Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 2
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
7 temeljnih pitanja
Povratak na članak

Švicarci mogu pasti i prije izbora

Sedam temeljnih pitanja na koja bi Ustavni sud trebao odgovoriti bude li se morao baviti konverzijom kredita u švicarcima. Konverzija prolazi test legitimnosti i retroaktivnosti, ali pada na testu razmjernosti, jednakosti i procedure

Komentari 47

TA
tamanitelj
14:12 18.09.2015.

Sigurno će pasti ,a snjime i Milanović

VL
OL
Oldtimer
22:33 17.09.2015.

Normalnom čovjeku je izvjesno žao radi da ljudi koji su se zaduživali u Francima trpe. No legalnost i etičnost nije na strani dužnika. Digli su neoprezno kredite. Čovjek je odgovoran za ugovor koji je potpisao i to potpuno. Kada kupiš krive dionice, gubiš novac. Među podizačima ima onih koji su htjeli profitirati na niskim kamatama. Slobodno tržište, koje nismo mentalno prihvatili radi komunističkog odgoja, ne bi dalo nikakvu šansu ni Lalovčevoj kupovini birača nit hrvatskom saboru, koji je oportunistički išao s njim. Istina je da ljudi nisu bili svjesni da Švicarci ne štampaju novac brzinom velesile ili EU i da je to potencijalna opasnost. No neznanje se u svijetu ne prihvaća kao put izbjegavanja snošenja odgovornosti za osobne odluke. Što srce kaže da su simpatije na strani dužnika, mozak bi trebao kazati da se time ruši na Zapadu uvriježene poslovne odnose! Ljudi još ne shvaćaju da se pisane obaveze ne mogu anulirati. Međunarodne institucije će nažalost H morati dati pljusku. Pitanje je samo hoće li to učiniti prije ili posije izbora.

VL
SA
santos008
06:27 18.09.2015.

Opet cu napisati primjer koji sam pisao prije par dana .Uzmimo da kupujete jabuke a trgovac vam izvaga kilo krusaka,sigurno ce te reci:''Hej,covjece necu ja kruske ,trazio sam jabuke''sto bi bilo normalno da kazete ,ali vi ne kazete nista negogo uzmete kruske iako ste trazili jabuke .Tko je kriv u ovom slucaju?Pitanje je zasto je korisnik kredita uzeo kredit u Francima ako je trazio u kunama ili mogao je reci necu uzeti kredit jer sam trazio kredit u kunama .Sutili su ili su mislili da ce profitirati sa svicarcima.Konacno banke u ovakvim slucajevima i daju kredit onima koji ga ne mogu vracati jer lakse dodju do nekretnine koja je opterecena kreditom.

VL
PO
portugisac
21:48 17.09.2015.

Te konverzije nemaju veze sa pameču. Neznam zašto se ti krediti ne pretvore u kune sa jednim razumnim kursom i time se problem komplet riješio. Ovako će i dalje nastajati problemi kad god dođu promjene kod kursa dolar/Euro ili obratno jer to opet utiće na tečaj kune. Pretvoriti švicarce u kune i to je jedino riješenje za građane a sve ostalo su predizborni trikovi.

VL
DU
Deleted user
20:22 17.09.2015.

Ispravite me ako sam krivo napisao - ali zar nije Ustavni sud zaslužio da se ispred njega postavi prometni znak Crna točka!? Naime, tamo se u posljednjih godinu-dvije "slupalo" bar desetak zakona koje donijela esdipi i hanes koalicija i zato, može i koef. na kladionicama, izgleda nevjerojatno da bi tamo prošao jedan ovakav zakon, koji duboko zadire u materijalna prava i privatno vlasništvo. I naposljetku - tko će biti odgovoran za posljedice tog i takvog "šupljeg" zakona jer, ima još u tražilicama, HNB je donio detaljan popis nuspojava - koje će "okrznuti" Hrvatsku i njen proračun, čak i nakon neuspješnog zakona!? Zašto guverner i Vlada Slovenije izričito odbijaju bilo koji potez u svezi priv. kredita njihovih građana u CHF? E pa baš zato jer znaju da bi im se obilo o glavu... Zaključno, stradalnici tog zakona će biti eurski dužnici (njih ima cca 6x više) jer oni cijelo vrijeme imaju "mušku" kamatu 6-7 %, a i njima se njiše tečaj uslijed dev. klauzule od 7,2 do 7,7 kn, zar ne? I kulminacija - najgore su prošli kn dužnici, oni doduše nemaju valutni rizik, ali je kamata na te kredite blizu dvoznamenkastom broju i tek oni se imaju razloga u sebi zapitati zašto ih je Vlada ignorirala. Te dvije skupine će sigurno glasovati protiv SDP i HNS na izborima jer zamislite kako im je... Njih nitko ne štiti i za njih nitko ne haje! Isprazna računica - i glede zakona i glede glasova koje će im potencijalno donijeti.

VL
ĆA
ćaćaća
10:22 18.09.2015.

miso..ustavni sud je jedini sud u hr na koji partija nema utjecaj..možda ti zato ne paše?

VL
« 1 2 »
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.