Nova spomen-ploča postavljena u zagrebačkom Cvjetnom naselju izazvala je lavinu reakcija na društvenim mrežama i ponovno otvorila stare ideološke podjele. Fotografija ploče posvećene antifašistima iz Drugog svjetskog rata u jednoj je Facebook grupi prikupila više od tisuću komentara, a rasprava se vrlo brzo pretvorila u prepucavanje o partizanima, Domovinskom ratu, petokraki i hrvatskoj povijesti. Na ploči stoji kako su u Narodnooslobodilačkoj borbi od 1941. do 1945. poginuli stanovnici s područja Cvjetnog naselja, među kojima su Božidar Adžija, Zvonkо Kavurić, Boris Kolbaba, Vladimir Grgašević, Rudolf Cermak i drugi. Na vrhu ploče nalazi se i zvijezda petokraka.
Sve je počelo objavom stanara Cvjetnog naselja koji je uz fotografiju ploče napisao: “Kaj je ovo frende, kaj je ovo frende za Boga miloga?” te pitao “po čijem nalogu” je ploča postavljena i gdje su obilježja poginulim braniteljima iz Domovinskog rata. Uslijedile su stotine komentara, a ton rasprave postajao je sve žešći. Jedni su branili postavljanje ploče i podsjećali da “povijest Hrvatske nije počela 1991.”. "Ljudi su se borili protiv nacista i fašista, Hitlera i Mussolinija. U čemu je problem?" napisao je jedan komentator. Drugi su dodavali kako je riječ o “normalnom poštivanju povijesti” te da “jedno obilježje ne isključuje drugo”. "Ovo su, 'frende', naši pokojni Hrvati koji su tada pali za ondašnju ideju slobode kao i oni u Domovinskom ratu i ako ćeš ih omalovažavati, onda pljuješ na sve hrvatske ratnike kroz povijest", napisao je jedan korisnik.
"Slava herojima, a vama današnjim revizionistima na znanje; Hrvatsku su stvarali ti kojima su imena na ploči i zahvaljujući njima u Drugom svjetskom ratu se imalo što braniti, inače bi nas saveznici razbucali i Hrvatske ne bi bilo. S poštovanjem odobravam davanje novca, koji je i moj, da se ne zaboravi zlo koje je donio fašizam. Ovo su ljudi koji su nam sačuvali obraz i državu!" stoji u još jednom od komentara koji je izazvao veliku raspravu. S druge strane, dio građana bio je izrazito ogorčen. "Ista ta petokraka razorila je trećinu Hrvatske", napisao je jedan korisnik, dok je drugi tvrdio kako “komunistički teror nije zamijenio slobodu nego samo drugi oblik režima”. Pojavili su se i komentari u kojima se tražilo uklanjanje ploče, a neki su raspravu povezivali s današnjom politikom i odnosom prema Domovinskom ratu.
Neki su pokušali raspravu vratiti na konkretnu razinu pa su postavili pitanje postoji li uopće u Cvjetnom naselju spomen-obilježje poginulim braniteljima iz kvarta. "Ako ga nema, zašto ga sami stanovnici nisu inicirali?" pitao je jedan od komentatora, dok je drugi napisao kako “spomen-ploča antifašistima ne znači da se ne može postaviti i ploča braniteljima”. " A gle, frende, sve u svoje vrijeme. Strpi se malo, ne? Ako su branitelji iz Drugog svjetskog rata dobili spomen-ploču 81 godinu nakon kraja rata, onda neće biti kasno niti ako branitelji iz Domovinskog rata dobiju spomen-ploču 2076. godine. A druga stvar – nećeš valjda tvrditi da nema spomenika i spomen-ploča stradalim braniteljima širom Hrvatske?" napisao je jedan korisnik.
Trebali ste dodati i ime Sljivancanina, i on se borio za Jugoslaviju. Idem prosetati do Save da vidim jel voda tece uzvodno.