VELIKI TROŠKOVI

Zdravstveni sustav u minusu 288 milijuna eura: Samo jedna opća bolnica poslovala pozitivno

Zadar: Ministrica Murganic obišla djecu u Općoj bolnici koju je otac bacio s balkona kuće na Pagu
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
1/6
22.05.2025.
u 16:17

U prva tri mjeseca ove godine bolnice su prihodovale 19,5% više nego u prvom lanjskom tromjesečju odnosno ukupno 894.040.303 eura.

Iako je sustav financiranja zdravstvenih ustanova donekle izmijenjen a županijske bolnice sada su izravno pod državnom kapom, minusi u poslovanju bilježe se i dalje, a generator takvih financijskih rezultata je veliko povećanje plaća zaposlenika u zdravstvu s jedne strane te nastavak politike nerealnih cjenika zdravstvenih usluga s druge strane. Proteklu, 2024. godinu, javne zdravstvene ustanove završile su s minusom od 288.623.733 eura, pri čemu je 71 ustanova poslovala pozitivno a 178 negativno. Već prva tri mjeseca ove godine minus iznosi 123.603.973.

- Zlonamjerni će reći da preuzimanje županijskih bolnica nije poboljšalo poslovanje, ali pravi razlog ovakvog poslovanja leži u uredbi o koeficijentima koja je prije godinu dana stupila na snagu a koja je značajno povećala plaće, za 430 milijuna eura, dok je procjena bila 200 milijuna eura - kazao je dr. Dražen Jurković, direktor Udruge poslodavaca u zdravstvu, na kongresu UPUZ-a koji je u Vodicama okupio više od 450 dionika zdravstvenog sustava. Na plaće, naime, ide više od pola prihoda bolnica (52,49%).

Dvjema sanacijama 2024. godine namireno je 223 milijuna eura, ali od izmjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti ukinuto je da se dio trošarina smatra prihodima u zdravstvu i uvedeno da se zdravstveni sustav financira prema potrebama i mogućnostima pa, prema tome, ne govorimo više o sanacijama nego o redovnom financiranju, naglasio je dr. Jurković.

Prihodi svih ustanova u 2024. porasli su u odnosu na godinu prije, osim zavodima za javno zdravstvo – njima su se smanjili jer su prestala masovna testiranja na koronavirus i snizile se cijene preventivnih higijensko-sanitarnih pregleda. Bolnicama su prihodi porasli ukupno 10%, najviše od toga specijalnim bolnicama (16,51%). Rashodi bolnicama porasli su ukupno 18% od čega najviše općim bolnicama (22,89%).

U prva tri mjeseca ove godine bolnice su prihodovale 19,5% više nego u prvom lanjskom tromjesečju odnosno ukupno 894.040.303 eura. Istovremeno su rashodi rasli za 10,33% i iznosi li 1.005.413.386 eura. Bolnice su u tom periodu imale upola manji minus nego u lanjskom prvom tromjesečju.

Samo je jedna opća bolnica prošle godine poslovala pozitivno – OB Zadar, a to traži ozbiljnu analizu, smatraju u UPUZ-u. - Treba vidjeti jesu li limiti odgovarajući i jesu li pravedno raspodijeljeni po svim bolnicama jednako te može li se negdje poslovanje dodatno racionalizirati. Rezultati poslovanja trebali bi biti ujednačeniji. Nisu svi ravnatelji toliko loši da bi poslovali negativno. Da je takvih ravnatelja dvoje ili petero, možda bi se radilo o lošem upravljanju, ali ako svih 30 bolnica posluje negativno, nešto u sustavu treba promijeniti – ukazuje Jurković.

UPUZ je još jednom pozvao na tripartitno dogovaranje cijena zdravstvenih usluga, umjesto jednostranog određivanja cjenika od strane HZZO-a. Takvo odlučivanje rezultira time da su bočnice vječno u minusu a HZZO u plusu. Prihodi HZZO-a narasli su u zadnjih 10 godina sa 3,3 milijarde na šest milijardi eura u 2024.

Pokazatelji, nadalje, govore o rastu troškova za lijekove, što je razumljivo jer farmaceutska industrija napreduje. U deset godina troškovi za receptne lijekove rasli su s 433 milijuna eura u 2014. godini na 737 milijuna eura u 2024. godini. U istom su razdoblju troškovi za posebno skupe lijekove narasli s 84 milijuna eura na 400 milijuna eura. - To je u redu, ali treba početi ozbiljno mjeriti ishode liječenja, da vidimo jesmo li našim pacijentima isporučili pravu uslugu i je li se naše ulaganje isplatilo – ustvrdio je Jurković.

Komentara 1

ŽI
Živac
08:25 24.05.2025.

Zdravstvo je djelatnost gdje je udio visoko specijaliziranog rada ogroman, pa je i normalno da je trošak na strani plaća velik u apsolutnim i relativnim iznosima. Povećenje plaća ujedno je i prihod HZZO-a ne samo trošak(!) a ne preljeva se u povečenje limita bolnicama. Zašto je to tako? Procijenite sami. Poduzetnici kada su u minusu ili ugase firmu ili ju restrukturiraju u svakom pogledu. Je li to moguće u zdravstvu? Nije! Zdravstvo daje maksimalne usluge bez obzira je li ih netko platio ili nije! Po spomenutom modelu biti će uvijek u minusu! Narod i nije u gubitku jer uslugu dobije platio ne platio! Kada bi cijene zdravstvenih usluga bile realne financijska situacija bi bila bolja za zdravstvo a gora za sve one koji tu uslugu primaju tj plaćaju! Navedeite mi je li u privatnim zdravsrtvenim ustavovama iti jedna usluga jeftinija od usluge u javnog zdravstva? Nije! Još k tomu javno zdravstvo mora funkcinirati 24 sata, a privatno koliko im odgovara, koliko imaju posla a iza toga - kljč u bravu i javiti se na OHBP - u javnu zdravstvenu ustanovu. Privatno zdravstvo osim toga koristi radnu snagu - stručnjake koji su obrazovani novcima javnog zdravstva i sva svoja prava iz rada ostvaruju u ustanovi u kojoj rade (godišnji, bolovanja…)… A spomenuta zadarska bolnica koja je u plusu mogla je biti u plusu samo zato jer je dobila dobar limit a dala je manje usluga - potrošila je manja!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije