U REGIJI KURSK

Ukrajinski špijuni presreli radioporuku od 13 sekundi. Opisuje dramatično povlačenje trupa koje su imale teške gubitke

FILE PHOTO: View shows parts of an unidentified missile, which Ukrainian authorities believe to be made in North Korea, in Kharkiv
Foto: Stringer/REUTERS
1/3
15.04.2025.
u 14:30

Prema istrazi Reutersa, tijekom gotovo 20 mjeseci, ogromne količine sjevernokorejskih granata dopremljene su pomorskim putem, a potom željeznicom do linija bojišta. Ovaj spoj sjevernokorejskih trupa i naoružanja omogućio je Rusiji značajnu prednost u borbi.

Ukrajinska vojna obavještajna služba dostavila je Reutersu 13-sekundni audiozapis presretnute radijske komunikacije koji prikazuje kaotično povlačenje sjevernokorejskih vojnika u ruskoj regiji Kursk, 1. prosinca. Sjevernokorejski vojnici pridružili su se ruskim snagama krajem 2024. godine, pružajući im znatnu podršku u pokušaju odbijanja ukrajinskog prodora u zapadni dio regije. U početku su, bez pristupa oklopnim vozilima i iskustva u uporabi dronova, pretrpjeli velike gubitke. Ipak, uspjeli su se relativno brzo prilagoditi uvjetima na bojištu.

Prema podacima ukrajinskih vlasti, Sjeverna Koreja poslala je oko 14.000 vojnika, uključujući dodatnih 3000 kako bi se nadomjestili gubici. Ipak, važnija od ljudstva bila je opskrba oružjem koje Sjeverna Koreja isporučuje na istočni front Ukrajine. Prema istrazi Reutersa, tijekom gotovo 20 mjeseci goleme količine sjevernokorejskih granata dopremljene su pomorskim putem, a potom željeznicom do linija bojišta. Ovaj spoj sjevernokorejskih trupa i naoružanja omogućio je Rusiji znatnu prednost u borbi, otkriva istraga, naglašavajući sve dublju povezanost između dviju zemalja pod sankcijama. Rusija se uvelike oslanjala na sjevernokorejske granate, što joj je omogućilo strategiju iscrpljivanja Ukrajine. Reuters je utvrdio da su u određenim razdobljima prošle godine neke ruske jedinice upotrebljavale gotovo isključivo sjevernokorejske granate.

FILE PHOTO: A representative from the prosecutor's office shows a part of an unidentified missile, which Ukrainian authorities believe to be made in North Korea and was used in a strike in Kharkiv earlier this week, amid Russia's attack on Ukraine, in Kharkiv, Ukraine January 6, 2024. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy/File Photo Photo: STRINGER/REUTERS
Foto: STRINGER/REUTERS

Podaci o pomorskim i kopnenim pošiljkama, prikupljeni u suradnji Reutersa i Centra za otvorene izvore, potvrđeni su presretnutim ruskim topničkim izvješćima iz Kijeva, satelitskim snimkama, provjerenim snimkama s društvenih mreža te izjavama triju visokih ukrajinskih dužnosnika. Sjeverna Koreja uz granate isporučila je i balističke projektile, topništvo dugog dometa te višecijevne raketne sustave, čime je pružila najveću izravnu vojnu potporu Rusiji, uz dodatnu pomoć iranskih dronova i gospodarsku podršku Kine. Neovisna britanska organizacija Centar za otvorene izvore (OSC), specijalizirana za sigurnosna pitanja, zabilježila je 64 pošiljke tijekom 20 mjeseci, kojima je prevezeno oko 16.000 kontejnera s milijunima topničkih granata za uporabu protiv Ukrajine, uključujući pošiljku od 17. ožujka.

Suradnja Sjeverne Koreje i Rusije postala je vidljiva 2023., ali je dobila na važnosti u posljednje vrijeme kada su sjevernokorejske trupe, streljivo i oružje pomogli Rusiji da potisne preostale ukrajinske snage iz regije Kursk, upravo kada je podrška Ukrajini od Trumpove administracije počela slabjeti. Prema ukrajinskim dužnosnicima, uključujući čelnika obavještajne službe, Sjeverna Koreja osigurava polovicu streljiva potrebnog Rusiji na bojištu, što je u skladu s nalazima OSC-a i Reutersa. Stručnjak iz ukrajinske vojske izjavio je za Reuters da je taj udio dosezao i 70%, dok je Reuters utvrdio da su ruske topničke jedinice u pojedinim trenucima ovisile gotovo isključivo o sjevernokorejskom streljivu. “Doprinos Sjeverne Koreje bio je strateški ključan”, rekao je Hugh Griffiths, koji je od 2014. do 2019. bio koordinator stručnog odbora Ujedinjenih naroda za praćenje sankcija Sjevernoj Koreji. “Bez podrške predsjednika Kim Jong Una, predsjednik Vladimir Putin ne bi mogao nastaviti svoj rat u Ukrajini.”

Glasovnu snimku povlačenja sjevernokorejskih vojnika u regiji Kursk u Rusiji 1. prosinca možete poslušati OVDJE.

Ključne riječi

Komentara 31

Avatar Sajko
Sajko
14:50 15.04.2025.

Ne mogu si zamisliti na kaj bi danas nama ličila zemlja da nismo remetilački faktor sveli na pristojan postotak

SE
senijor121
13:24 15.04.2025.

Putler, Sj.Korejski bumbar, lukašenko, orban vučić, slučajni... to je društvo poremećenih

CL
claudius
07:55 16.04.2025.

putler i debeljko šalju svoje vojnike da umru kako bi oni i dalje živjeli kao carevi u izobilju i blagostanju!!!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije