Kruh naš svagdašnji

Svaki sedmi kruh i pecivo smrznuti stižu iz uvoza, trgovački lanci samo ih dopeku

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Svaki sedmi kruh i pecivo smrznuti stižu iz uvoza, trgovački lanci samo ih dopeku
16.02.2016.
u 07:00
Uvoz smrznutog kruha i peciva posljednjih godina raste dvoznamenkasto, najviše iz Njemačke, Italije, Slovenije, Francuske i Poljske
Pogledaj originalni članak

Iako se svake godine lome koplja oko otkupnih cijena pšenice, već svaki sedmi kruh ili pecivo na našem stolu nisu “domaći”.

Prema statistici HGK, u prvih deset mjeseci 2015. uvezli smo kruha, peciva i kolača za čak 94,5 milijuna eura, 11% više nego u istom razdoblju 2014., čime su zasjeli na visoko 3. mjesto ljestvice top uvoznih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. A iako i izvoz raste, lani 23%, i dalje je 50% manji od uvoza. Nada Barišić, direktorica Žitozajednice, kaže kako je uvoz izražen od ulaska RH u EU. I trgovački lanci, naime, u trendu toplih peciva s nogu vide rast profita i prodaje, pa uvoz smrznutog kruha i peciva, pizza, pita i ostalih nezaslađenih pekarskih proizvoda, koje trgovci potom samo dopeku, posljednjih godina raste dvoznamenkasto.

Spar, Kaufland, Lidl... vani zakupljuju čitave tvornice koje proizvode za njih, objašnjava Barišić, ističući kako ona ne bi rekla da potrošnja kruha u Hrvatskoj zbog toga raste, već samo da se dio profita sada raspodijelio na trgovačke lance. Smrznutog kruha, peciva, pizza... u 2012. smo tako uvezli za 19,8 mil. dolara, u 2013. za 24,4 mil., u 2014. za 28,8 mil., a u 10 mjeseci 2015. za 23,1 mil. dolara. Top zemlje iz kojih uvozimo su Njemačka, Italija, Slovenija, Francuska i Poljska. 

>> 2016. godina mahunarki: ‘šerajte’ recepte 

>> U kruhu naišli na neugodno iznenađenje: 'Muž mi je skoro slomio zube'

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

NE
nemanatrag
07:29 16.02.2016.

Zaobilaziti taj sedmi, a kupovati šesti ili osmi....

DU
Deleted user
07:40 16.02.2016.

Pa i naši pekari izvoze u Mađarsku, Njemačku i dr. Nismo se još navikli da nam je EU sada "domovina" i da nitko ne smije kočiti protok kapitala i roba širom EU. Pekarska branša cikti kad cijene goriva idu gore, da imaju povećane troškove jer im je to bitna stavka u poslovanju i da moraju povisiti cijene. Kad cijene goriva idu dolje - šute k o .... (znate sami što staviti umjesto točkica). I još "nariču" po novinama da oni žele dostići zapadne cijene pekarskih proizvoda, da je njihov rad podcijenjen i dr. Pa onda slijedi iznenađenje kad strani trg. lanci ne žele plesati po notama domaće pekarske branše nego bez pardona uvezu izvana. Prodaju nama stranci i (paletirane) bukove cjepanice - to je veća senzacija nego pekarski proizvodi...

R0
R00kie
07:15 16.02.2016.

lidl je u uvozu talijanskog kruha najjaci :D onda gradjani o nekom uvoznom lobiju trkeljaju