U samo dva dana HEP potrošio 10 milijuna kn na uvoz el. energije
Uvoz struje i odljev novca iz zemlje neće se moći zaustaviti bez gradnje termoelektrana i hidroelektrana
Komentari 48
Istine radi, treba napisati da je toliki vrhunac ljetne potrošnje prvenstveno odraz danas masovno rasprostranjenih klima naprava - koje znano gutaju ogromne količine struje kad su ambijentalne temperature 35-40 C. Procjena prije par godina ukazivala da je inst. snaga klima naprava otprilike jednaka snazi hrv. polovine NE Krško odnosno cca 350 MW iliti to iznosi oko 19-20 % "uobičajene" potrošnje el. energije u HR, kad nisu klimatski ekstremi. Tako da jest turizam donosi novac sve u 16, ali je zahtjevan i što se tiče dobave el. energije. Uz notornu činjenicu da naši gubici na elektrodistr. mreži niskog napona (0,4 kV) idu i preko 20 %, a u razvijenim državama EU su reda 5 %. Nije rijetkost mrežni napon 160-190 V u provinciji koja baš i ne zaslužuje taj epitet jer se nerijetko sreću takvi naponi u istočnim predgrađima Splita, br. 2 grada u RH po stanovništvu. Izgaraju i trafo stanice, a za renoviranje mreže i transformatora nema HEP novca jer se sve strcka, onako krkanski.
Taj novac da se ima više sluha o gradnji elektrana je mogao biti spas za neku tvrtku!
dođe meni da dugujem 56 kn HEP-u i to prema starim računima..... njihovo viđenje slučaja: kao nisam uplačivao punu svotu koja piše na računima pa se nakupilo!!!!! i sad računaj koliko je ljudi dobila takav obračun i evo njima pinka za nove Audije kupiti.... bagra krpeljska...
Kad ovu spodobu vidim.. Uvijek me podsjeti na ispitivanje saborskog povjerenstva prema sanaderu.. Nije znao suvislo pitanje postaviti sanaderu od straha..glas mu je drhtao, a rečenice su bile nepovezane..
U samo dva dana HEP potrošio 10 milijuna kn na uvoz el. energije xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx HEP kupio Struje za deset a Doma ce zato Kasirati dvadeset Milijuna Kuna jer ima puno Gospode ala Mravak i povratnika neradnika..
Normalno je da trosimo vise struje kad je turisticka sezona . To je kao da nam se preko noci stanovnistvo poveca za 2-3 milijuna. Skoro SVE je na struju.
hrvatska bez gradnje nuklearke nemože pokriti svoje potrebe za el. energijom . sve drugo su bajke od termoelektrana na biomasu do vjetrenjača . . da se razumijemo nama trebaju vjetroparkovi i termoelektrana ali nam ne treba nuklearka što znači osuđeni smo na uvoz
Bura puse, sunce sije:Vjetroelektrane i solarne elektrane bi mogle proizvoditi i za izvoz el. energije... sto ceka zakonodavac?
A što bi tek bilo da nam i industrija šljaka? Kao što bismo svi željeli, naravno. Uvozili bi još. A ovisnost o energiji je jednako štetna kao i ovisnost o stranim bankama. Drugo smo zafrknuli, ali prvo možemo izbjeći. Dajj Čačiću, gradi te elektrane više...
Bez neovisne opskrbe elektične energije, nema ni industrije.
Pa to ćemo mi platiti a ne HEP !
Ne samo da bi trebali graditi elektrane,nego mi i imamo gdje,a da nikome ne smeta. Višestruko ćemo profitirati jer elektrane će netko morati graditi,također raditi kasnije u njima i još štedimo novac koji sada drugim zemljama dajemo. Tako da samo netko tko je protiv nas i države to može opstruirati.
Sve sami stručnjaci za uvoz, a za izvoz nema ih ni na vidiku. Lako li je tako biti direktor.
Opet ista prića, svaki drugi tjedan propagandni članak za termoelektranu onu u PLOMINU. Da se sutra zakopa lopata, tek za tri godine bi bila gotova, u najboljem slučaju. Vode nemamo u ljetnim mjesecima pa kakva korist u špici od njih.. Jedino nam može Vlada uvesti restrikciju na klima uređaje ili dodatni namet jer drugo neznaju. A sunce će samo služiti za sunčanje guzica političarima, posebno jednom.
o čemu čačić i ovaj njegov pijun --što se to u hrvatsdkoj promijenilo da ovi troše 1o milja dali je to potrošeno za struju ili pokriva neke čačićeve manevre da nije toliko inzistirao na ovom poslušniku penzioneru ali toliko prozirano proziran može samo čačić biti jer je toliko siguran u sebe da to graniči sa bezobrazlukom --treba istražiti kud je otišlo 10 milja ----ako je otišlo --kako kažu --
Jadnici to ćete sve nadoknaditi izvozom Vegete, glavni hrvatski izvozni proizvod je Vegeta......
@velikazmija @neverane O čemu vi to trabunjate? Ovo što moramo u špici sezone stalno uvoziti struju ponavlja se već godinama. Jer danas svaki aparman ima klimu, a svi su usput i opremljeni električnim bojlerima. Jer plinifikacija Dalmacije šteka...grintaju da im je skupo priključak platiti.
Hrvatske energane nisu u pogonu jer Hrvatska uvozi struju. Na pamet mi padaju afere o uvozu struje kada je veliki uvoznik u Hrvatsku bio Vuk Hamović, Miloševićev prijatelj i srpski tajkun.Tko tu bere vrhnje. Sisačka termoelektrana snage 400MW stoji posljednjih godina. Vjerovatno nije jedina elektrana u Hrvatskoj koja miruje, a Hrvatska uvozi i sprema se na gradnju novih izvora. Trebalo bi istražiti zašto naši pogoni miruju ,a mi moramo uvoziti. Ako nam energane od 400 MW miruju zašto idemo graditi nove. Postoji li istraživačko novinarstvo ili da se sami raspitamo?
Ala je rastrošan taj HEP. Treba tog direktora pozvati na red.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Kada je puno turista tada se potroši najviše el. energije. Najviše turista ima kada su sunčani dani. Možda postoji tehnologija koja bi pretvarala sunčevu energiju u električnu?