Iako je, prema DZS-u, prosječna neto plaća u Hrvatskoj u međuvremenu porasla 1230 kuna, teško da je itko bio pripravan da će potrošačka košarica osnovnih životnih namirnica, hrane i higijenskih potrepština od prve godine članstva Hrvatske u EU do danas poskupjeti oko 25%. I pitanje je koliko još. Cijene hrane, naime, u svijetu, pa i Hrvatskoj, rasle su i u siječnju, predvođene poskupljenjima biljnih ulja i žitarica koja svijet tresu od sredine lanjske godine i blizu su najviših razina u posljednjih deset godina, objavila je agencija UN-a za hranu.
OZBILJAN RAST TROŠKOVA
Snažan udarac za građane: Hrana i higijenske potrepštine 30 posto skuplji nego kad smo ušli u EU
Cijene iz prve godine hrvatskog članstva u EU u odnosu na 2022. upućuju na ozbiljan rast troškova života. Račun za 25 proizvoda na našoj šoping-listi danas je 79,33 kune veći nego 2014.
Komentara 38
DU
Teško da Hrvatska može nešto presudno poduzeti protiv tzv. uvezene inflacije, odnosno na svj. burzama su podignute cijene žitarica, uljarica, energenata, umj. gnojiva, metala, petrokem. proizvoda (ambalaža!) itd. itd. Čak i da imamo neku bitnu poljoprivrednu proizvodnju, opet bi bili i naši poljoprivrednici žrtvama povišenih cijena gnojiva, dizela itd. U pola nabrojenog ogromnu ulogu ima potražnja u Kini odnosno uljarice, metali - nenadani razvoj situacije na kineskom tržištu ih učinio najviše skupim u povijesti . Nekom vrtlaru je skupo platiti vreću mineralnog gnojiva 350 kn, a ozbiljni poljoprivrednici ih kupuju na kamione - nekome se mora prebaciti što će im cijena porasti 2-3 puta zbog eskalacije cijene plina, koji je temeljna sirovina za njihovu proizvodnju - i to će dakako biti krajnji potrošači prehramb. namirnica.
MO
Nema veze. Barem nema zločestih Trumpovih tweetova...
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Jolanda Rak Šajn, kakve veze ima pristup EU sa poskupljenjima? Što je sa zemljama u okruženju, a koje nisu članice? Ili pak, kako to da je u Mađarskoj sve jevtinije nego kod nas, iako su članice EU? Dakle, ne seri!