Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 172
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Turista skoro koliko rekordne 2019.

Za Praznik rada na Jadranu 175.000 gostiju, Slovenci najbrojniji

Split: Ljetni ugođaj na Bačvicama
Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
1/2
01.05.2022.
u 20:50

Hoteli su ugostili 73.000 turista, u kampovima ih je čak 50.000, dok je obiteljski smještaj izabralo 26.000 gostiju

Prvosvibanjski vikend u Hrvatsku je privukao 150.000 stranih gostiju, a na putovanje se za Praznik rada otisnulo i 25.000 domaćih turista. Istodobno je prošle godine bilo svega 48.000 gostiju, a rekordne 2019. godine oko 197.000. Većina, njih 75.000, izabrala je ove godine Istru.

Na Kvarneru je oko 28 tisuća turista, u Splitsko-dalmatinskoj županiji oko 20.000, na zadarskoj rivijeri 16.000, a u Dubrovačko-neretvanskoj županiji oko 14.000. Tradicionalno su najtraženiji bili hoteli, koji su za Praznik rada ugostili 73.000 turista, ali i u kampovima ih je čak 50.000, dok je obiteljski smještaj izabralo njih 26.000. Gledajući destinacije pojedinačno, najviše gostiju je u Poreču, Rovinju, Dubrovniku, Umagu i Medulinu.

Brojčano su premoćni Slovenci, koji tradicionalno dolaze u velikom broju za Praznik rada, a kod nas ih je trenutačno više od 72.000.

Domaći turisti su drugi po brojnosti. U top pet najbrojnijih nacija spadaju i Nijemci, Austrijanci i Poljaci.

Od početka godine gostiju je bilo 1,6 milijuna, a ostvarili su pet milijuna noćenja. Petomjesečni rezultat je za 168 posto bolji u dolascima i 149 posto u noćenjima nego prošle godine.

Turizam je, s obzirom na rat u Europi, solidno prošao i u odnosu na 2019. U ovih pet mjeseci ostvareno je svega 12 posto manje noćenja nego te najbolje godine u povijesti za naš turizam. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata