Zašto u Hrvatskoj od samostalnosti nikada na čelu države nije bio uvjereni katolik?
Može li katolik biti istodobno i dobar političar i državnik?
Komentari 68
Pa gdje da ga nađemo ?
narod je stado i nitko ga ništa ne pita
Skoko, ovo što si napisao najbolji je primjer odgovora, suštinskoga odgovora na tvoja pitanja. vjerujem da se nećeš složiti, jer ako se složiš nužno će ispasti kako nisi svjestan o čemu govoriš. Drugim riječima - biti će da govoriš o isključivo površnim teorijskim stvarima, podrazumijevajući realni život, što nije ni pronicavo ni znanstveno, a moralo bi biti i jedno i drugo, s obzirom na tvoj potpis i tvoje analitičke pretenzije. Alternative koje si naveo - to nisu. Prije svega, praktično katoličanstvo je ključ tvojih pitanja, ali ne onako kako si ga ti postavio. Nebitno je ide li 30 posto ili sto posto vjernika ili onih koji se osjećaju katolicima u crkvu nedjeljom, bitno je u socijalnoj analizi društvenih odnosa i društvene komunikacije - koliko se ljudi u zadnjem izboru drži premisa kršćanskoga nauka. A to je manje više broj ljudi koji se deklariraju katolicima, inače - silno podcjenjujete ljude. U Hrvatskoj politička kultura i kultura kršćanstva nemaju puno dodirnih točaka a za to nije kriva Katolička crkva, već nuždan proces razvoja demokracije, koja je proces a ne čin. Naime, političku kulturu ili nekulturu nužno u Hrvatskoj imaju ljudi koji nemaju civilizacijsku kulturu, jer proistječu iz totalitarnoga poimanja političke participacije, uvjetovane desetinama godina zatiranja elementarnih pa i površnih političkih sloboda. Ne može se to u ozbiljnoj analizi zanemariti jer je presudno u definiranju aktualne političke participacije hrvatskih katolika. Drugo, nepojmljivo je meni da ozbiljan znanstveni analitičar ne polazi od pretpostavke u participaciji aktivne i pasivne politike. tko čini danas hrvatske političke elite? Je li netko sa političkih znanosti ikada o tome uradio i objavio ozbiljniju političku analizu? Kakvi su temelji da čovjek, katolik o kojemu ovdje govorimo, bude ne samo birač nego i osoba koju se može ponuditi na izbor? Gotovo ih nema. Naime, stjecajem, društveno i povijesno uvjetovanih okolnosti mogućnost ponude je vezana za socijalno-ekonomske, drugim riječima najčešće naslijeđene pozicije nužno vezane u hrvatskom društvu sa naslijeđem bivšega režima, bilo pozicijskim, bilo opozicijskim. U tim okolnostima, daleko, daleko veće su šanse biti ponuđen kao alternativa koja to u biti nije, zbog čega i imamo probleme kroz koje prolazimo, ako si uvjetovan bivšim poretkom i njegovom društvenom strukturom nego - katoličkim obilježjem. U kakvoj su tu poziciji - katolici. Pa razumnom analitičaru je jednostavan odgovor na to pitanje - vidi se po neizlaznosti ili izlaznosti na izborima. skoko, u tome okruženju treba tražiti odgovore kako je moguće da na vlasti nemamo deklariranoga katolika. Isključivo zato što katolici kao pojam i društvena vrednota u realnom hrvatskom društvu, bez obzira na deklaracije, vjeronauk u školama, proslave blagdana i tv mise, još uvijek nemaju status - ključne socijalne vrednote hrvatskoga društva. to je činjenica, tužna, ali istinita.
Odgovor je jednostavan: Unatoć promjeni sustava u hrvatskoj i dan danas što ofisijelno a što izvan isnsitucionalno i dalje u hrvatskoj konce vuku (vladaju medijskim prostorom i na druge načine) što bivši udbaši a što sljedbenici i nasljednici komunostičke elite bivše države i dogodilo se upravo ono čega se pokojni predsjednik dr. Franjo Tuđman bojao i pokušavao izbjeći dobili smo samostalnu Hrvatsku ali njome kako rekoh upravljaju oni koji nju zapravo nisu željeli ili njihovi nasljednici pa nju razaraju i nemilosrdno pljačkaju ali kako ono kaže stara narodna: svaka sila za vremena.
Što je to "uvjereni" Katolik? Doktor Tuđman bio je Katolik, a to što nije bio praktični vjernik to je druga stvar. On je pred kraj svog života zatražio i dobio prijem kod Svetog Oca i prema tome ne znam štošto bi to Božo Skoko više htio. Mesić je pravoslavac, kršten 1939. godine u dobi od 5 godina u pravoslavnoj crkvi u Orahovici, i krstila ga je pomajka Mileva Jović, koja se nakon smrti Mesićeve biološke majke udala za Josu Mesića zvanog Tovariš, a čiji otac je pak promjenio prezime iz Ujdurović u prezime svoje žene, dakle Mesić, kad se kao mladi Rom doselio u Brinje u Lici. Dakle, Mesić je po nacionalnosti Rom a po vjeri pravoslavac. Josipović je agnostik, on ne vjeruje u Boga dok ga ne vidi. Prema tome, ova trojica su totalno trojica različitih likova po ovom pitanju, pa mi se čini da je ovo trpanje sve trojice u isti koš potpuno promašeno.
Doći će i taj dan.Ima u Hrvatskoj mnogo takvih i sl.absurda i nikom ništa.Ipak kad se sve to zakotrlja,onda je teško sve zaustaviti,a zakotrljati ćese!100%.
Problem je u neozbiljnosti Hrvatskog glasaca kojeg je lako ubjediti da ne izadje na glasovanje.glsine kao sto su;Sto je moj glas,sto ja mogu promjenioti,i jedni idrugi su isti lopovi itdnisu slucajno nego plod specijalne propagande da sto manje ljudi budu na glasovanju.Tada Srbi a I Muslimani u posljednje vrijeme,bivsi sluzbenici JNA,gej-populacija,mjesani brakovi itd izlaze u jako visokom procentu isvi glasuju za SOD(kaonasljednike SKJ) ili njiihovog kandidartaTo je negdje 20% glasackog tjela ali kad je odaziv 40-45% kao uobicajeno tad je to veoma veik procenat I to je toZato I predsjednik I ptremijer sute I bore se za manjnska prava vise nego za Hrvatsku...
Upravo zato što to Udba nije dozvočlila i sve je vlade udba postavila jer oni vladaju pod krinkom Antifašista a dali su to oni to je pitanje koliko su smao Hrvata protjerali u ubili
Trebalo se dogoditi brisanje sa političke scene onih koji su 70 godina radili protiv Hrvatske i katolika pa bi u tom slučaju katolik postao predsjednikom države a dok god je na čelu države zloglasna tajna služba iz bivše države takav scenarij se ne može dogoditi.
Zašto u Hrvatskoj u katoličkom vrhu nema uvjerenih katolika? Tko u vodstvu naše crkve je uvjereni katolik? Kojemu je vjera ispred zlata i bogatstva? Koji biskup je ustao protiv suradnje s generalom Zagorcem? Koji biskup je ustao protiv toga da da svaki svećenik ima svoj račun na koji se slijeva tko zna čiji novac. Koji biskup je ustao protiv sumnjivog iskopavanja i prodaje šljunka usred Zagreba (Strojarska ulica)? Koji je izgradio sirotišta, koji je rekao da bi trebalo sagraditi i po koju tvornicu u siromašnim mjestima? Koji je rekao da toliko raskošno sjedište biskupske konferencije nije primjereno trenutku siromaštva i krize i ogromnom broju nezaposlenih vjernika? Ima li uvjerenih vjernika među biskupima?
pa predsjednik vlade je bio sanader,veliiiki katolik(predavao vjeronauk veli tu je zaradio prvi kapital) pa smo vidili kako je to završilo, jedan takav kao predsjednik države ipak je preveliki rizik vjerojatno misli večina
bpz2013 : bravo , dugo nisam čuo nešto bolje ! žak : nepravda će ubuduće biti ispravljena jer će se u javnom natječaju za čelnike države tražiti jedina i najvažnija kvalifikacija : diplomirani uvjereni katolik s najmanje 10 godina radnogog iskustva , po mogućnosti u oblizivanju oltara
Skoko, ovo pitanje iz podnaslova,".....Može li katolik biti istodobno i dobar političar i državnik" .... za koji sam prilično siguran da si ga ti postavio jer je autorski tekst i jer je konzistentno svemu u raščlambi je potpuno svojim esencijalnim filozofskim smislom na liniji ideologije koja Katoličkoj crkvi osporava pravo na društveni angažman i na liniji sekularizacije društva, podvlačim - društva, ne države. To je pitanje postavljeno u vrlo realnom vremenu, na realnome mjestu, u Hrvatskoj kakva izgleda i kakva jeste i odgovor na njega je slijedeći - Nužnost je da istinski katolik vodi hrvatsku državu a da kultura kršćanskoga naslijeđa i svjetonazora bude temelj društvenih odnosa, ako se želi postići razvoj optimalnih potencijala ove zemlje i naroda. Tu sredine nema. U prethodnom komentaru sam objasnio zašto do sada to nije bio slučaj. Napominjem, da čak i statistike koje nerijetko dolaze iz Katoličke crkve o brojevima tzv. praktičnih vjernika i deklariranih vjernika, nisu iskoristive, a još su manje potvrda onima koji van Crkve pokušavaju time definirati društvenu zbilju, jer Crkva te statistike, pogrešno, ali na svoj način ističe, a tzv. građanske i političke elite na svoj način, još i više pogrješno. Na njima ne može stajati ni jedna relevantna analiza aktualnoga društva u Hrvatskoj, jer katoličanstvo nije samo odlazak u Crkvu, već društveno daleko, daleko šiti pojam i sadržaj. Nije mi neobično što to slijednici nedokomunističke i neomarksističke pseudoznanosti ne shvaćaju, neobično mi je što to ni sami teolozi aktulane Crkve na utemeljen način ne ističu.
od josipov ića bgoreg nema i pokvarenijeg gleda te i priča neistine hrvatsku ne voli ni izreći -dakle ko god bio neće biti gori od ovoga-
odgovor na pitanje iz naslova.........zato sto nije provedena lustracija i sto udbasi i njihovi potomci nikad i nisu sisli sa vlasti
Kao prvo, od 86% katolika malo je onih koje bi hercegovačko-bogoslovni autor članka nazvao uvjerenim katolicima. Koja je definicija toga, da je stvarno katolik ili da jako glumi da je? Ovih prvih skoro da i nema, ovih drugih ima pola krila Remetinca. Josipović makar je agnostik pripada katoličkoj kulturi i nijednoj drugoj. Nije ni pravoslavac ni musliman ni židov ni hinduist. Činjenica. Ako je ovaj članak priprema za Željku Markić, onda uvjereni katolik u tom slučaju označava nekoga tko se navodno bori za obitelj a zarađuje na pilulama protiv začeća.
Može. Don Ivan Grubišić. Samo ga je Crkva izopćila kad je vidjela da ga narod voli.
zašto HR . od svog osnutka nije imala UVJERENOG katolika ..što bi to trebalo značiti ..da pitamo svakog od tih 85% da li su katolici i kakvi ..sadržaj teksta se jako razlikuje od od naslova ..u kojem je vidljivo samoamo da je SKOKO pročitao puno knjiga od """ IVANA ARALICE """..Sljedom razmišljanja svi onih koji su bili u titovo vrijeme kod njega je prvi čovjek države predsjednik bez obzira na ovlasti koje ima FIKUSI NE MOGU POPRAVITI NITI MORALNO STANJE NACIJE NITI NITI EKONOMSKO ..Poznata je ona naša NE TALASAJ jer ćeš se nekome zamjeriti ..našem politički ne-pismenom čovjeku bitno je da čovjek fino priča jer,,, on i ne zna što nam rade ..ovakav vid kapitalizma nije više za nikoga ,jer je istrošen zahvaljujući korumpiranim političarima ,, koje je kupio krupni kapital ,,i,koji su prevarom došli na vlast ...crkva je mogla napraviti puno više da je htjela odreći se svojih interesa ..Ako želimo realno sagledati stvari zar SANADER nije bio oličenje katolika ,pa što je napravio ,,.ja takav katolik ne želim biti ..
Uprite prstom u JEDNOG dobrog, poštenog i tolerantnog uvjerenog katolika! JEDNOG.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
sramotno je to, zasto?! zato sto pravi katolik ne bi nikad nikog pokrao, a kamoli državu, el me razumjete. državu nam vode nekatolici, koji su prodali dušu vragu, eto zasto