Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 158
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
OD 19. DO 23. OŽUJKA

Vraća se popularna manifestacija: Festival svjetla uz Orient Express, krunidbu kralja Tomislava i Alkemiju vode

TOP 100 fotografija u 2024. godini
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
1/18
05.03.2025.
u 17:33

Ove godine festivalom će se obilježiti i dvije velike obljetnice, 1100. obljetnica Hrvatskoga Kraljevstva te stoljeće postojanja jednog od najpoznatijih hotela u metropoli, hotela Esplanade gdje će se 19. ožujka u 19 sati, festival službeno i otvoriti

Disko-groznica zahvatit će atrij Klovićevih dvora, novom pješačkom zonom u Draškovićevoj hodat će se ispod svjetlosnih krošnji, Strossmayerovo šetalište obasjat će mnoštvo fenjera, na Jelačić-plac smjestit će se Anooki, a posjetitelji Dolca prisjetit će se popularnog profesora Baltazara. Dolazak proljeća u metropolu i ove će godine nagovijestiti mnogima omiljena manifestacija, Festival svjetla, a brojni domaći i strani umjetnici postavit će od 19. do 23. ožujka, kako je danas najavljeno, 25 atrakcija na 22 lokacije užeg centra Zagreba.

– Ovaj je festival postao nezaobilazan događaj u kulturnom i turističkom kalendaru našega grada. Ponovno će ulice, trgovi i pročelja zasjati u jedinstvenim instalacijama, donoseći umjetničku viziju, inovaciju i inspiraciju svim posjetiteljima. Posebno mi je drago vidjeti kako svake godine privlači sve veći broj umjetnika, stanovnika Zagreba te gostiju iz cijelog svijeta, dodatno potvrđujući status cjelogodišnje destinacije bogate sadržajem – istaknuo je gradonačelnik Tomislav Tomašević na konferenciji za novinare na kojoj su bili i direktorica zagrebačke Turističke zajednice Martina Bienenfeld te profesor s Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Ante Jukić.

Ovogodišnjim izdanjem, kazala je M. Bienenfeld, obilježit će se i dvije velike obljetnice, među kojima je i stoljeće hotela Esplanade, gdje će se 19. ožujka u 19 sati i službeno otvoriti manifestacija. Na istočnom pročelju zdanja osvanut će 3D mapping kojim će se podsjetiti na glavni povod gradnje hotela, legendarni Orient Express, kojemu je na ruti od Pariza do Istanbula jedna od stanica bio i Zagreb. Kako je izgledala krunidba prvog hrvatskog kralja, posjetitelji će pak moći vidjeti na pročelju Umjetničkog paviljona na Tomislavovu trgu. Atrakciju u povodu 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva ondje će postaviti njemački umjetnici, a instalacije u obliku svjetlećih klackalica koje će osvanuti podno kipa kralja Tomislava oduševit će najmlađe. Priliku za opuštanje i maštanje imat će i na Trgu Mažuranića, gdje će se smjestiti ljuljačke sa svjetlećim oblacima.

Jedan od glavnih simbola metropole, kula Lotrščak, ponovno će se pretvoriti u svjetionik, a put Zakmardijevim stubama do Gornjeg grada krasit će šarene kugle. Kod spomenika Antunu Gustavu Matošu naći će se glumci koji će citirati stihove jednog od najpoznatijih domaćih pjesnika, a bajkovitu atmosferu u parku Opatovina stvarat će krijesnice. Kako izgleda preobrazba kukurijeka, cvijeta koji je i glavni simbol ovogodišnjeg festivala, moći će se vidjeti na pročelju zgrade na Kaptolu 5, a britanski umjetnici Dolac će pretvoriti u odu pionirskom radu Zagreb filma prikazujući elemente popularnih animiranih filmova poput profesora Baltazara i Oscarom nagrađenog "Surogata".

Na glavni trg, i to nakon Lyona, Šangaja i Dohe, stižu Anooki, goleme skulpture koje će upozoriti na opasnost otapanja ledenjaka, a smjestit će se ondje i "Val", atrakcija u kojoj se isprepliću umjetna inteligencija i kreativna inspiracija. Izvan granica realnosti odvest će vas i solarne čestice vode koje će se naći na Ribnjaku, a Masarykova će se pretvoriti u galeriju na otvorenom. Atrakcija nazvana "Aj vana be" češkog umjetnika Benedikta Solara, koja se sastoji od 32 kade koje simboliziraju vrijednost vode kao sve rjeđeg resursa, osvanut će pak na Cvjetnom trgu, a nevjerojatne količine podataka koje svakodnevno konzumiramo simbolizirat će "AI parazit", kocka koja će se smjestiti na Europskom.

U novom će ruhu zasjati i Hrvatsko narodno kazalište, a u suradnji s Fakultetom kemijskog inženjerstva i tehnologije na Trgu Marka Marulića postavit će se "Alkemija vode", projekcija ostvarena uz pomoć 3D mapiranja koja prati kap dok putuje kroz rijeke i Jadransko more. Narativni videomapping naći će se i na pročelju Arheološkog muzeja, a posjetitelje će provesti kroz individualne povijesti prvih žena kustosica. – Posebnost je festivala i nikad jača međunarodna suradnja. Više od polovice svjetlosnih instalacija, njih 13, dolazi iz inozemstva, odnosno Češke, Francuske, Italije, Kanade, Nizozemske, Njemačke, Slovačke i Velike Britanije. I ove godine nastavljamo suradnju s World Wide Fund for Nature Adria, skrećući pažnju na zaštitu prirode, kao i našu odgovornost prema okolišu i budućim generacijama. Tako ćemo se 22. ožujka uključiti u "Sat za planet Zemlju" gašenjem svjetla na Marulićevu trgu – dodala je Martina Bienenfeld.

Komentara 1

Avatar Gilles Auguste Kremer
Gilles Auguste Kremer
07:59 06.03.2025.

Festival zagrebačke malograđanštine.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata