Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 242
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
'SAMO DA JE OD SRCA'

Dolaskom doseljenika u metropolu ovo izumire, Zagrepčanka apelira: 'Treba sačuvati tradiciju'

zagreb panorama
Marko Lukunic/PIXSELL
03.06.2026.
u 15:00

Jedan Podravac je napisao, pak, da mu je kada se doselio u Zagreb prije sedam godina, bio šok koliko malo ljudi to govori

Nastoji, kaže Zagrepčanka na Redditu, govoriti "kaj" kako bi se održala ta tradicija koja, kako ona kaže, uslijed dolaska doseljenika izumire. "Ajmo vratiti KAJEE", napisala je i upitala zajednicu na toj društvenoj mreži govore li kaj, što ili šta. Objava je sakupila oko 50 komentara i uglavnom su svi pisali kako govore "kaj", a jedan Podravac je napisao, pak, da mu je kada se doselio u Zagreb prije sedam godina, bio šok koliko malo ljudi govori kaj. Netko je napisao da svatko treba govoriti kako mu prirodno dođe. "Sve je to ok i tak najljepše zvuči. Čak i 'ovo auto', samo da je od srca", zaključuje. 

Kajkavski se govori u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, uključujući Zagreb i okolicu, u Moslavini, Podravini, Posavini, u dijelu Gorskog kotara...a prije osmanskih provala zauzimalo je mnogo veći prostor nego danas. Kajkavski dijalekti, kao i čakavski, imaju specifične glasovne promjene i gramatička pravila. Tako se, primjerice, ne provodi sibilarizacija pa će se reći "nogi", a ne "nozi". Ni vokalizacija se ne primjenjuje pa čujemo "išel" umjesto "išao", javlja se i takozvano protetičko v pa će kajkavci reći "vučiti" umjesto "učiti", a na kraju sloga ostaje "l" pa često čujemo kako je netko "došel".

*Stavovi izraženi u komentarima korisnika Reddita ni u kojem slučaju ne odražavanju stavove redakcije Večernji.hr niti predstavljaju većinsko mišljenje

Ključne riječi

Komentara 11

Avatar Tombstone
Tombstone
16:55 03.06.2026.

Otisel sam 2001. prek bare I negdje 2020. sam na jednom putovanju nazad doma srel profesora iz osnovnjaka, pa smo sjeli na kavu. I pricamo kaj je I kak je, I odjednom mi je rekel nekaj kaj me iznenadilo. Rekel je nekaj tipa kak prvi put u 20 let cuje staru zagrebacku spiku I kak mu je sad zal kaj nas je ispravljal kad smo tak govorili na satu. Tak da gospodja o kojoj se prica u tekstu ima praf.

CO
CommonSense
16:47 03.06.2026.

Kaj ovaj Podravec brije? Kaj je ziher bil vu Zagrebu. Jedino ak se motal oko studentskih domova

LI
liberta
18:09 03.06.2026.

Kaj budu spikale one kaj idu poslušati Priovićku? Dajte najte bedastoče povedati. Nemreju se prav ni u tramvaju popeljati.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata