MEĐUNARODNA AKCIJA PANDORA IX

Uhićeno 80 osoba i zaplijenjeno 37.727 predmeta koji se smatraju kulturnim blagom

Europol
Foto: Europol
1/5
22.05.2025.
u 15:39

A među predmetima koji su nađeni tijekom ove akcije ima vrijednih umjetnina, ali i krivotvorina.

Međunarodna akcija Pandora IX, koja se u suradnji s Europolom, Interpolom i Svjetskom carinskom organizacijom (WCO) provodila u 23 zemlje i koja je bila usmjerena na kriminalne skupine koje krijumčare ili preprodaju svjetsku kulturnu baštinu rezultira je uhićenjem 80 osoba i zapljenom 37.727 predmeta među kojem su umjetnička djela, glazbeni instrumenti, rijetki novčići te artefakti ukradeni s arheoloških nalazišta. Riječ je o akciji  koja se provodila tijekom 2024. u 23 zemlje, koordinirala ju je španjolska Guardia Civil, a u pretragama je nađeno i oduzeto 69 detektora metala i 23 komada raznih alata kojima su se kriminalci služili. Zemlje koje su sudjelovale u toj akciji prijavile su 258 slučajeva u kojima se istraživala krađa kulturne baštine, a neke od tih istraga su još u tijeku, pa se očekuje da će biti i još uhićenih osoba i još zaplijenjenih predmeta koji se smatraju kulturnim blagom. Inicijalno, Europol je akciju Pandora pokrenuo 2016. i od tada se to smatra najvažnijom međunarodnom akcijom lova na razne kradljivce i krijumčare kulturne baštine.

A među predmetima koji su nađeni tijekom ove akcije ima vrijednih umjetnina, ali i krivotvorina. Talijanska policija tako je našla sliku za koju se smatralo da je djelo Jannisa Kounellisa, grčko-talijanskog slikara i ključne figure Arte Povere, no nakon provjere se ustanovilo da nije riječ o originalu već o krivotvorini. Da je slika bila originalna, kaže Europol, vrijedila bi oko 100.000 eura. Nadalje, u odvojenoj istrazi, talijanski karabinjeri su zaplijenili i više od 300 predmeta, uključujući novčiće, metalne i keramičke fragmente kao što su vrhovi strelica i kopalja koji datiraju iz rimskog i punskog razdoblja. Ti su artefakti bili ponuđeni na prodaju na platformama za e-trgovinu, a otkriveni su u privatnom stanu.

Španjolska Guardia Civil razotkrila je kriminalnu skupinu za koju se sumnja da je bila umiješane u pljačke arheoloških artefakata u pokrajini Cáceres. Šest osoba je uhićeno, a još tri su pod istragom. U pretragama je nađeno 2.500 arheoloških, uglavnom rimskih novčića iskovanih u keltiberskom gradu Tamusiji. Ti su artefakti opljačkani sa zaštićenih arheoloških nalazišta u pokrajini Cáceres. Pljačkaši su ih tražili uz pomoć detektora metala i nakon toga ilegalno prodavali preko društvenih mreža. Španjolska policija presrela je i putnika koji je letio iz Palme de Mallorce u Njemačku, a kod sebe je imao 55 starih novčića i prsten. On je kasnije optužen za zločine protiv kulturne baštine i pljačku podvodnih olupina i arheoloških nalazišta. Ukupno su zaplijenjena 64 predmeta od povijesne vrijednosti i 1576 komada antičkog kovanog novca. U Grčkoj je Odjel za kulturnu baštinu i starine Atene pronašao pet bizantskih ikona, nakon što su dobili obavještajne podatke o tome gdje su ikone bile. Tijekom te istrage korišten je i prikriveni istražitelj, a na koncu su uhićene tri osobe koje su bizantinske ikone pokušali prodati za 70.000 eura. Posla su imali i ukrajinski carinici koji su zaplijenili 87 predmeta koji se smatraju kulturnim blagom, a pokušalo ih se prokrijumčariti iz zemlje u Poljsku, Moldaviju i Rumunjsku.

Tijekom akcije Pandora IX istražitelji su veliku pozornost obratili na internet jer se ukradena kulturna dobra krijumčare ili preprodaju upravo preko interneta. U tu svrhu su osnovane, kako to Europol zove cyber patrole, zahvaljujući kojima je otkriveno 4298 kulturnih dobara koje se pokušalo preprodati preko interneta i svi ti predmeti su zaplijenjeni.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije