Ukrajinska vojska objavila je video snimku uništenja sjevernokorejske samohodne haubice M1978 Koksan od strane ukrajinskih FPV kamikaza dronova u ili oko Kurske oblasti. To je, do sada, vizualno potvrđen peti Koksan koji je uništen u ukrajinskom ratu, otkad ih je lani Sjeverna Koreja počela dostavljati Rusiji koja ih je rasporedila na ukrajinsko bojište. Prethodno su, sredinom ožujka, tri samohodna topnička sustava Koksan uništena u ukrajinskom raketnom napadu kazetnim streljivom nakon što su ih bespilotne letjelice locirale, razmještene jedne blizu drugih, na području Kurska.
M1978 Koksan samohodni topnički sustav je sjevernokorejsko cijevno topništvo najvećeg dometa. Opremljen topom od 170 mm, ima domet do 60 km. Sustav je izvorno dizajniran s mogućnošću napada na Seul sa sjevera demilitarizirane zone. Sada ga ruske oružane snage koriste u ratu protiv Ukrajine kako bi nadoknadile svoje topničke gubitke.
Sjeverna Koreja dostavila je Rusiji, procjena je ukrajinskih sigurnosnih službi, više od 150 samohodnih topničkih topova M1989 Koksan od 170 mm i 120 raketnih sustava za višestruko lansiranje M-1991 od 240 mm (MLRS). Sjeverna Koreja ima golemi topnički arsenal koji je gradila desetljećima za korištenje prvenstveno duž DMZ-a ako izbije rat između Sjevera i Juga. Izvezla je do sada i milijune topničkih projektila u Rusiju.
Koksan ima top kalibra 170 mm, montiran u otvorenoj nadgradnji, a ne u zaštićenoj kupoli na vrhu šasije sličnog izgleda onom koji se koristi na ruskom 2S7 Pionu, samohodnom topničkom oruđu od 203 mm. Novija verzija M1989 također ima ugrađeno spremište za 12 metaka streljiva. Glavna prednost oružja je njegov veliki domet, s velikim topom od 170 mm koji se procjenjuje kao sposoban ispaliti standardnu granatu na domet od oko 40 km ili granatu potpomognutu raketom na domet od 60 km.
Sjevernokorejski samohodni topnički sustav Koksan prvi put je uveden u upotrebu krajem 1970-ih, kao M1978. Puna zapadnjačka oznaka ukazuje na to da su ga prvi put primijetile obavještajne službe 1978. godine u gradu Koksanu. Osim topništva, Pjongjang je lani Moskvi isporučio, procjena je, više stotina balističkih projektila kratkog dometa KN-23 , sličnih Iskanderu.
Loše strane Koksana uključuju nedostatak bilo kakve oklopne zaštite za posadu. Također, brzina paljbe je nevjerojatno spora prema modernim standardima, samo dvije granate svakih pet minuta. Samohodna haubica PzH 2000 njemačke proizvodnje, koju koristi i Ukrajina, može ispaliti 10 projektila u minuti ili rafal od tri projektila u 10 sekundi.
Za Rusiju je problem i to što M1989 koristi streljivo od 170 mm, što nema u vlastitim zalihama, a što je u svjetskim razmjerima relativno rijedak kalibar. No, Sjeverna Koreja ima obilje takvog streljiva koje je isporučila Rusiji. M1978/M1989 su vrlo dobro poznata količina zapadnim analitičarima. Oružje je izvezeno u Iran i uvelike korišteno u Iransko-iračkom ratu, a neki primjerci su zarobljeni i korišteni u Iraku. Invazija na Irak 2003. pružila je američkoj vojsci priliku da ih iz neposredne blizine.
Bravo za Ukrajince ....samo jako do konačne pobjede.