Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 126
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
06.10.2015. u 08:02

Kažu da su desnica, a u Saboru RH sjede četiri Gruđanina i svi dolaze iz različitih stranaka: Josip Leko – SDP, Goran Marić – HDZ, Boro Grubišić – HDSSB i Ivan Šimunović – HSP. “Crvenu nijansu” pluralizmu daju Bandić, Jurčić...

Marinko Boban, otac legendarnog nogometaša Zvonimira, rođen je u Grudama, općini od 15 tisuća stanovnika, uz samu granicu BiH i Hrvatske. Kao i većina njegovih sumještana, bolji život potražio je u drugoj sredini. Marinko je iz Hercegovine otišao preko granice, desetak kilometara dalje u Imotski gdje se i rodio Zvonimir. Legendarni kapetan vatrenih sa svojim Gruđanima Krunom Jurčićem, braćom Šimić, Jerkom Lekom, postao je hrvatski ponos. Ikona desnice. Tuđmanov miljenik. Svi su ga svojatali. Zbog oca Hercegovci su ga doživljavali svojim. Mjesto rođenja mu je odmah upisalo pripadnost desnici. Na koncu, Boban je i to naglasio u svom nedavnom intervjuu koji je jako odjeknuo zbog njegove izjave kako će kao takav podržati ljevičara Zorana Milanovića. Iznenadio je sve. I desne i lijeve. Osobito one koji ljude rođene na kamenu gledaju isključivo u njihovu "rigidnom jednoumlju".

Primjeri iz Gruda, rodnog mjesta oca Zvonimira Bobana, pokazuju kako je Hercegovina u mnogim segmentima potpuno suprotna od snažnog stereotipa. Osobito u politici. Za njih bi se čak moglo reći kako su jedna od najpluralnijih sredina. Primjera radi, u aktualnom Hrvatskom saboru četiri su zastupnika čije je podrijetlo iz Gruda. I svi dolaze iz različitih (!!!) stranaka: Josip Leko – SDP, Goran Marić – HDZ, Boro Grubišić – HDSSB i Ivan Šimunović – HSP dr. A. Starčević. "Crvenu nijansu" grudskom pluralizmu u Zagrebu daju Milan Bandić, Ljubo Jurčić... No, nitko od njih ne predstavlja dijasporu. Oni su članovi domaćih, nacionalnih (RH) stranaka.

Zanimljivo je da u "ruralnoj Hercegovini" puno tolerantnije gledaju na svoje političke neistomišljenike nego što je to slučaj u velikim gradovima. Podnošljivost ideoloških različitosti poticana je i u vremenima jednoumlja. Recimo, kršteni kum legendarnog heroja iz Borova naselja Gruđanina Blage Zadre bio je Ilija Leko, otac sadašnjeg predsjednika Sabora. Poput HDZ-ovca Zadre, brojni Gruđani i iz drugih stranaka pali su za domovinu. Mnogi su borbu za Hrvatsku vodili na svoj gerilski način. Zbog nje su robijali, poput Zvonka Bušića, Branimira Glavaša ili stoljeće prije njih hajduka Andrijice Šimića.

Gruđani su, unatoč snažnoj "Opomeni" svog velikog pjesnika A. B. Šimića "Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda", na susjede koji su mijenjali stranke gledali racionalno. Ne prigovaraju onima koji su iz ljevice prešli na suprotnu stranu. To se objašnjava spletom povijesnih okolnosti. Tako, baš u Bobanovoj Dragi, Mate Boban je od člana SK postao nacionalni lider bh. Hrvata. Njegov rođak, ustaški časnik Rafael Ranko Boban vojnički zanat usavršavao je u vojsci Kraljevine Jugoslavije služeći kao aktivni časnik dinastiji Karađorđevića. Iako nije mali broj onih koji su koračali od "crvenog" do "crnog puta", rijetko se događalo da netko krene suprotnim (zabranjenim) smjerom. Zato je Bobanova izjava tako snažno odjeknula. Iako je u Hercegovini već odavno razvijen pluralizam, država BiH ih gura u jednoumlje. Imaju takav izborni zakon koji im ne omogućava demokratiziranje. Kako ih ne bi brojniji majorizirali, moraju se okupiti oko jedne stranke (HDZ-a). Jednako tako, Hrvatska im je dala pravo glasa koje ne mogu ostvariti. Tehnički uvjeti omogućavaju da može glasovati tek njih desetak posto. Iako kao takvi ni o čemu ne odlučuju, vrijeđa ih se kako RH biraju predstavnike. Ipak, ljubav im je uvijek veća od mržnje sunarodnjaka. Živi se i, ako treba, gine se za Hrvatsku. Razapeti između dva državljanstva (RH i BiH), Hercegovci su se našli u slijepoj ulici svoje političke nemoći. Njihovi "predstavnici", poput Gruđana Bobana, Leke, Bandića, Jurčića i drugih, samo su Hercegovci kad naprave nešto loše. Zato će možda oni koji Bobanovu izjavu dožive izdajničkom reći kako je Hercegovac iz Gruda, a oni kojima se svidi istaknut će kako je domoljub (Imoćanin) iz Hrvatske. I jedni i drugi u pravu su samo kada je riječ o Bobanovu podrijetlu. Međutim, ni jednima ni drugima Hercegovina nije na srcu. Zato je i ostala zarobljena u stereotipima hrvatskih zabluda. Masovno glasuju i ni o čemu ne odlučuju. I u RH i u BiH. Dok čekaju da svanu nove zore, plaćaju cijenu što su preponosno mnogi od njih samo u Hrvatskoj htjeli "ići veliki ispod zvijezda"?!

Komentara 43

KR
kresotomico
12:35 06.10.2015.

Bobanov tata je rođen u Grudama (Hercegovina), a kad Hercegovac Boban pokazuje simpatije prema ljevici odnosno Milanoviću koji trenutno drma represivnim i poreznim aparatom, a Boban ima neka porezna dugovanja, hm, ipak će biti da se radi o lovi. Uz ucijenu oko poreznih dugova zbog kojh bi se Boban Hercegovac lako preobratio, moguća su još samo dva razloga da Hercegovac Boban ili bilo koji neki drugi Hercegovac "simpatizira" Milanovića, a to je homoseksualizam ili udbaštvo s kojim je nažalost bilo zaraženo oko 1 posto Hercegovaca u Jugi. UDBA je namjerno regrutirala najviše Hrvata u svoje redove iz Hercegovine jer je tamo navodo bilo najviše neprijatelja jugoslavije.

SO
Special_one
09:41 06.10.2015.

U Hrvatskoj, vjerujem da je tako, sve stranke promišljaju 'hrvatski', sad na koji način, ne ulazim u to, ali im je Hrvatska na prvom mjestu. I lakše je birati, nema opterećenja, ili ne bi trebalo biti tim ideološkim stvarima. U BiH pak situacija nije takva, kada bi se Hrvati odvojili od Hrvatskog narodnog sabora, zaživjela bi građanska država, i sva prava koja su Hrvati imali bila bi izbrisana. Zbog toga namjerno se ne radi na preustroju države i unutarnjem preuređenju, a Hrvate se raznim propalim političkim projektima pokušava ugasiti. Hvala dragom Bogu, neuspješno zasad. Nakon toliko godina pokušaja vjerujem da se više neće ni pokušavati. Hrvati su konstitutivan narod u BiH, oni moraju birati svoje političke predstavnike bez straha da će ih netko nametnuti i tek kada se to dogodi moći će birati bilo koju opciju. A vjerujem da će se to dogoditi vrlo brzo ako se želi dobro ovoj zemlji i ako je se želi odvesti na europski put.

BA
bakulušić
12:13 06.10.2015.

Kad su u Hercegovini partizani preuzeli vlast, izdavali su osobne dokumente. Dajući osobnu kartu jednoj baki, rekoše: - Baba, evo ti lična i dobro čuvaj, važi pet godina! A baka odgovori: - A..., pa nećete vi tako dugo?! A jesu dugo. Baka je krivo procjenila. Oni koji su dobro procjenili, bolje su prošli. Djeca su im danas predsjednici Sabora, gradonačelnici Zagreba, vlasnici hotela, profesori na fakultetima...! A bakina djeca? Pa vjerojatno razbacana od Sjevernog do Južnog pola.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije