svoje granice kao i Slovenija.

– Hrvatska bi se tada našla u teškoj situaciji. Vlasti kažu da smo spremni, no teško da ćemo moći se s tim valom nositi sami. Nužna je suradnja s EU i susjednim zemljama – upozorava Cvrtila. I bivši ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić smatra da Hrvatska mora inzistirati na europskom zajedničkom odgovoru o migrantima.

– Nije samo pitanje hoće li Turska spriječiti migrante već hoće li to učiniti zemlje EU – Bugarska i Grčka. Jer zašto bi se Hrvatska pretvorila u hotspot zbog migranata koji dolaze iz EU – upozorava Ostojić. Rješenje su, prema njegovu mišljenju, prihvatni centri EU u Jordanu, Libanonu, Turskoj i na sjeveru Afrike. U tim bi se centrima odlučivalo o međunarodnoj zaštiti i tako bi se kontrolirano prihvaćali migranti i solidarno rasporedili u članice EU. Gordan Bosanac iz Centra za mirovne studije smatra da se Hrvatska mora oduprijeti trendu stavljanja žice na granice, ali upozorava i da se ne može sama nositi s novim migrantskim valom.

– Zato je nužno da naša diplomacija intenzivira razgovore s članicama EU koje se jasno protive politikama žice i s njima nađe rješenje za novi izbjeglički val. Treba raditi sa Slovenijom i Austrijom da maknu barijere – poručuje Bosanac. Dodaje da nikome nije u cilju da Hrvatska postane hotspot, ni izbjeglicama ni Hrvatskoj, a ni EU. Hotspot je, kaže, samo privremeno rješenje i nitko ne smije igrati igru tako da Hrvatsku vidi kao hotspot. Stoga je nužan dogovor članica EU.

Komentara 3

Avatar FrancJunior
FrancJunior
07:43 27.10.2016.

Svi puno pricate, a nista ne radite!

SO
Somelier
08:11 27.10.2016.

Već mjesecima govorim kako zadnjega psi grizu. Mi smo EU bez obzira što nismo u Schengenu. Međutim Sloveniju Mađarsku i Austriju to ne interesira i oni se grade sa žićanom ogradom. Mi ne mi smo "humanisti" na svoju štetu. Imigranti će stiči u Hrvatsku pošto je EU jer znaju da će kad tad krenuti dalje ako ne prije dok ne opustoše Hrvatsku. Za to Hrvatska mora biti spremna i pod hitno donijeti zakon da vojska može svakoga trenutka na granice više kao psihološki faktor a ne kako neki pokušavaju prikazati da pucaju po ljudima. Još bi bolje bilo postaviti žićane ograde po zelenim granicama kao susjedi zbog bolje kontrole ulaska imigranata. Tko nema valjane i prave dokumente niti slučajno puštati u zemlju. Zato postoje ti glavi granični prelazi da se uvodi kontrola. Budu li o tome i dalje odlučivali Ostojić i Orepić i njih se pitalo za savjete onda zbogom pameti. Zato generale Krstićeviću podnesite zahtjev u saboru da se izglasa zakon o sudjelovanju vojske u čuvanju Hrvatskih granica dok je još vrijema. Pa nisu naši susjedi baš gluplji od nas.

Avatar Frano1
Frano1
10:10 27.10.2016.

Dok se drugi ograđuju ili su već postavili žicu na granicu, vi pametujete.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije