Nakon što je lani izabran novi vještak kojem je povjereno knjigovodstveno-financijsko vještačenje u aferi Agrokor, te nakon što je rok za izradu tog vještačenja, na zahtjev ŽDO-a Zagreb produljen za još godinu dana, po nalogu tužiteljstva obavljane su i dodatne pretrage servera, komunikacije i dokumentacije Agrokora. Proizlazi to iz obrazloženja odluke kojom je sud produžio rok za izradu vještačenja, koje je kamen spoticanja između obrane i optužbe još tamo od listopada 2017. kada je afera Agrokor počela.
Kao što vrapci na grani znaju, knjigovodstveno - financijsko vještačenje bilo je problematično zbog sukoba interesa u kojem se našao KPMG kojem je izrada prvog vještačkog nalaza bila povjerena. Jer ispostavilo se da su oni radili i za Agrokor i za izvanrednu upravu i za tužiteljstvo, pa je na koncu taj nalaz izdvojen iz spisa kao nezakonit dokaz. Nakon toga u lipnju lani DORH je izradu novog knjigovodstveno - financijskog vještačenja povjerio timu austrijskih stručnjaka na čelu kojega je mag. Karl Hengstberger, austrijski sudski vještak za računovodstvo.
Cijena tog vještačenja, prema sklopljenom ugovoru trebala je iznositi 650.000 eura bez PDV-a, koji će se, kako je prije pola godine pojasnio ŽDO, prema ugovorenim odredbama platiti u Hrvatskoj. Međutim, s obzirom na to da je za godinu dana produljen rok za izradu nalaza, te s obzirom na ono što je Hengstberger naveo u svom izvješću u kojem je produljenje roka traženo, cijena izrade nalaza će vjerojatno na koncu biti viša od 650.000 eura. Izrada prvog vještačkog nalaza plaćena je oko milijun eura.
Austrijski vještak izabran je u lipnju lani, a u studenom lani u izvješću je naveo da je zaprimio 1,7 terabajta podataka te dokumente koji odgovaraju volumenu od 14.097.086 datoteka. Već tada je bilo jasno da novo knjigovodstveno- financijsko izvješće neće moći biti gotovo do kraja 2024., a Hengstberger je pojasnio da za obradu te ogromne količine podataka koristi posebne programe jer Agrokor s podružnicama ima veći broj računa u domaćim i stranim bankama. Nakon što je u srpnju lani preuzeo spis, u nekoliko navrata po nalogu tužiteljstva, obavljene su nove pretrage u Agrokoru, a sve kako bi se utvrdio točan tijek novca.
Hoće li te nove pretrage i ono što je u njima eventualno nađeno uroditi potencijalno nekim novim dokazima protiv Ivice Todorića i ostalih, znat će se kada vještačenje bude gotovo. Rok za to je konac 2025., no u slučaju da vještačenje ni tada ne bude gotovo, tužiteljstvo opet može tražiti produljenje roka za izradu nalaza od godinu dana. U tom slučaju opet bi odlučivao sud, a dok priča oko vještačenja ne bude okončana, tužiteljstvo ne može donijeti odluku o novom podizanju optužnice. Koja je od sada na doradu bila povučena dva puta. Pa se zbog toga ne može znati ni hoće li nova optužnica doživjeti i izmjene u broju optuženika, inkriminacijama ili šteti...
Istraga u aferi Agrokor, u kojoj se Ivica Todorić i još 14 osoba terete da su Agrokor oštetili za oko 1,1 milijardu kuna počela je u listopadu 2017. Optužnica je prvi put podignuta u rujnu 2020., na doradu je, isto tako prvi put, povučena u rujnu 2021. ponovo je podignuta u lipnju 2022., da bi u siječnju 2024. ponovo bila povučena. Tužiteljstvo je tada optužnicu povuklo na doradu nakon što im je Vrhovni sud odbio Zahtjev za zaštitu zakonitosti (ZZZ). Taj su zahtjev uložili na odluku optužnog vijeća da se financijsko-knjigovodstveno vještačenje izdvoji iz spisa kao nezakonit dokaz. Tu odluku optužnog vijeća je kasnije potvrdio i Visoki kazneni sud (VKS) i to sudsko vijeće kojim je tada presjedao Ivan Turudić, u vrijeme te odluke sudac VKS-a. Prije toga, vještačenje je jednom bilo proglašeno i zakonitim dokazom...