Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 30
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
'NOVI GESTAPO', UPOZORAVA LJEVICA

Veće ovlasti njemačkim špijunima: Dozvola za napade na ruske interese jedna je od novih mjera

storyeditor/2026-08-12/2026-07-21T102015Z_1210897712_RC2AIMAT6CCF_RTRMADP_3_GERMANY-AZERBAIJAN.JPG
CHRISTIAN MANG
13.08.2026.
u 07:47
Google icon Dodaj Večernji list među omiljene izvore na Googleu

Predsjednik BND-a Martin Jäger kaže da je potrebno pokazati protivniku 'da smo sposobni učiniti vrlo slične stvari, kako bi i druga strana osjetila bol'

Njemački kabinet sastao se u srijedu kako bi glasao o reformi kojom bi se Saveznoj obavještajnoj službi (BND) i Saveznom uredu za zaštitu ustava (BfV) dale znatno šire ovlasti. To je, očekivano, izazvalo veliko uzbuđenje u njemačkoj javnosti. Kada je vlada Friedricha Merza preuzela obnašanje vlasti prošle godine, jačanje njemačkih obavještajnih sposobnosti već je bilo jedno od glavnih obećanja u vezi s reformom sigurnosnog sustava. Berlin posljednjih dana ističe da se Njemačka već nalazi u hibridnom ratu protiv Rusije.

Cilj je dati obavještajnim agencijama znatno više ovlasti nego što ih trenutno imaju. To se smatralo nužnim s obzirom na promijenjeno sigurnosno okruženje nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022. i sve agresivnijih hibridnih prijetnji Njemačkoj. Zabrinutost oko toga može li se blisko partnerstvo s američkom obavještajnom zajednicom nastaviti pod Trumpovom administracijom također je ubrzala reformu. U usporedbi s međunarodnim kolegama, njemačke obavještajne agencije i dalje imaju znatno manje ovlasti. Iako su njihove analitičke sposobnosti visoko cijenjene, njemačke agencije često se oslanjaju na strane partnere kako bi prikupile obavještajne podatke. To se posebno odnosi na upozorenja o terorističkim napadima, koja gotovo uvijek dolaze od stranih obavještajnih službi i pomažu u sprječavanju tih napada. Revizija Zakona o BND-u više će nego udvostručiti broj odredbi ili pojedinačnih pravila koja utvrđuju ovlasti agencije. To je dijelom nužno jer će BND dobiti znatno šire ovlasti za obavještajne podatke prikupljenih iz presretanja digitalnih komunikacija. Osoblju BND-a bilo bi dopušteno sudjelovanje u znatno proaktivnijim operacijama, uključujući sabotažu proizvodnje oružja tamo gdje postoji konkretna prijetnja. Mogao bi hakirati strane IT sustave, osakatiti infrastrukturu neprijateljskih kibernetičkih napada, pa čak i oslabiti protivnikove ofenzivne sposobnosti. Zamisliva bi bila i sabotažna operacija protiv ruske tvornice dronova. Predsjednik BND-a Martin Jäger kaže da je potrebno pokazati protivniku "da smo sposobni učiniti vrlo slične stvari, kako bi i druga strana osjetila bol".

Komentara 1

Avatar Samodesno
Samodesno
07:59 13.08.2026.

Ljevica je uništila Europu a sada licemjerno ukazuje ne one koji su po njima nepodobni.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata