PROTIV SPALIONICE

Zagrebačka udruga uputila kritiku kandidatima za gradonačelnika: 'Gotovo nitko nema ozbiljan program'

Zagreb: Prosvjedni skup protiv izgradnje centra za gospodarenje otpadom u Resniku
Foto: Zeljko Hladika/PIXSELL
1/3
12.05.2025.
u 15:50

Gotovo svi sudionici predizborne „utrke“ olako zanemaruju činjenice da Zagrebački centar za smeće i spalionica nisu dio održivog razvoja, da ZCGO nije preduvijet za zatvaranje Jakuševca, napomenuli su

U tijeku kampanje za nadolazeće lokalne izbore, u fokusu kandidata za gradonačelnika brojni su gradski problemi. Među njima je i otpad, a kako se u medijskom prostoru pojavljuju razne ideje, priopćenjem su se oglasili iz Udruge za zaštitu okoliša Resnik koja se, podsjetimo, izrazito protivi izgradnji CGO-a u tom dijelu metropole. 

"Intenzivno se nastavljaju aktivnosti i imperativna nastojanja aktualnog „zelenog gradonačelnika“ na realizaciji Zagrebačkog centara za gospodarenje otpadom  (ZCGO) i spalionice u Resniku/Zagrebu, koje lažno nastoji prikazati kao jedini način rješavanja svih nagomilanih problema s otpadom.  

Svjesnim obmanama javnosti, gradonačelnik prikazuje 1. fazu pripreme i izgradnje spalionice u Zagrebu, tzv. „projekt Zagrebačkog centra za gospodarenje otpadom“, kao uvjet za zatvaranje Jakuševca, iako zna da time neće riješiti problem Jakuševca, nego napraviti još jedno gore smetlište 4 km istočnije, koje će blokirati razvoj gospodarenja otpadom i uništavati Zagreb za dugi niz godina, lažno ga prikazujući najboljim tehnologijama i tlapnjama o jeftinom grijanju za Zagrepčane. Sve to namjerava graditi skupim kreditima, koje će plaćati građani, gorljivo braneći 25-godišnji dokazano štetni projekt i najavljujući imperativno njegov nastavak, kao jedino rješenje", uvodno kažu u udruzi. 

Ističu svoje uvjerenje kako je takva vrsta tehnologije za obradu otpada štetan za zdravlje i okoliš, te napominju kako drugi europski gradovi odustaju od koncepta spaljivanja.  "Grad Zagreb razvija suprotni modus tome, usmjeren na proizvodnju i uvoz pomiješanog smeća za spaljivanje iz Zagrebačke županije i šire, u korist stjecanja profita partikularnih grupacija i upravo protivno interesu svojih građana, njihova zdravlja i okoliša. 

U istu svrhu  se svih ovih, kao i posljednje četiri godine mandata „zelenog“ gradonačelnika, uspješno sabotira uspostava viših stupnjeva hijerarhije: odvojenog prikupljanja i recikliranja, smanjenja količine otpada, izgradnje reciklažnih dvorišta, sortirnica i kompostana. Svoju „odlučnost“ u namjeri provođenja ovih štetnih i opasnih projekata „zeleni“ gradonačelnik potvrđuje i naručivanjem studija utjecaja na okoliš i opravdanosti izgradnje spalionice, čiji su ishodi odabirom izvođača već unaprijed poznati", poručuju. 

Kritiku su uputili i drugim kandidatima na izborima. "Upravo začuđuje da su i gotovo svi kandidati na predstojećim izborima i pretendenti za gradonačenika, ali i političke stranke/opcije, bez ozbiljnih programa za otpad na bazi ciljeva, koji daju prioritet zdravlju i kvaliteti življenja građana Zagrebu, proizvodnji hrane, očuvanju ležišta pitke vode, realizacijom viših ciljeva hijerarhije, smanjenju količine, prevenciji otpada, te zapravo prihvaćaju isti Tomaševićev promašeni „koncept“ izgradnje ZCGO sa spalionicom, kao uvjetima bez kojih u Zagrebu nema rješenja s otpadom.  

Gotovo svi sudionici predizborne „utrke“ olako zanemaruju činjenice da Zagrebački centar za smeće i spalionica nisu dio održivog razvoja, da ZCGO nije preduvijet za zatvaranje Jakuševca, kao što tvrdi nakon četri godine njihov izborni protivnik, aktualni gradonačelnik, a sada najgovorljiviji pobornik i realizator tih štetnih projekata, te da će  time nastati regionalni mastodont najgore vrste za manipulaciju uvozom i trgovinom smećem, kojim će nastaviti uništavati Zagreb i zdravlje Zagrepčana za najmanje idućih 30 godina.  

Pri tome gotovo svi zaobilaze i činjenicu da će iz ovakvih uređaja i spaljivanjem otpada nastati, pored emisija kancerogenih, iznimno opasnih i postojanih dioksina i furana, teških metala, pepela i otrovnih plinova, koje ne može spriječiti ni jedan filter i 35% najotrovnije otpadne šljake od spaljivanja otpada, za koju se ne nudi rješenje, a osim enormnih troškova izgradnje, građani će plaćati povećane troškove i taksaciju za njihove šetne emisije. 

Zagreb: Prosvjedni skup protiv izgradnje centra za gospodarenje otpadom u Resniku
1/19

Je li koncentracija najgorih sadržaja uz mali postotak odvajanja i spalionicom sa dosezima štetnih utjecaja preko 30 km u naselju, u gusto naseljenom i području intenzivne povrćarske proizvodnje, na vodzaštitnom području, sa MBO tehnologijom, bioplinskim postrojenjem, sušenjem mulja sa pročistača, odlagalištem, proizvodnjom i skladištenjem gorivog otpada za spalionicu.., sve zaogrnuto famom o podtlakovima koji sprečavaju smrad, kompostanom, sortirnicom i solarima kao „green washingom“ kojim se nastoji obmanuti i sakriti katastrofalni projekt nazvan „frankeštajn u odnosu na Jakuševec“, upravo zadnji doseg učinkovitog gospodarenja otpadom u Zagrebu? 

Gdje je u tome interes za zdrav i čist Zagreb i jednakost svih njegovih građana, briga za zdravu hranu, zrak, okoliš, vode.., bez kojih nema ni opstanka ovog Grada, a koji očigledno nije i interes zagovaratelja tih projekata? 

Posve je jasno svima, osim gradonačelniku, partikularnim grupacijama i podržavateljima spaljivanja otpada, da ZCGO i uvoz tuđeg smeća u Zagreb, kako bi „hranili“ već davno planiranu spalionicu, (od kojih EU odustaje i koje je odbila financirati), ne rješavaju pitanje gospodarenja otpadom u Zagrebu u cilju poboljšanje kvalitete života i potreba Zagrepčana. Kao jedini opravdani prioriteti, a i zasluženi i očekivani interes svih građana su upravo borba za zdravlje, zdravu hranu, vode, tla, zrak i okoliš, time i čisti, zdravi, održivi i pravedni Zagreb. No na žalost, to nisu ujedno i prioriteti, ni ciljevi politika velike većine kandidata stranaka/sudionika ni na ovim predstojećim lokalnim izborima.  

Stoga, neovisno o rezultatima tih (i inih) izbora, prava bitka za zdravi, čisti i održivi Zagreb za sve njegove građane, je upravo bitka za Resnik bez ZCGO i spalionice. Kao i tijekom svih proteklih 20 godina, vrijedno je toga, jer  neusporedivo bolja i jeftinija rješenja postoje", poručili su u priopćenju. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije