POTENCIJALNI GLOBALNI SUKOB

Vojni stručnjaci analizirali: Koje bi zemlje mogle biti uključene u treći svjetski rat?

Russian President Putin visits North Korea
Foto: Gavriil Grigorov/REUTERS
1/5
10.12.2024.
u 15:56

Kina bi mogla izvršiti invaziju na Tajvan, Rusija bi mogla proširiti svoje ambicije izvan Ukrajine ili bi Sjeverna Koreja i Iran mogli pokrenuti sukob s regionalnim rivalima

Europske nacije počele su postavljati temelje za mogući rat s Rusijom, dok se NATO priprema za nekoliko scenarija - sveobuhvatni rat i vjerojatniji scenarij u kojem se koriste tehnike osmišljene za potkopavanje stabilnosti među državama članicama. "Rusija se priprema za rat sa Zapadom", rekao je Bruno Kahl, šef njemačke vanjske obavještajne službe, otvoreno krajem studenoga. Međutim, Rusija nije jedini mogući poticatelj mogućeg globalnog sukoba. Vojni stručnjaci opisali su za Newsweek kako vide potencijalni početak trećeg svjetskog rata, uključujući ključne igrače i čimbenike koje treba promatrati.

Umirovljeni kontraadmiral Mark Montgomery i bivši vršitelj dužnosti ministra obrane James Anderson rekli su za Newsweek da će svaki veći rat gotovo sigurno proizaći iz napetosti između pet glavnih igrača - Rusije, Kine, Sjeverne Koreje, Irana i SAD-a. O mnogim čimbenicima ovisi kako bi se to moglo odvijati, primjerice o mjestu na kojem sukob počinje i koji je poticaj. Bilo koji veći sukob mogao bi biti potaknut regionalnim napetostima oko brojnih gorućih tema. Kina bi mogla izvršiti invaziju na Tajvan, Rusija bi mogla proširiti svoje ambicije izvan Ukrajine ili bi Sjeverna Koreja i Iran mogli pokrenuti sukob s regionalnim rivalima. 

Anderson je istaknuo Baltik ili Poljsku kao potencijalne žarišne točke, kada je riječ o Rusiji i NATO-u. Iako na Bliskom istoku ima mnogo previranja, Anderson ne misli da bi akcije Izraela mogle dovesti do šireg regionalnog sukoba. "Ne mislim da bi Izrael bio tako nesmotren", rekao je Anderson. "Mislim da su opravdano odgovorili na iranske raketne napade onako kako su to učinili... Osim toga, ne vidim veliku opasnost u tom konkretnom slučaju."

"Isto tako, u Indo Pacifiku, mislim da su čelnici u Taipeiju dovoljno pametni da ne učine nešto poput iznenadnog proglašenja svoje neovisnosti, što bi bila crvena linija za Kinu", dodao je. Montgomery, umirovljeni kontraadmiral, složio se da će Rusija biti najvjerojatniji okidač za širi rat, ističući da Moskva ima svoje udjele u manjim sukobima u zemljama kao što su Gruzija i Srbija. "On [Putin] gura granice sa Srbijom... Također se žestoko okomio na Gruziju i tjerao je gruzijsku vladajuću stranku da se sve više odriče svog identiteta u EU." Montgomery je zaključio da se Putin mnogo manje boji riskirati, što povećava "vjerojatnost krize". Ocijenio je da je Iran druga najvjerojatnija žarišna točka, navodeći razne skupine koje je Iran naoružao, poput Hamasa, Hezbollaha i Hutija. Peking, Pjongjang i Teheran već su pokazali svoju suradnju u pružanju potpore Rusiji u njezinoj invaziji na Ukrajinu. Sjeverna Koreja rasporedila je trupe nakon što je već opskrbila Moskvu streljivom. Iran je opskrbljivao Rusiju bespilotnim letjelicama, a Kina je kupovala rusku energiju kako bi spriječila kolaps ekonomije zbog zapadnih sankcija. 

Uz te glavne igrače, oba stručnjaka istaknula su važnost NATO-a i skupine Quad koju čine Australija, Indija, Japan i Sjedinjene Države. "Točnije, uključio bi velike igrače - Njemačku, Francusku, Ujedinjeno Kraljevstvo, Italiju, Poljsku, a, ovisno o tome gdje dolazi do napada, vjerojatno bi Baltik također bio uključen", rekao je Anderson. "Što se tiče uključenosti u Indo Pacifik za scenarije koji uključuju Tajvan, Japan bi gotovo sigurno bio uključen u određenoj mjeri. Australija je signalizirala da bi vjerojatno također podržavala Sjedinjene Države ako bi Kina izvršila invaziju na Tajvan. Moglo bi se zamisliti da se države poput Indonezije i Malezije uključe s obzirom na njihov zemljopisni položaj... Filipini bi također mogli biti uvučeni u nekom svojstvu."

"U sjevernokorejskom scenariju moglo bi doći do eskalacije Japana jer bi Pjongjang mogao napasti tamošnje američke baze", rekao je Anderson, ističući da SAD ima 28.000 vojnika na Korejskom poluotoku. Dvije značajne velike sile, međutim, u konačnici bi se pokazale "razočaravajuće" - Indija, za koju je Montgomery rekao da će "učiniti minimum" i Turska koja "neće riskirati" da učini nešto zbog čega bi je Izrael ili SAD mogli kazniti.

Zbog široko rasprostranjene prirode globalnog sukoba, malo će mjesta biti potpuno sigurno, posebno ako dugotrajni sukob gurne velike sile da se počnu boriti oko resursa, poput venezuelanske nafte ili plemenitih zemnih metala koji se nalaze u nekim dijelovima Afrike. Iako nigdje neće biti "istinski sigurno", sigurnija mjesta će ostati lokacije diljem globalnog juga, prema oba stručnjaka. Anderson je otišao korak dalje i predložio da bi držanje podalje od vojnih postrojenja i ključnih infrastrukturnih ciljeva, poput velikih gradova, bila najbolja strategija. "U slučaju trećeg svjetskog rata, čovjek će biti sigurniji u ruralnoj Oklahomi nego u i oko New Yorka", rekao je Anderson. 

GALERIJA Luda divovska konstrukcija za zaustavljanje Putinove vojske: Izgradila je nova vojna velesila, stoji 27 milijardi

Russian President Putin visits North Korea
1/18

Komentara 5

SE
Serengeti
17:13 10.12.2024.

Kakvi sjevernokorejski vojnici u Ukrajini. To je zapadna propaganda. Svaki dan gledamo vjdee na ukrajinskim kanalima kako uništavaju rusku tehniku i infrastrukturu, ali nema nijednog videa sa vojnicima iz S. Koreje.

Avatar superhik74
superhik74
16:59 10.12.2024.

Glavno da cemo se mi naoruzani turizmom moci obraniti. Turizam je jako ucinkovito oruzje tako da nema zime u III svjetskom ratu, pogotovo nakon sto smo naoruzali ISIS (Milanovic i Vesna Pusic) i Azovce u Ukrajini i dajemo im svee svoje tenkove. Nista nam ne moze biti.

SI
Sino
19:21 10.12.2024.

Rusija nema dovoljno ljudi da bi bila sila jedino jedino sa nuklearnim oružjem svjetska sila

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije