BESPLATNA VODA

Aplikacija Freewa dosad mapirala gotovo 2000 izvora pitke vode

Foto: Facebook
Aplikacija Freewa dosad mapirala gotovo 2000 izvora pitke vode
13.09.2017.
u 11:47
Projekt je osmišljen da bi Hrvatsku globalno pozicionirao kao ekološku destinaciju i da bi se smanjio utjecaj plastične ambalaže
Pogledaj originalni članak

Hrvatska je treća u Europi po bogatstvu pitke vode, no za razliku od Iraca kojima je voda besplatna, Hrvati sve skuplje plaćaju taj jedan od osnovnih uvjeta za život. A da pitka voda treba biti dostupna i besplatna svima, smatraju i u hrvatskom timu Freewa koji je osmislio projekt za očuvanje slobodnih izvora pitke vode. Freewa je hrvatski proizvod – web-platforma i mobilna aplikacija za mapiranje lokacija s besplatnom pitkom vodom u cijelom svijetu te ekoboca i torbica za vodu. Svaki registrirani korisnik Freewa u tri koraka može mapirati javni izvor ili česmu pitke vode koji zatim mogu naći i drugi korisnici.

Osnovni uvjet za život

Goran Ladišić koji je uz Marka Rašića, Vedranu Vrabec i Mihaelu Ivanec razvio taj projekt kaže da je na nivou cijelog svijeta dosad mapirano gotovo 2000 besplatnih izvora ili česmi pitke vode. U projekt su krenuli, objašnjava, da bi Hrvatsku promovirali kao ekodestinaciju i smanjili utjecaj plastične ambalaže.

– Osim toga smatramo da je voda kao i zrak osnovni uvjet za život i da bi trebala biti besplatna, pogotovo u Hrvatskoj koja je tako bogata vodom – kaže Ladišić. Dodaje da su njihove boce za vodu apsolutno biorazgradive. Dosad su ih prodali oko 3000, a od sljedeće godine krenut će i s testerima ili filtrima za vodu. Kaže da su potporu projektu dosad dali Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, Hrvatske vode, konzorcij društvenih poduzeća ACT grupa te Razvojna agencija grada Zagreba.

Manja smrtnost

U timu Freewa ističu da prema UN-ovim istraživanjima čak milijardu ljudi na Zemlji nema stalan pristup zdravstveno ispravnoj vodi za piće i da gotovo 10 posto svih bolesti ne bi ni postojalo kad bi se poboljšala opskrba vodom, sanitarni uvjeti, higijena i upravljanje vodnim resursima. To bi smanjilo i smrtnost djece te poboljšalo zdravlje i prehrambeni status na održivi način.

– Dokažimo zajedno da inicijative iz male Hrvatske mogu promijeniti svijet – poručuje Ladišić. 

 

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

TH
tales_hr
12:31 13.09.2017.

što nam vrijedi da imamo toliko izvora kad je boce vode ne mineralne nego obične izvorne 6 kuna, dok je u njemačkoj šest boca 1.14 eura, jedino opravdanje je oni nemaju Konzum.