– Da budemo jasni, mir mora trajati dugoročno. Mora osigurati suverenitet Ukrajine – komentirao je jučer njemački kancelar Olaf Scholz najavu Donalda Trumpa da će se sastati s Vladimirom Putinom te s njim voditi mirovne pregovore oko Ukrajine. – Zbog toga nikada nećemo podržati nametnuti mir. Također, nećemo prihvatiti nikakvo rješenje koje bi dovelo do odvajanja europske i američke sigurnosti. Samo bi jedna osoba imala koristi od toga – predsjednik Putin – dodao je Scholz, čija Socijaldemokratska stranka (SPD) prema anketama zauzima treće mjesto uoči nacionalnih izbora 23. veljače. Također je pozvao na veća ulaganja u njemačku obranu i vojnu pomoć Ukrajini te je apelirao na konzervativce da ublaže stroga pravila potrošnje – temu koju je često isticao tijekom izborne kampanje – kako bi to omogućili.
– Danas se moramo suočiti sa stvarnošću onoga što potezi i izjave američke vlade znače za Ukrajinu, Europu i svijet. Ne djelovati značilo bi ugroziti sigurnost naše zemlje i našeg kontinenta – dodao je.
Njemački konzervativci, koji vode u anketama, također su pozvali na jačanje vojne potrošnje, dok su kritizirali Scholza da nije učinio dovoljno tijekom svog mandata. – Ako sada ostavimo Ukrajinu na cjedilu, uskoro ćemo biti sljedeći – rekao je Roderich Kiesewetter, visoki zastupnik Kršćansko-demokratske unije (CDU), za Politico i dodao: – Ono što je sada potrebno jest koalicija voljnih u Europi, koja je spremna učiniti sve kako bi podržala Ukrajinu i masovno ulagati u vlastitu sigurnost.
U srijedu je Trumpova administracija objavila da je spremna de facto prepustiti ukrajinski teritorij Rusiji kao dio mirovnih pregovora s Putinom, dok istodobno inzistira na tome da Europa treba osigurati glavninu vojne i financijske pomoći za ratom pogođenu zemlju. Njemački lideri ostali su potpuno zatečeni planom Trumpove administracije, unatoč važnoj ulozi Berlina u opskrbi Kijeva oružjem i pomoći. Scholz je, čini se, bio u neznanju o Trumpovim planovima, rekavši u srijedu za Politico da su ga njegovi razgovori s Trumpom naveli da zaključi kako ''možemo gajiti nadu i pretpostaviti da će SAD nastaviti podržavati Ukrajinu''.
Ove su najave izazvale šok i kod drugih njemačkih čelnika. – Ono što je sporno jest da Ukrajina o tome nije bila obaviještena, kao ni Europa – rekla je za Politico njemačka liberalna zastupnica u Europskom parlamentu Marie-Agnes Strack-Zimmermann. Napala je Scholza zbog neuspjeha u jačanju njemačke obrane tijekom njegova mandata. Neki njemački zastupnici ipak vjeruju da je još moguće pronaći zajednički jezik s Washingtonom.
– Sada moramo pričekati i vidjeti što će se dogoditi na münchenskoj sigurnosnoj konferenciji – rekao je Falko Drossmann, zastupnik Scholzove socijaldemokratske stranke (SPD) i bivši časnik ratnog zrakoplovstva dodavši kako se nada da će SAD ozbiljno shvatiti njihov stav. Upitan može li Europa zamijeniti američku vojnu pomoć Ukrajini, Drossmann je odgovorio: – Ne, naravno da ne, jer velik dio sustava oružja – uključujući one koje smo mi isporučili – razvijen je zajedno sa SAD-om.
FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Kada bi doista posegnula za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije
Ljevičarska propaganda