Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 6
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Istraživanje

Izbori u HDZ-u: Plenković vodi, među biračima stranke Karamarko ispred Kovača

Kovač i Plenković
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/4
VL
Autor
Vecernji.hr
07.02.2020.
u 19:13
Google icon Dodaj Večernji list među omiljene izvore na Googleu

Istraživanje je provela agencija PROMOCIJA PLUS od 31. siječnja do 4. veljače 2020. CATI metodom (telefonski) na uzorku od 1300 punoljetnih građana Republike Hrvatske.Standardna pogreška uzorka iznosi +/- 2,77 posto, uz razinu pouzdanosti od 95 posto.

Rezultati CRO Demoskopa za RTL pokazali su kako ispitanici žele da Andrej Plenković ostane na čelu HDZ-a i u drugom mandatu. Makar se u ovom trenutku ne zna tko će sve u utrku za čelnom mjesto HDZ.a, Andrej Plenković u skupnom pregledu, dakle u općoj populaciji, najbolje stoji.

Čak 42,5 posto ispitanika želi da ostane predsjednik HDZ-a. Bivšeg ministra Miru Kovača bira 17,6 posto ispitanika dok bivšeg predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka na toj poziciji ponovno želi vidjeti 8,7 posto ispitanika. Da se ne mogu odlučiti, poručuje oko 5 posto ispitanika, a više od četvrtine građana je za unutarstranačke izbore u vladajućoj stranci potpuno nezainteresirano, navodi RTL. 

Kako bi glasali birači HDZ-a

U istraživanju među biračima HDZ-a, uzorak je manji, no pobjednik je isti. Više od 72 posto HDZ-ovih birača za ostanak Andreja Plenkovića je više od 72 posto HDZ-ovih birača. Drugi izbor HDZ-ovaca je Tomislav Karamarko kojeg bira 12,4 posto, a Miro Kovač je među stranačkim kolegama tek treći izbor s 11,4 posto. Ne zna nešto manje od 4 posto.

Iako predsjednika HDZ-a biraju samo članovi te stranke, SDP-ovi birači najčešće priželjkuju da Plenković ostane predsjednik (45 posto). Kovač je drugi izbor (17 posto), a baš nitko od SDP-ovaca ne želi Karamarkov povratak. 

Među Škorinim biračima pobjednik je pak s 40 posto potpore - Miro Kovač, dok je za Plenkovića četvrtina (24,6 posto), a za Karamarka ni petina (18,5 posto).

Kovač još uvjerljivije pobjeđuje i među biračima MOST-a. Čak više od 70 posto birača želi da Kovač  postane predsjednik HDZ-a, Plenković je drugi s 14,3  posto, dok Karamarka želi 5,7 posto. Prema rezultatima, Kovač bi očito bolje prošao kao lider drugih opcija desnice nego što prolazi u vlastitoj stranci.

I u drugom krugu pobjeđuje Plenković

Ukoliko dođe do drugog kruga u izboru za predsjednika HDZ-a 22. ožujka, kod opće populacije, građani priželjkuju Andreja Plenkovića na čelu HDZ-a.

U srazu bivšeg i aktualnog predsjednika HDZ-a za Plenkovića je 73,3 posto ispitanika. Tomislava Karamarka bira nešto iznad petine ispitanika - 20,8 posto. Plenković uzima više glasova i onih kojima je Miro Kovač prvi izbor, a neodlučnih je 5,9 posto. Nešto lošije, ali i dalje uvjerljivo više građana Plenkovića bira u srazu s Mirom Kovačem - 63,2 nasuprot 32,6 posto. Karamarkovi birači ovdje znatno češće biraju Kovača (70,3 posto), ali to mu, čak i kad bi pridobio sve neodlučne, nije dovoljno da bude prvi izbor.

Miro Kovač pobijediti bi mogao kada Plenković ne bi bio u drugom krugu. U srazu s Karamarkom, Kovača priželjkuje gotovo 60 posto ispitanika (58,4 posto). Karamarka nešto manje od 31 posto (30,8 posto), a neodlučnih je više nego u prethodna dva sraza - gotovo 11 posto (10,8 posto). 

Kako navodi RTL, ove opcije drugog kruga provedene su na općoj populaciji, a 15. ožujka na birališta će izići samo članovi HDZ-a

Video: Raspisani unutarstranački izbori u HDZ-u

Komentara 69

Avatar Zarko_Oremovic
Zarko_Oremovic
19:52 07.02.2020.

S obzirom da su ankete ispravno prognozirale Milanovićevu pobjedu, nadam se da će prognoza biti točna i ovog puta. Zanimljivo će biti gledati dvojac Zoki i Plenković još bar naredne 4 godine

IP
iphone8
19:44 07.02.2020.

Ipak nam narod nije baš posve pomahnitao, izuzev Škorinih i Mostovih birača, očito je svijest o kvaliteti Plenkovića itekako prisutna!

Avatar Šipo
Šipo
19:48 07.02.2020.

Ja bi se na Kovačevom mjestu bome pokolebao. Karamarko kao bivši predsjednik stranke (a bivše osobe su bivše s razlogom) bolje kotira među HDZ-ovim glasačima od Kovača kojemu bi ovo bio prvi takav mandat.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata