Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 239
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
Nekretnine
Povratak na članak

Preskupi stanovi vode u političku nestabilnost i veću nezaposlenost

Bit je problema da su na pad kupovne moći i neizvjesnost zbog otpuštanja radnika investitori odgovorili fiksiranjem cijena, upozorava profesor Josip Tica.

Komentari 25

MO
Mourinho
14:04 14.05.2010.

Uz paralelu cijena stanova i plaća (što je vrlo zanimljivo), mislim da je jedna stvar još jedna stvar vrlo bitna. Naime, od 10 000 neprodanih stanova u Zg-u valjda je većina uz novu Arenu Zagreb. Može li itko dati kalkulaciju cijene izgradnje i sve što u to ulazi (npr. zemljište, priključci, dozvole, projekti, pripremni radovi, izgradnja, opremanje interijera (pločice po kategoriji, parket po kategoriji, stolarija, i td.), porezi, itd.. Sva kalkulacija bi trebala ići na količinu izgrađenih kvadrata pojedinog stambenog objekta - zgrade, ili više njih, ako ih je ista firma gradila jednu do druge (da li je jasno što to znači za logistiku i troškove u konačnici?). Također, potrebno je znati i trikove kojima se investitori služe kako bi (ponekad je to i prijevara) pa umanjuju troškove, kao npr. izbjegavanje ugradnje lifta ili sl. je se kroz papire provuće da zgrada ima 4 kata, mada su na mansardi stanovi praktički na 5.-om ili čak 6.-om katu, itd. itd. itd.. Po \"našoj\" ustaljenoj praksi, građevinske firme će prvo obustaviti plaće svojim radnicima, pa plaćanje obveza, pa tek onda će vodstva tih firmi odrezati svoje plaće, dnevnice, vozni park i sl. Na taj način zaista mogu još neko vrijeme glumit žilave gospodarske gigante. Kada bi ih država natjerala da prvo stežu svoj remen kako bi ispunjavali obveze prema ostalima, mislim da bi im to pomoglo i da realnije i poslovno poštenije počnu razmišljati o skidanju cijena na realnu. Dakle, postoji li itko od stru bi mi mogao odgovoriti na pitanja postavljena na početku posta (o kalkulaciji realnih troškova i kolika je zarada, čaki i sa ovako \"spuštenim\" cijenama od 1300 do 1700 E/m2). Hvala.

VL
OB
-obrisani-
18:22 14.05.2010.

exorcist-a gdje ces tonovat-kod jape i mame??????? kaj si ti kak treba??????????????????

VL
RA
Raphael
21:21 15.05.2010.

Bit je u pohlepi.

VL
BR
brle
19:03 16.05.2010.

izmedju ostalog, zanimljivo je i da nitko ne pocima graditi i prodavati stanove po nekim NOVIM, konkurentskim cijenama, a sto bi onda rusilo te stare, postojece cijene stanovima. u cijeloj prici ima prilicno cudnih dogadjanja i u igri je svee osim trzisnih zakonitosti....ili je glavna mafija kod nas ipak DRZAVA!

VL
BU
bunikanews
18:46 20.05.2010.

Bravo @brle. A da počnu negdje drugdje u Ljepoj našoj raditi a ne samo u Zagrebu? Očito im manjka lekcija iz zemljopisa.

VL
« 1 2 »
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.