KAZNE I DO 120.000 KUNA

Upute za samoizolaciju: Ovo su preporuke Ravnateljstva civilne zaštite i HZJZ-a

Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Na osječkim ulica osjetno manje ljudi zbog straha zaraze koronavirusom
Foto: Damir Spehar/PIXSELL
Izolacija zbog koronavirusa
Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Samoizolacija
Foto: Sanjin Strukic/Pixsell
16.03.2020.
u 11:33
Državni inspektorat objavio je u nedjelju kazne za prekršitelje mjere samoizolacije ili drugih mjera zbog koronavirusa, koje iznose 8.000 kuna za prvo kršenje, dok se kazne za one koji više puta prekrše mjere penju i do 120.000 kuna
Pogledaj originalni članak

Ravnateljstvo civilne zaštite u ponedjeljak je objavilo preporuke za samoizolaciju u kojima stoji da osobe ne smiju izlaziti iz kuće i da trebaju brinuti o svom zdravlju i higijeni prostora, dok HZJZ savjetuje kontakte s prijateljima i obitelji putem telefona i društvenih mreža. 

U 10 preporuka na twitteru Ravnateljstva civilne zaštite stoji da osobama kojima je određen zdravstveni nadzor u kućnoj samoizolaciji nije dozvoljeno izlaziti iz kuće te da svakodnevno moraju kontaktirati nadležnog epidemiologa.

Tjelesnu temperaturu trebaju mjeriti ujutro i navečer, a trebaju i pratiti pojavu simptoma respiratorne infekcije poput temperature, kašlja i otežanog disanja.

VIDEO Dezinficiranje tramvaja u Zagrebu

Potrebno je redovito prati ruke sapunom ili koristiti hidroalkoholnu otopinu te redovito čistiti i dezinficirati predmete i površine u prostorijama u kojima borave. 

Prostorije trebaju redovno provjetravati, koristiti zasebnu posteljinu, ručnike i pribor za jelo, a poželjno je osigurati odvojenu sobu te kupaonicu koristiti odvojeno.

U slučaju potrebe za odlaskom u zdravstvenu ustanovu, osoba se prethodno treba telefonski javiti liječniku obiteljske medicine. Iz MUP-a ističu da se broj nadležnog epidemiologa može dobiti i preko županijskih centara na broj 112.

Ako ste bili izloženi riziku od zaraze novim koronavirusom, Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) ističe da ostankom kod kuće štitite svoje prijatelje, kolege i širu zajednicu, a ostanak kod kuće pridonosi i suzbijanju te sprječavanju širenja virusa. 

VIDEO Specijal - 20 novosti o koronavirusu

HZJZ: Bliski kontakt je kontakt na udaljenosti manjoj od 2 metra

Osim ostanka kod kuće, HZJZ ističe da je potrebno izbjegavanje bliskog kontakta s drugim ljudima. Bliskim kontaktom tako se smatra kontakt na udaljenosti manjoj od dva metra u zatvorenom i manjoj od jednog metra na otvorenom prostoru dulje od 15 minuta.  Pogotovo se treba izbjeći kontakt sa starijim ljudima, kroničnim bolesnicima i trudnicama. 

"Svjesni smo da samoizolacija može biti neugodna i stresna, no pokušajte pronaći načine koji će vam olakšati to razdoblje, primjerice održavajte redovit kontakt s prijateljima i obitelji putem telefona ili društvenih mreža", savjetovao je HZJZ.

Dodatno je savjetovao da osobe u samoizolaciji usta prekriju maramicom dok kašlju i kišu te ju nakon uporabe odlože u kantu za otpad s poklopcem, a ruke dobro operu i dezinficiraju.

HZJZ preporuča da osobe ne izlaze iz kuće, osim u slučaju prijeke potrebe kada je potrebno prekriti nos i usta te održavati udaljenost od drugih ljudi, da ne idu na posao, u školu te da ne pohađaju vjerska i druga okupljanja. 

Također, ne bi trebali rukom dodirivati lice, oči, nos i usta, niti se rukovati, koristiti javni prijevoz ili taksi te primati posjete ili pozivati druge kući. 

Hranu ili potrepštine neka dostave prijatelji, obitelj ili dostavljač. Prilikom preuzimanja potrebno je biti na udaljenosti od barem jednog metra, prekriti nos i usta maramicom ili ne boraviti u istoj prostoriji prilikom dostave.

Ostali ukućani također moraju provoditi pojačanu osobnu higijenu i higijenu prostora te ograničiti svoja kretanja i socijalne kontakte na način da njihove radne i druge neodgodive obveze nisu narušene. 

Pridržavanje mjera samoizolacije podložno je nadzoru. Državni inspektorat objavio je u nedjelju kazne za prekršitelje mjere samoizolacije ili drugih mjera zbog koronavirusa, koje iznose 8.000 kuna za prvo kršenje, dok se kazne za one koji više puta prekrše mjere penju i do 120.000 kuna.

VIDEO Kako pravilno oprati ruke i zaštititi se od virusne i bakterijske infekcije?

Ako sumnjate da imate koronavirus ne idite izravno u bolnicu nego nazovite svog liječnika ili dežurnog epidemiologa na brojeve u svojoj županiji:

 

Telefonski brojevi epidemiologa

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

Avatar gradjaninpokorny
gradjaninpokorny
11:45 16.03.2020.

Kazne su premale, jer uzevši u obzir da će turistička sezona biti 0 kuna, tko će namiriti naše drage uhljebe/ice?

SO
Sir Oliver
11:48 16.03.2020.

Kakvi korisni savjeti! Normalno,obrazovani covjek ih se nikad sjetio ne bi, bas je potrebno imati minmalno magisterij da bi se nadoslo na ovakve korisne savjete. Bljak!