Rusija bi do 2030. mogla biti spremna za oružani sukob s NATO-om, upozorio je glavni tajnik Saveza Mark Rutte. Govoreći danas u Chatham Houseu, Rutte je naglasio kako više ne postoji podjela na istok i zapad – postoji samo NATO – te pozvao članice da ozbiljno pojačaju ulaganja u obranu, piše Express.
„Nova generacija ruskih projektila putuje višestruko brže od brzine zvuka. Udaljenost između europskih prijestolnica mjeri se u minutama. Više ne postoji istok ili zapad – postoji samo NATO.“
U svom govoru istaknuo je rusku sposobnost da brzo proizvodi razorno oružje te upozorio na hitnu potrebu jačanja priprema za mogući sukob. „Rusija ponovno gradi svoje oružane snage uz pomoć kineske tehnologije i proizvodi naoružanje brže nego što smo očekivali. Kada je riječ o streljivu, Rusija u tri mjeseca proizvede onoliko koliko cijeli NATO u godinu dana,“ izjavio je. Dodao je da bi napad na NATO mogao uslijediti u roku od pet godina te zaključio: „Danas su sve članice Saveza na prvoj crti.”
Upozorio je da bi posljedice ruskog napada bile razorne: „Potpuno smo ozbiljni – ako nas netko pokuša napasti, posljedice će biti pogubne, bilo da je riječ o Rusiji ili bilo kome drugome. Ovdje nije riječ samo o novcu i oružju, već i o načinu razmišljanja. Svjesni smo što je sve na kocki. Oni koji pokušavaju djelovati protiv nas to moraju shvatiti.“
Rutte je također pohvalio britanski Strategic Defence Review (Stratešku obrambenu reviziju, SDR), koji je iznio planove za povećanje ulaganja u niz područja ključnih za nacionalnu obranu. „Zaista sam impresioniran strateškom obranbenom revizijom. To je upravo ono što nam treba – dronovi, najnovija tehnologija, ulaganje u šest tvornica za proizvodnju streljiva. To je srž britanske obrambene strategije, uključujući i postavljene ciljeve potrošnje.“
„Očekujem da će se čelnici saveznika složiti oko cilja od 5% BDP-a za obranu. To će biti obveza na razini cijelog NATO-a i povijesni trenutak za Savez. Nova obrambena strategija ima dva ključna dijela: 3,5% izdvajat će se za osnovne vojne potrebe, dok će preostalih 1,5% ići na ulaganja povezana s obranom i sigurnošću – uključujući infrastrukturu i jačanje industrijskih kapaciteta. Tih 5% nije nasumična brojka – ona se temelji na stvarnim podacima. Činjenica je da nam je potreban skokoviti iskorak u obrani. Moramo raspolagati većim brojem snaga i većim sposobnostima kako bismo u potpunosti proveli naše obrambene planove.“
Strateška obrambena revizija (SDR) iznijela je plan britanske vlade za opremanje oružanih snaga tijekom sljedećih deset godina te pripremu i vojske i šire javnosti za potencijalni oružani sukob s Rusijom ili drugim protivnicima. Nakon objave izvješća, Ministarstvo obrane Ujedinjenog Kraljevstva najavilo je ulaganja vrijedna više milijardi funti u proizvodnju streljiva, vojnu infrastrukturu, umjetnu inteligenciju i kibernetičku obranu – kao dio sveobuhvatnog plana modernizacije vojske za potrebe suvremenog ratovanja. Autori revizije naglasili su kako je Vladina najava o povećanju obrambenih izdvajanja na 3% BDP-a u sljedećem parlamentarnom mandatu bila ključna pretpostavka za oblikovanje i opravdanje ambicioznih prijedloga iznesenih u dokumentu.
Jel' dosta više tog strašenja?