Za sve koji ovih dana siju povrće ili sade flance i traže kvalitetan humus ili podlogu za povišene gredice, jedan Zagrepčanin u grupi koja okuplja stanovnike Španskog objavio je fotografiju hrpe lišća koja na parkiralištu, kako kaže, stoji već dvije godine i u međuvremenu se pretvorila u humus. "Vidi se da iz njega već rastu i niču biljke. Ova prekrasna hrpa nalazi se na kraju parkirališta u Divkovićevoj ulici na slijepom parkiralištu pored dječjeg vrtića. Ne morate se zahvaljivati u komentarima samo ponesite lopatu i navalite. Sve je regularno, javno i dostupno. Iskoristite priliku", napisao je.
U moru komentara koje je objava sakupila, netko je napisao: "Zelena politika sekte Moramo (ili kako se kod nas u RH nazivaju Možemo)". U drugom komentaru dodaje se kako "humusa ima i po parkiralištima koja naplaćuju".
Da je prošle godine ovakvu hrpu slala Komunalcu pa su ju uputili kome da se javi i tijekom nekoliko dana je bilo očišćeno, rekla je jedna Zagrepčanka pa dodala: "Ali sramota! Je l' se svako malo mora slati mail da bi se počistilo?! Zašto se to tako tamo uvijek nabaca...Moj muž je htio uzeti lopatu za snijeg pa to sredit. Sada nije u Zagrebu, no s druge strane, je li to naš posao?! Nije ovo dvorište...", napisala je. Jedan Zagrepčanin je, pak, savjetovao da se lišće pokupi i staviti u kompostera. "Ili jednostavno u kartonsku kutiju da još malo dozreli. Poslije samo pomiješati sa zemljom. Listinac je fantastično gnojivo za vrt", objasnio je.
Koja zelena politika? Ako ne diraju zelenilo, onda im funkcionira. Ali ako je cilj očuvanje zelenih površina, onda su totalni fail. Zakaj? Zelene površine od jeseni do proljeća nitko ne čisti od smeća koje majmuni bacaju. Radnici Čistoće počiste nogostup,, ali ako je kutija cigareta 10 cm na zelenoj površini, to se ignorira, pa su grmovi i livade puni otpada. U parkovima (Maksimir, Bundek...) koševi za smeće nemaju zaštitu od ptica pa iste razbacaju smeće posvuda. Na kraju dolazi održavanje i košnja — nakon što pokose livadu na kojoj je bila hrpa plastike, ta plastika je sada fino razbacana po cijeloj livadi. Dobar primjer je i planiranje, poput Greenwaya, na kojem uopće nisu planirani koševi za smeće, a Grad nije niti planirao njihovo redovno pražnjenje pa sada izgleda kao nasip u Indiji. Zadnje je tehnika. Sve je na ručnom radu, kaj je u današnje vrijeme luksuz, a postoje strojevi i tehnička rješenja koja olakšavaju posao — poput usisavača/saugera koji može s nogostupa i zelenih površina pokupiti sitni otpad i čikove. Ali ne, metla je i dalje zakon u Holdingu.