Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 172
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
NAJVIŠE PATILI MLADI

Životni vijek u EU drastično smanjen zbog Covida: 'To je najveći pad za većinu zemalja od Drugog svjetskog rata'

Pandemic prevention workers in protective suits enter an apartment building that went into lockdown as coronavirus disease (COVID-19) outbreaks continue in Beijing
Foto: Thomas Peter/REUTERS
1/3
07.12.2022.
u 00:17

Pandemija korone imala je značajan utjecaj na mentalno i fizičko zdravlje mnogih ljudi. Prema studiji OECD-a, očekivani životni vijek građana EU-a je 2021. bio manji za više od godinu dana

Kao rezultat pandemije koronavirusa očekivani životni vijek u Europskoj uniji u 2021. smanjen je za više od godinu dana u usporedbi s prijašnjim stanjem, navodi se u studiji Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD). OECD je u Parizu priopćio da je to najveći pad za većinu zemalja od Drugog svjetskog rata. Očekivani životni vijek 2021. je bio nešto više od 80 godina.

Dvostruko više tinejdžera sa simptomima anksioznosti

U dvije godine pandemije posebno su patili djeca i mladi. U Njemačkoj je udio djece i adolescenata od 11 do 17 godina sa simptomima anksioznosti porastao s 15 posto prije pandemije na 30 posto u prosincu 2020. i siječnju 2021. Psihosocijalne terapeutske mogućnosti  su dostigle svoje granice jer je potražnja za podrškom bila tako velika, navodi OECD, piše Deutsche Welle.

Korona je jasno pokazala slabosti europskih zdravstvenih sustava, koji su godinama nedovoljno financirani na mnogim mjestima. Prema OECD-u, Njemačka tu kotira i dalje relativno dobro. Ipak, treba uložiti značajna sredstva, posebno u kadrove i digitalizaciju zdravstvenog sektora. Osim toga, do sada nije izdvojeno dovoljno novca na prevenciju.

Njemačka snajvećim udjelom zdravstvenih izdataka u EU

Studija je također pokazala da su zbog pandemije u 2020. i 2021. godini znatno povećani izdaci za zdravstvenu zaštitu u skoro svim članicama EU-a. U Njemačkoj su zdravstveni rashodi po glavi stanovnika porasli za skoro pet posto u realnom iznosu u 2020. godini, kaže se u studiji OECD-a. To je najveća stopa rasta u posljednjih deset godina. U 2021. izdaci su u zdravstvu uvećani za skoro tri posto.

Udio izdvajanja za zdravstvo u odnosu na BDP u Njemačkoj je porastao s 11,7 posto u 2019. na 12,8 posto u 2020. godini. Ovo je najveći udio izdataka za zdravstvo među zemljama EU-a.

>> VIDEO Trump pozvao na ukidanje Ustava, Bijela kuća zgrožena: 'To je prokletstvo za dušu'

Komentara 15

JZ
Jedan_Zagrepčanec
22:08 06.12.2022.

E, da. Mjere protiv covida su zeznule puno toga. Ima puno prekasno otkrivenih karcinoma i kojekakvih drugih boleština. Osim toga, sve je to i puno stajalo i fondovi zdravstvenog osiguranja su se ispraznili. Sad se vidi i da cjepivo ne djeluje što je znao već odavno svatko tko je imao i trunku znanja iz epidemiologije jer se u službenim statistikama vidi da je više cijepljenih među najtežim hospitaliziranim slučajevima i umrlima nego necijepljenih... A nuspojave cjepiva tek će se utvrđivati i možda će mnoge ove iznenadne smrti koje su učestale u zadnje vrijeme biti povezane s cjepivom...

Avatar Zbregov
Zbregov
22:21 06.12.2022.

Mislite zbog tzv "cjepiva"? 🤡

MO
morskival
22:47 06.12.2022.

Ne zbog kovida nego zbog suludih mjera zatvaranja!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije