Dva "Kamena spoticanja" postavljena su jučer u Velikoj Gorici u čast boraca protiv fašizma i nevinih žrtava ustaških progona u organizaciji Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust i Udruge antifašističkih boraca Velike Gorice i općine Orle.
"Kameni spoticanja" koji su, po riječima organizatora, sjećanje na prošlost i opomena za budućnost, ovaj put postavljeni su u spomen na Miju Čužića i obitelj Nikolić, a smješteni su uz pješačku stazu kod spomenika "Probijeni obruč" u Plesu, kao trajni podsjetnik na žrtve Drugog svjetskog rata i užase koje su pretrpjeli.
– Današnjim postavljanjem kamenih spoticanja vraćamo dostojanstvo ljudima koji su odavde odvedeni i ubijeni samo zato što su bili drugačiji i nepoželjni u tadašnjem režimu. Njihova imena dugo su bila zaboravljena, a ovim činom vraćamo mjesto u našem sjećanju, u zajednici u kojoj su živjeli – rekao je Ivan Mišerić, inicijator postavljanja kamenih spoticanja u Velikoj Gorici.
Mijo Čužić, rođen 27. listopada 1903. bio je hrabar borac za radnička i seljačka prava te član KPJ. Iako je djelovao u ilegali, njegova borba za pravdu nikada nije prestala. Uhićen 29. siječnja 1943., pretrpio je strašno mučenje, a potom je deportiran u logor Stara Gradiška, a kasnije i u Jasenovac gdje je tragično izgubio život 1945.
Obitelj Nikolić, koja je naselila Pleso prije Prvog svjetskog rata, također je bila među žrtvama ustaškog režima. U svibnju 1942., pod prijetnjom oružja, obitelj je odvedena iz svojih domova u Veliku Goricu i deportirana u Jasenovac gdje su mnogi od njih, uključujući sedmero djece, brutalno pogubljeni, a preživjela su dvojica članova obitelji, Stjepan i Janko.
– Ovaj projekt je naša moralna dužnost. "Kameni spoticanja" simboliziraju borbu za pravdu i slobodu, kao i patnje naših sugrađana. Nikada ne smijemo zaboraviti žrtve – proučila je Nataša Popović, ravnateljica Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust.
Od 2020. taj Centar kontinuirano postavlja "Kamene spoticanja- Stolperstein" diljem Hrvatske, a do sada je postavljeno 159 kamenih spoticanja, i to u Zagrebu, Koprivnici, Karlovcu, Osijeku, Čakovcu i Rijeci, a u pripremi su postavljanja u Splitu, Donjem Miholjcu i Đakovu.
Kad će postaviti kamen spoticanja za 402 djece koje su četnici pobili za vrijeme Domovinskog rata?