Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 61
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
ekonomski zaokret
Povratak na članak

Vlada napušta Čačićev plan: Okreće se privatnim investicijama

Na čekanju: Stoje projekti za koje je gotova dokumentacija vrijedni tri milijarde eura

Komentari 155

Avatar comparator
comparator
20:04 04.01.2013.

Neće donjeti pomak zato što želja za pomakom ne dolazi iskreno već tek da se zavaraju rejting agencije.Osim toga pravo je korumpirano i služi politici. Tek pravim redosljedom riješavanja problema nešto čemo poćeti riješavati. Naravno korumpirana vlast nije spremna na takve poteze i fingira zalaganje da dobije na vremenu.

VL
DU
Dudek
20:12 04.01.2013.

Niti jednu državu ne mogu voditi ljud koji u svomživotu nikad nisu radili niti što pozitivno učinili. Ako vjerujete obećanjima, to je vaš problem. Taj problem sad plaćate za tuđi nerad. Kukuriku je prespavala svoje vrijem u opoziciji. Došli nana vlast s parolama iz yuge. Meni je dobro.Ako si moj prijatelj i poslušnik biti će i tebi dobro.

VL
NE
Nepobjedivi
20:17 04.01.2013.

@Point_of_view, zahvaljujem na komplimentu. Nadam se da nije ironičan, jer u posljednjoj rečenici koristiš optužujuću i napadačku sintagmu "ništakazajući pamfleti", a umjesto toga mogao si napisati samo "kritike". No recimo da ti se to omaklo pa ću najprije primijetiti da ponavljaš zabludu koju je civilizacija odavno apsolvirala. Recimo, u prvoj polovici 20. stoljeća etabliralo se zanimanje kritičar (književni, likovni itd.) iako su još tada neki osporavali mogućnost kritičkog suda onima koji se sami nisu dokazali nekakvim umjetničkim djelom. Srećom, to je povijest. Uostalom – vratimo se banalnoj sadašnjosti - nadam se da se slažeš da i netko to ne zna voziti auto može i ima pravo primijetiti da netko za volanom loše vozi. Toliko o mom pravu na kritiku. A razloga i povoda za nju imam gotovo u beskonačnom broju, neke sam osjetio na svojoj koži, za neke sam čuo, o nekima sam pročitao itd. I nisam jedini, naravno.

VL
NE
Nepobjedivi
20:18 04.01.2013.

@Point_of_view, što se pak tiče konkretnih rješenja, koje tražiš, moram skromno priznati da nisam ni sveznalica ni genije ni Bog pa da ti sada ad hoc, u nekoliko ograničenih redaka, iz rukava istresem sva rješenja za pitanja koja si postavio. Štoviše, na žalost moram, bez lažne skromnosti, reći da bih – i ne samo ja, naravno, nisam ja ni najpametniji ni najsposobniji – u godinu dana učinio mnogo više za Hrvatsku nego ova bauljajuća garnitura na vlasti (o ranijima bolje da ni ne govorim) da sam imao samo 10% njena vremena i 10% njenih unutarstranačkih stručnjaka i izvanstranačkih savjetnika za prethodnu analizu stanja i izradu taktike i strategije zaustavljanja recesije i zatim razvoja Hrvatske.

VL
Avatar delminium
delminium
20:20 04.01.2013.

ha ha pa tko će doći u državu investirati privatni novac a u toj državi na vlasti je partija?

VL
Avatar comparator
comparator
20:27 04.01.2013.

I sam SDP je nezrela i izgubljena ideološki neozbiljna politički smiješna i pragmatično neprimjenjiva teorija. Volio bih da ta djeca odrastu a oni stariji kao Linić da izgubi iluziju u mogučnost prodavanje ove ideologije ljudima koji imaju imalo mozga u glavi.

VL
Avatar comparator
comparator
20:36 04.01.2013.

Hrvatska je ipak malo obrazovanija zemlja zahvaljujući našim iskustvima koje upijamo od razvijenih susjeda i to se nemože sakriti nikakvom zavjesom.Građani ne pristaju biti izolirani od birokratski i korumprano osmišljene i organizirane države. Nažalost nedostatak radnih mjesta prisiljava pojedince na devijantna ponašanja ali najveći broj ljudi neželi podleći tom tipu ponašanja pa svoj glas dižu u svrhu promjena . No promjena ne dolazi upravo radi pokvarenosti političara koji uporno izbjegavaju pokrenuti sistemske reforme.

VL
BP
bprenka
20:38 04.01.2013.

Sve je to OK rečeno deklarativno, međutim ova Vlada se zadužuje kao i prošla kod domaćih banaka uz kto od 6 % i na taj način onemogućuje gospodarstvenicima da dođu do povoljnih kredita pošto svaka normalna banka rađe će dati Vladi kredit po 6 ili možda 7 % kto , nego poduzetnicima po 2 ili 3 % kto. Slijedom svega Vlada pokupi pred nosom lovu koja je trebala otići u razvoj gospodarsih djelatnosti. Od toga svega ne bude opet ništa dok vlada sprega politike i bankara koji građanima Rh duguju 80 milijardi kuna i koje bi trebale momentalno otpisati sve kredite i građanima i gospodarstvenicima i ukinuti valutnu klauzulu. Država , odnosno HNB treba štampati 10 milijardi kuna koje treba injektirati u gospodarstvo uz kontroliranu godišnju inflaciju od 10 % i devalvaciju kune za 50 %. i tog trenutka građani Hrvatske napokon će dobiti nakon 9 stoljeća svoju Državu Hrvatsku.

VL
DU
Deleted user
20:41 04.01.2013.

Dok god su plaće u državnim i javnim službama iznad prosjeka u privatnim tvrtkama, a iste te službe pretrpane nestručnim, nesposobnim i podobnim kadrovima nema investicija! Izreka kaže, pokrij se koliko ti je dug pokrivač. Nije bez vraga preživjela toliko godina, to je istina. Dakle, ne može se plaćati nečiju poslušnost i glasove i očekivati da investitor to gleda i plaća! Otpustiti 60% ljudi iz državnih službi, agencija, smanjiti broj općina, gradova, županija i ministarstava. Tada će se moći smanjiti cijena rada bez smanjivanja plaća i eto vam slijedeći dan investitora... Neće ih nitko trebati zvati.

VL
IB
iva.begovic
20:52 04.01.2013.

Investitori idu tamo gdje su: a) manji porezi jer to donosi veći profit i b) nema hiperpodukcije propisa i čestog mijenjanja pravila igre. I ne znam što stalno mažu oči sa kojekakvim sitnicama i izmišljanjima koordinacija, agencija, povjerenstava i sličnih izmišljotina za poticanje investicija, kada je ono što privlači investitore jasno kao 2 + 2. To rade samo da bi opravdali novu birokratizaciju, posve besmisleno i bespotrebno.

VL
Avatar comparator
comparator
20:54 04.01.2013.

bpreneka Na tvoju žalost banke nisu u dilu s bankama a i da jesu od toga ti nebi imao koristi. Novac koji država uzima i zadužuje se je vlasništvo banke i stranog podrijetla pa je stoga tako itretirano kod vračanja.ja. Valutna klauzula i služi u tu svrhu kako bi osiguralo vračanje kredita bankama. Onaj tko trba kredit mora biti svijestan vrijednosti novca na vanjskom tržištu i nemože se zamjeniti štampanjem domaće valute. U ovom trenutku Hrvatska ne pokriva svoju potrošnju i strani novac joj treba tako da tvoja teorija ne stoji .

VL
IB
iva.begovic
20:58 04.01.2013.

Vrhunac bezobrazluka je kada za nedostatak investicija optužuju činovnike. Slušam danas ministar Vrdoljak na radiju, po uzoru na nekada Čačića govori kako je nevjerojatno koliko dugo se čeka na građevinske i ostale dozvole. Kao da su činovnici tj. niži službenici izmislili složene i komplicirane propise. I kao da su oni krivi što na rukovodeća mjesta stalno postavljaju ljude koji ne poznaju sistem pa ne mogu ustrojiti službe da učinkovito funkcioniraju. Čija je ideja da se u državnoj upravi i javnim poduzećima zapošljavaju politički podobnici, a ne stručni ljudi? I sada zbog tih nametnutih nakaradnih ideja treba osnovati još agencija, povjerenstava, koordinacija i sl. ne bi li se još zaposlilo još članova partije? Ma fuuj, fuuj!

VL
IB
iva.begovic
21:02 04.01.2013.

Dovedu političke podobnike na odgovorna visokorukovodeća mjesta, i onda im jadnima i nesposobnima, kakvi ti već jesu, zbog stresa moraju davati veće plaće. Pa gospodo, što niste objavili javni natječaj za ravnatelja HZMOa ili HZZOa, možda bi se našlo kvalificiranijih i sposobnijih kojima ti poslovi ne bi bili poseban pritisak.

VL
SA
Savjest
21:05 04.01.2013.

Bez toga nastavit će se devastacija prostora neurednom gradnjom (neuredna gradnja i neuredne zemljišne knjige dijelom su rezultat nedovoljnih sredstava jedinica lokalne uprave te korupcije koja iz toga proizlazi. Ne može se korupcija sprečavati centralizacijom). Stanje naše gruntovnice i katastrara odgovara stanju identifikacije građana u SAD i Kanadi gdje svatko, a posebno žene mogu samostalno mijenjati prezimena kad i kako im se svidi (toje jedno od nekodificiranih pravnih načela “Common Law-a”), a što institucije ne moraju znati, jer legalna promjena prezimena nije obvezna. Jedini uvjet za takve promjene prezimena jest da promjena nije izvršena u zloj namjeri. Jasno je da je takva evidencija građana manjkava te se svatko, tko to želi, s malo volje i hrabrosti može utom društvu jednostavno izgubiti, što onda potiče opći nered u društvu, razvoj mafije, pa na kraju i nasilje.

VL
SA
Savjest
21:05 04.01.2013.

“.....svi napori bit će usmjereni na poticanje privatnih investicija. To je jedini put iz krize Prvi korak.... donošenje Zakona o poticanju investicija, kojim se faktički svakom investitoru koji otvara nova radna mjesta omogućavaju velike olakšice na temelju budućeg poreza naa dobit Drugi dio.... Zakon o strateški važnim investicijama. Tim zakonom trebala bi biti znatno olakšana procedura realizacije velikih projekata te spriječene dosad česte situacije da predstavnici lokalne samouprave blokiraju takva ulaganja”. Krivo! Najprije treba donijeti Zakon o decentralizaciji državnog proračuna, srediti gruntovnicu i katastar te komunalnu infrastrukturu, ali tako da se u tu svrhu od investitora zatraži predujam u obliku kredita.

VL
IB
iva.begovic
21:05 04.01.2013.

E da, to sam još zaboravila, investitori idu tamo gdje je energija jeftinija, nema jeftine i profitabilne proizvodnje bez kvalificirane radne snage i jeftine energije. A ovi su poskupili energiju, a osnovali CEI (Centar za energetske investicije) u kojemu je Čačić zaposlio 15 prijana, dao im dobre plaće i dobre automobile. Pita li itko što su ti do danas napravili. Ako se odustaje od javnih investicija i očekuju privatne investicije, onda molim, rasformirajte te agencije koje su osnovane zbog javnih investicija.

VL
IB
iva.begovic
21:13 04.01.2013.

Što su navalili sa tim građevinskim dozvolama i da se sporo izdaju? To nije istina, izdavanje građevnih dozvola u svakoj ali baš svakoj zemlji je postupak koji traje i u mnogim europskim zemljama i dulje nego u Hrvatskoj. Što je i logično jer što znači čekati npr. dvije godine za izgradnju građevine koja će zauzeti prostor u slijedećih stotinjak godina. Još nisam čula da se struka, građevinari i arhitekti bune zbog sporosti građevnih dozvola. O tome samo pričaju političari kada hoće zamagliti stvarne razloge nedostatka neatraktivnosti Hrvatske za ulaganja.

VL
Avatar nlukac11
nlukac11
21:18 04.01.2013.

nadam se da ste došlo pameti!!!!!!!!!!!

VL
ST
stina
21:28 04.01.2013.

Vlada se okreće razvoju privatnih ulaganja? Hm. Daleko od toga da je nova vladina ekonomska paradigma kriva, ali bojim se metoda implementacije. Pitam se koliko će se tu para i imovine zbilja zapravo uložiti u razvoj privatnih ulaganja, a kolikoliko naprosto pretočiti u privatne džepove vladajućima zanimljivih, a pod krinkom nekakvog ulaganja u razvoj privatnih ulaganja.

VL
AT
atomised
21:46 04.01.2013.

Nakon godinu dana država završila s padom gospodarske aktivnosti i nikad većom nezaposlenošću. Godinu dana smo slušali spinove tipa, evo samo što nismo pokrenuli gospodarstvo. Kada? Bit će rasta na jesen, bit će rasta na proljeće, pa smo se nakon katastrofe za katastrofom morali zadovoljiti s našim "ambicioznim" predsjednikom vlade koji će biti sretan ako ne zabilježimo pad u ovoj godini. Eto ti što ti je uspješni menadžer. Sad čitamo kako su usred mandata krenuli s novom ekonomskom filozofijom. Ovu godinu naravno možemo prekrižiti jer je proračun katastrofa tako da nikakvih reformi neće biti. Zato je kreditni rejting smeće. No obećanja se sad prenose na trogodišnje razdoblje. Svanut će nam do sljedećih izbora. Inače, agenciju za poticanje ulaganja imali smo i za HDZ-a pa je ukinuta. Skupina uhljebljenih manekena koji su o državnom trošku godinama putovali po sajmovima. Sjećate li se ijednog ozbiljnijeg ulaganja? Ne? Kako nema nikakve volje za reformama, mislim da će i ovaj eksperiment završiti isto tako slavno.

VL
« 1 2 3 4 5 6 7 8 »
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.