Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 141
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
20 TOČAKA
Povratak na članak

Mogli bi se dogovoriti već za dva dana? Nazire se proboj u pregovorima: 'Plan je 90 % spreman'

"Naši timovi radili su prilično dobro. Prvi nacrti su spremni. Neka pitanja mogu se raspravljati samo na razini čelnika", kaže Volodimir Zelenski koji uskoro putuje u SAD

Komentari 11

Avatar EU Balija
EU Balija
15:34 26.12.2025.

Gdje je ovdje krčmar. Pita li se on što?

VL
Avatar Kockasti
Kockasti
15:51 26.12.2025.

Sto kazu u Moskvi? Pitam za susjeda

VL
KI
Kontra indoktriniran
15:45 26.12.2025.

Za Ameriku je možda još važnije što plan detaljno otvara gospodarsku dimenziju. Govori se o velikom paketu ulaganja, obnovi infrastrukture, posebnim razvojnim fondovima, privilegiranom pristupu ukrajinskog izvoza prema Sjedinjenim Državama i o ubrzanom putu u Europsku uniju. Spominje se i zajedničko upravljanje plinskom infrastrukturom i strateškim resursima, kao i uloga međunarodnih financijskih institucija. Ukratko, Ukrajina bi dugoročno bila čvrsto vezana za Ameriku, i politički i ekonomski, što sasvim jasno odgovara interesima Washingtona. Najosjetljiviji dio, naravno, ostaje teritorij. Plan ne nudi jasno rješenje za Krim, poluotok uopće nije eksplicitno naveden. To je već samo po sebi poruka, status Krima zapravo se privremeno gura u stranu. Za Donbas i ostale okupirane dijelove spominje se zamrzavanje linija na dan potpisivanja, uz mogućnost demilitariziranih slobodnih gospodarskih zona, sa zajedničkim ili međunarodnim upravljanjem. Ruske snage bi se morale povući iz nekih okupiranih područja na sjeveru i istoku, dok bi duž crte razdvajanja došle međunarodne snage ili promatrači. To je formulirano dovoljno rastezljivo da se može tumačiti i kao zadržavanje statusa quo, ali i kao korak prema dugoročnom rješenju koje bi se jednog dana definiralo na razini šefova država. Naravno, Amerike i Rusije.

VL
Avatar octopuss
octopuss
16:01 26.12.2025.

To je jako pozitivno da Zelenski o okončanju rata pregovara sa Amerima, pa sa Europljanima, radi verzije sa 20 ili 28 točaka, putuje u SAD češće nego ja u Bosnu... Svaki put kad leti tamo imam osjećaj da se više neće htjeti vratiti. Svi se oni dogovaraju, SAD koja je uzročnica rata sada glumi posrednika, EU se pita samo za lovu... a nitko ne pita Ruse što oni misle. Putin je još prošle godine (negdje u lipnju) jako jasno poručio koje su njegove točke od kojih neće odstupiti. Valjda je Amerima postalo jasno da su razlike UA i RU tolike da se rat može okončati samo na bojnom polju.

VL
VI
Vérité Indolore56
15:32 26.12.2025.

Putin poziva Ameriku na kapitulaciju, Amerikanci to prihvaćaju, vjerujući da će dio Ukrajine koji će ostati pod njihovom kontrolom biti dovoljan za podmirenje duga. Ovo je rat za resurse, Rusija ih ima dovoljno i cilj joj je uskratiti ih drugima. Amerika i Kina sudjeluju u tome.

VL
PA
Papageno
15:59 26.12.2025.

Rat je naj veća glupost ali onaj tko ga počne je zlo.

VL
SE
Serengeti
20:15 26.12.2025.

Zelenski ostale točke Rusima nisu važne jer se tiču da li će Ukrajina ući u EU ili koliki fond će biti za obnovu. Tih 10% što je još ostalo je 99% svih problema. Dakle napredovao si 1%

VL
RI
Rimljan
16:04 26.12.2025.

Najbolje je da Kremlji prejdeju doma

VL
Avatar Dančo
Dančo
16:18 26.12.2025.

Kako god završi jasno je da okupator ne može progutati cijelu Ukrajinu, tj ne može niti Dombas, a Odesa ostaje mokri snovi. Slava ukrajini

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.