Nove smjernice

Američki pedijatri tvrde da bebe već sa četiri mjeseca mogu jesti kikiriki, jaja i ribu!

Foto: Getty Images
Američki pedijatri tvrde da bebe već sa četiri mjeseca mogu jesti kikiriki, jaja i ribu!
26.03.2019.
u 08:30
Američka akademija pedijatara 2000. godine preporučivala je odgađanje uvođenja kravljeg mlijeka za djecu do godine dana, jaja do druge godine života te kikirikija, orašastih plodova i ribe do treće godine života.
Pogledaj originalni članak

Američka udruga pedijatara objavila je nove smjernice kada je posrijedi postupno uvođenje novih namirnica u prehranu sasvim male djece, pa kikiriki, kravlje mlijeko, jaja i ribu njezini članovi preporučuju već od četvrtoga mjeseca djetetova života. 

"Velika i značajna vijest jest uvođenje hrane koja je prije bila na popisu alergena", kazao je dr. Frank Greer, suautor studije koja sumira rezultate zadnjih istraživanja o alergijama na hranu i donosi nove smjernice za pedijatre. 

Greer podsjeća da se po aktualnim preporukama roditeljima savjetuje da "djeci ne daju hranu koja se smatra alergenom sve do prve godine života, a neke ni do druge ili treće navršene godine."

U skladu s novim smjernicama američkih pedijatara u prehranu djece trebalo bi uvoditi upravo onu hranu koja se smatra alergenom: kikiriki, ribu, mlijeko, jaja. 

Pojasnili su kako nema uvjerljivih dokaza da odgoda uvođenja alergena u prehranu djeteta djeluje na sprečavanje razvoja alergija na hranu, a to je razdoblje od četvrtog do šestog mjeseca života. 

Upravo suprotno, tvrde da postoje dokazi po kojima rano uvođenje, primjerice kikirikija u prehranu djeteta u dobi od četiri mjeseca zapravo može spriječiti razvoj alergije na tu namirnicu. 

Rana izloženost kikirikiju i sličnim alergenim namirnicama mogla bi spriječiti kasnije neželjene alergijske reakcije, što je u suprotnosti s dosadašnjim smjernicama pedijatara. 

"Nema razloga odgađati uvođenje hrane koja se smatra alergenom. Možete je postupno uvoditi u prehranu baš kao i rižu, voće, povrće", kaže dr. Greer, dodajući da su o ovom pitanju pedijatri raspravljali još 2008. godine te da su od tada, na temelju novih zapažanja, smjernice revidirali. 

Gastrointestinalni trakt dom je jedinstvenim skupinama stanica imunosnog sustava, a kad im se ''ponude'' alergeni (proteini) u raznim namirnicama, one će ih iskoristiti te na njih razviti toleranciju.  

Upravo rano upoznavanje dječjeg organizma s hranom može rezultirati tolerancijom tijela na hranu, a rano razdoblje se odnosi na četvrti ili šesti mjesec djetetova života. 

U novome izvješću američkih pedijatara razmatra se i pitanje štiti li dojenje novorođenče od ekcema, astme i alergija na hranu. 

Ustanovili su da dojenje u prva tri ili četiri mjeseca života štiti bebu od pojave ekcema, no ako se ono doji dulje, bit će zaštićeno od astme u prvih pet godina života, pa čak i kasnije. Nisu uspjeli donijeti zaključak o njegovu učinku na prevenciju alergija na hranu. 

Američka akademija pedijatara 2000. godine preporučivala je odgađanje uvođenja kravljeg mlijeka za djecu do godine dana, jaja do druge godine života te kikirikija, orašastih plodova i ribe do treće godine života. 

Pogledajte i video Reakcija djevojčice kada ugleda oca bez brade

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

Avatar Django
Django
10:51 26.03.2019.

Ne znam kako je u SAD-u, ali kod nas bebe sa četiri mjeseca sigurno ne mogu jesti kikiriki, jer im tek od četvrtog mjeseca počinju izbijati prvi zubi, dva komada.

Avatar Dadinho
Dadinho
09:43 26.03.2019.

Čim preporučaju idiotski Ameri sve učiniti suprotno i znate da nećete pogriješit. Ljudski organizam je evolucijski prilagođen da nam sve iz prirode bude hrana i alergije nastaju ne zbog te hrane nego raznih kemijkih sranja koje nam zbrkaju imunitet a alergija je pogrešna imunološka reakcija. Dakle svi smo u startu bez ikakvih alergija a to postajemo trujuči GMO-om,pesticidima i ostalim otrovima organizam, jaajte imunitet medom,propolisom i sirovim ORGANSKIM voćem i povrćem djeci a ne kupljenim kašicama koje su pune svega samo ne hrane!

DU
Deleted user
09:38 26.03.2019.

Ove "novine" ....i Amerčki savjeti?!!!!! Moj dida je davno rekao ..."doće vrime da će i diecu boliti zubi...." Danas svaka šuša daje savjete....o ovom ili onom. ....A nemaju pojma o životu ...Kako su internet i ovi komentari "postojali od davnina ...to je spasilo čovječanstvo"!!!! Nekad nije bilo karijesa.... nije bilo današnjih boleština.... nije bilo internet savjeta ...pa se ljudski rod odhrvao i održao. Dakle...ne vjerujte ovim pričama jer će te i bez njih napredovati. Ovo je samo prodavanje magle.