MNOGIMA NAJVAŽNIJI DAN U ŽIVOTU

Trendovi u industriji vjenčanja: Vjenčanice se nude za 800 eura, a cvijeće iz svadbenih buketa postaje nakit

storyeditor/2025-03-02/Ljiljana_Koprivnjak.jpg
Foto: Udruženje obrtnika grada Zagreba
1/6
13.03.2025.
u 08:00

Svoje su mjesto u niši pronašla brojna obrtnička zanimanja, od krojača i zlatara do slastičara i fotografa, a zadatak im je osigurati doživljaj za pamćenje

Bila skromna ili raskošna, vjenčanja su oduvijek važan događaj. Za neke je mladence to bila prilika da poseban dan proslave s najbližima, za druge da pokažu svojoj status u društvu. Danas pak imamo cijelu industriju koja je spremna ponuditi za svakoga ponešto. Svoje su mjesto u toj niši pronašla brojna obrtnička zanimanja poput dizajnera, krojača, zlatara, cvjećara, slastičara, fotografa, organizatora vjenčanja i brojnih drugih, a njihov je zajednički zadatak učiniti svadbu nezaboravnim doživljajem.

Kako su ipak mladenke glavne zvijezde večeri, njima je posvećena i najveća pažnja. Izbor vjenčanice za taj veliki dan u životu nije laka stvar i važno je pronaći stručnjaka koji će mladenkama ponuditi savjet, a na tu temu porazgovarali smo s Ljiljanom Koprivnjak, vlasnicom Kalisi designa, te Mirnom Mihoković, vlasnicom obrta Mirna Pinky.

– Kad se cure jave na savjetovanje, u razgovoru i nakon probe dođemo do toga da same vide što im bolje stoji. Vjenčanica može mnogo toga sakriti, ali i pokazati ono što ne treba. Zato treba biti oprezan kod izbora – ističe Ljiljana. Mirna pak kaže kako je povjerenje jako važan element da bi se na kraju dobili i kvalitetan proizvod i zadovoljna mladenka.

– Kod mene djevojke dolaze po preporuci, a svoj rad temeljim na povjerenju između dizajnera i korisnika. Važno je da mladenke poslušaju moj savjet jer mi je jedini cilj izraditi haljinu koja će ih pokazati u najboljem izdanju – objašnjava. Izrada vjenčanice u njezinu je obrtu, dodaje, složen proces.

Volim raditi sa svilom, a to je skup materijal za greške. Prvo se nađem s curama i porazgovaramo, vidim što one žele. Nakon dva-tri tjedna nacrtam im dizajn vjenčanice i tada se konzultiramo treba li još što dodati. Potom ide izrada prototipa, pri čemu uzmem poliesterski materijal i od njega sašijem vjenčanicu. Onda dolaze dvije probe, a nakon njih i šivanje vjenčanice od materijala koji je odabran. Potom stiže i zadnja proba. Proces je sporiji nego "idi, kupi i prepravi", ali na kraju priče mladenke dobiju vjenčanicu koja im savršeno pristaje – kaže Mirna Mihoković.

Većina salona danas nudi mogućnost najma vjenčanice, što je ekonomski prihvatljivije od kupovine nove. No, neke mladenke žele imati svoju haljinu, koja će im ostati trajna uspomena na najvažniji dan u njihovim životima. – Prije sam imala više najma, ali sam se preorijentirala na prodaju. Devedeset posto mojih vjenčanica su unikati. I svaka mladenka trebala bi imati svoju haljinu, to je doista divna uspomena – govori Ljiljana Koprivnjak. Nastoji, napominje, da cijene budu pristupačne, a kreću se od 800 eura naviše. Vjenčanice na rasprodaji pak znaju biti upola jeftinije.

– Kao dizajnerica imam svoj stil i nisam sklona slijepom praćenju trendova. Ove su godine moje kreacije jednostavne, elegantne i profinjene. Ima tu tila, šljokica i čipke, ali prevladavaju sateni i drugi nježni, lepršavi materijali. Moja ciljana skupina su mladenke koje hoće biti drugačije. Ja to zovem modernom profinjenošću. Radim modele po svom dizajnu, a onda po potrebi prilagođavamo vjenčanicu prema mladenki – objašnjava vlasnica Kalisi designa.

Mirna kaže da cijenu haljine formira prema cijeni tkanine, ali i kompleksnosti izrade. – Vjenčanice se kod mene kreću od 1300 eura pa naviše. Nedavno mi je, primjerice, došla jedna djevojka i rekla da želi haljinu kao iz 18. stoljeća u suvremenijoj varijanti. Za nju će trebati petnaest metara svile, a tu je i podstava. Cijena svile u ovom je trenutku 55 eura po metru pa se može izračunati koliko će to stajati – govori M. Mihoković.

Vjenčani buket također je neizostavni dio svadbene svečanosti, a sve više mladenki odlučuje ga trajno sačuvati kao uspomenu. O novom trendu razgovarali smo s Ivanom Lozić, vlasnicom obrta Kewik, i Lucijom Starčević, vlasnicom obrta Lumalin. – S cvijećem iz vjenčanih buketa izrađujem nakit, odnosno "čuvare uspomena". Vani je to jako popularno, ali polako se taj trend probija i kod nas. Izrada je zahtjevna, proces traje mjesec i pol dana, a ljudi koji naručuju "čuvare uspomena" nose ih stalno – kaže Ivana.

Lucija pak ima nešto drukčiju tehniku koja je pogodna za veće primjerke cvjetnih aranžmana. – Izrađujem uspomene od vjenčanih buketa tako da ih prepariram u epoksidnoj smoli. Mladenke ostanu zapanjene koliko su boje cvijeća žive i kako to sve izgleda – objašnjava. Postupak sušenja i prepariranja cvijeća, dodaje, traje mjesec dana. Dva mjeseca treba za zalijevanje epoksidnom smolom, a nakon toga ide rezanje rubova, brušenje i poliranje.

– Počela sam se time baviti kao hobijem u vrijeme korone pa je preraslo u nešto više. Obožavam cvijeće i kad sam vidjela da ga se može sačuvati i produžiti mu trajnost, to me oduševilo i u tome sam se pronašla. A klijenti me najčešće nađu preko TikToka jer je to također nešto što je sada trend vani i tek dolazi kod nas – zaključuje vlasnica obrta Lumalin.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije