Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 38
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
polemika se ne stišava
Povratak na članak

'Problem nije dizajn, već to što Grad pločice postavlja na pogrešna mjesta'

Grafički dizajner Robert Štimec smatra da novi dizajn pločica nije dobar, a autori Nikola Đurek i Damir Bralić odgovaraju da je njihovo rješenje najbolje za Zagreb

Komentari 56

ST
stefj
17:44 12.10.2015.

Problem tabli je što se ne vide pročitati, maknimo dizajn i ostalo sa strane. Sve rasprave oko detalja su smiješne, kada osnova ne valja. Broj se još možda može pročitati, ali ime ulice ne može, a o opisu bolje ne trošiti riječi... Kada se sjetim koliko je bure bilo oko par lampica u Mesničkoj, koje nisu uopće tako loše izgledale, a oko ovoga se nitko ne buni, sve ispada apsurdno. Očito nema niti jednog novinara ili novinarke kojem su loši brojevi zapeli za oko ili se nisu spotaknuli o njih, pa da opet izgrade famu općeg mišljenja među građanima i naprave pobunu od 3 čovjeka...

VL
HE
herojulice
17:45 12.10.2015.

Ma ove table što su već postavljene za nazive ulica su prekrasne. Čovjek mora doći na metar do dva da bi pročitao što piše na njoj.

VL
AT
Atanazije
19:19 12.10.2015.

Kak ne bi bil problem dizajn; nema veze sa zagrebačkom tradicijom; nečitko je zato što je to kompjutorski font, koji nije prikladan za tisak - a za natpise još manje; boja je totalno promašena... Sve u svemu, kao da je dizajniralo neko dijete u osnovnoj školi. Katastrofalno rješenje. I ružno.

VL
Avatar Honduras
Honduras
20:33 12.10.2015.

nažalost ove nove pločice namaju baš nikakve veze sa originalnim zagrebačkim kućnim brojevima - ni font, ni boja, ni oblik pločice. Što nije ni čudo kada se zna da je dizajnere birao dotepenec bandić - pa je valjda izabrao nekee svoje jarane. Font na starim zagrebačkim kućnim brojevima je serif, a oblik pločice je pravokutni sa odrezanim vrhovima. Ali to ljudima sa kamenjara nije bilo dobro pa su smislili nešto što sa zagrebom nema baš nikakve veze... i to proglasili "pravim " zagrebačkim kućnim brojevima. i svima naredili da skinu te originalne zagrebačke pločice i stave ove "prave" kamenjarske... valjda da bi neki bandićev jaran dobio posao izrade tisuća i tisuća pločica...

VL
Avatar Rafael B
Rafael B
19:40 12.10.2015.

Pola ulica ima krivo nazivlje! Dakle nije Vrbanićeva ulica nego ulica Frana Vrbanića! Kad građani urgiraju onda to ovi iz Grada uvaže, inče idemo po dotepenski!

VL
HH
helgin@hogar
18:41 12.10.2015.

e moji zagrepcani, koliko ste puta birali dotepenca s kamena s fetisem na fontane? pa zar su te table bile bitne!? uredjivanje grada nije najvaznija odlika nekog gradonacelnika!

VL
TV
tvrdapixa
18:21 12.10.2015.

Autori su se priklonili "pomaknutom rješenju". Srečom, na lijevoj strani je ona crta jer bi se inače moglo dogoditi da brojevi poispadaju nalijevo. Vidi se da su dizajn podržali ljevičari! Ovako značajan projekt za Zagreb realizirati bez šire potpore građanstva mogu samo oni koji su iz svega imali koristi!

VL
Avatar komentatorx
komentatorx
18:54 12.10.2015.

Nove ploče uopće nisu bile potrebne. Čemu trošiti novac na posve nebitnu stvar u ovlikoj krizi. Druga stvar su posve nefunkcionalne ploče sa presitnim pismom na velikoj visini. Još strašnije su ogromne ploče sa sitnim ispisom ulice. Groteskno. Kad see sjetim mora stupića sa uskim pločicama s nazivom ulica postavljenim na posve nepotrebnim mjestima. Užas.

VL
GM
Gusta magla
21:15 12.10.2015.

Ovo je neuspjesna amerikanizacija Zagreba.Font slova je definitivno premali,boja nije Zagreb plava, a opis pojedinih zasluznika koji imaju ulicu nije tocan, ili namjerno nije istaknuto zasto su zasluzili imati svoju ulicu.Sve u svemu neko je uzeo dobru lovu na svemu tome.

VL
DU
Deleted user
21:05 12.10.2015.

Alo čjudi, ali oni su dobili nagrade.. oni su najbolji stručanjci u svom poslu.. to kaj su ploće potpuno bezjkorisne, pogotvo za vozače automobila koji su prvo put u gradu, je totalno nebitno ali to je lijepo i nekorisno.,.. aa to je dans trend... pogledjte starlete i predstavnike muskog roda... jedne ne znaju kuhacu drzat, a drugi ravno zabit čavao.. ali su lijepi.. nije važno kaj su beskorisni

VL
Avatar cluesblues
cluesblues
20:00 12.10.2015.

sve je u ovoj stvari improvizacija - od odabira autora (od kojeg su jednog proglasili "najboljim strucnjakom za tipografiju"?!? - ne znam po kojim kriterijima - u hrvatskoj ima jako šuno izvrsnih tipgrafskih dizajnera i vecina bi ovo odradila jako dobro) pa sve do konacne izvedbe - najprije su tim autorima zadali gabarite unutar kojih niti jedan font ne moze biti citak, a onda su se ta dvojica strucnjaka primili birkanja tipografije kojom su namjeravali ostaviti nekakav svoj "umjetnicki" pecat , premda su u konacnici malo prilagodili postojecu tipografiju koju je osmislio drugi (strani) autor…za sve to je potrosen silni novac, autori su (uz vjerojatno bogatu financijsku kompenzaciju) ocekivano dobili i nekakve nagrade svog drustva dizajnera, a mi smo dobili jos jedan zbrzan, nedovoljno promisljen i sasvim osrednje odradjen projekt koji ce trajno ostati zaljepljen po fasadama i javnim povrsinama grada - buduci sam u toj struci znam kako se dobivaju pojedini natjecaji po babi i stricu, i premda su ova dvojica autora u svakom slucaju kompetentni, glavni su krivci za rezultate oni koji su osmilslili i zadali gabarite koji su prakticno odredili 90% onog sto sada imamo - sve u svemu, posao nije toliko los, ali uz pravu pripremu i vecu fleksibilnost koju je trebalo dati autorima, mogao je biti daleko bolje odradjen (cak i bez javnog natjecaja i javne rasprave), a sama tipografija je u tome najmanje bitna jer barem jos stotinjak fontova je moglo jednako dobro izgledati na tim plocicama…na kraju se sve svodi na zamracivanje hrpe love, a najvise je (uz tipove u sjeni koji vuku konce) zaradila odabrana firma (ili firme) koje te plocice izradjuje (taj dio price nije niti spomenut u clanku a upravo tu leze silni milijuni)...

VL
ĆA
ćaćaća
19:00 12.10.2015.

nisu problem pločice nego ljudi koji su ih dizajnirali..oni provode istu politku kao i frljić u rijeci..

VL
PU
Puma1204
18:38 12.10.2015.

Najbolje ploce hahaha.....mozda po tome sto se najbolje NE moze procitati sto na njima pise.

VL
ZG
zgblabla
18:18 12.10.2015.

kodni naziv akcije....klepnimo lovu nabrzaka .....by milan bandić

VL
Avatar XPBAT XPBOJ€ XOPBAT
XPBAT XPBOJ€ XOPBAT
20:21 12.10.2015.

Problem su ove trakaste-pravokutne pločice postavljene po raskrižjima ulica. Postavljene su na stupu preblizu jedna drugoj tako da se preklapaju. Treba biti veći razmak između njih i na to su upozoreni ovi u GU za katastar ali ne žele to popraviti jer nemaju love. Pa imamo oznake koje su nečitke jer se preklapaju ;)

VL
MK
MKGRA
20:59 12.10.2015.

Ovaj. Izgledat natpisa ulica je katastrofalno Los ,neugledno , necitko uzas vratiti stare ploce

VL
Avatar banijac68
banijac68
20:14 12.10.2015.

u hrvatskoj se svako govno pravi važan da smo oni nešta znaju i oni nu važni a što su napravili to nije važno, da su i meni dali da nešto dizajniram i uzmem komad pločice i ispišem imena ulica ulica u u zagrebu VELIKOGA znanja hahahahahah

VL
Avatar naroz
naroz
18:53 12.10.2015.

evo vam odgovora- stavite imena ulica na raskrscu ili iznad razkrsca tako da de vidi izdaleka a ne ovako na zgradama

VL
Avatar anekk
anekk
18:07 12.10.2015.

Zagreb ima puno većih problema od ploča sa imenima!!!

VL
DE
demokršćanin
21:23 12.10.2015.

Grad Zagreb nije nastao jučer.Trebalo je poštivati tradiciju.Ako se željelo dati nova dizajnerska rješenja trebalo je bar izabrati veću veličinu slova na tablama koja tumače ime ulice ili trga kao i odrediti visinu postavljene ploče.Želite li saznati od kuda potječeče ime ulice trebate sa sobom donijeti lojtre i svakako povečalo.

VL
« 1 2 3 »
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.