Večernji List - najnovije vijesti iz Hrvatske, svijeta, sporta, showbiza i lifestyle
Naslovnica Vijesti Hrvatska

U varaždinskoj bolnici čak 257 bolesnika s težom kliničkom slikom

Najtragičniji dan po broju umrlih od koronavirusa bio je jučer, preminulo je čak 75 osoba
02. prosinca 2020. u 13:20 6 komentara 17404 prikaza
Koronavirus u Hrvatskoj
Foto: PIXSELL
Pogledajte galeriju 1/3

U posljednja 24 sata u Hrvatskoj je zabilježeno 3539 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2, a preminulo je 55 osoba.

Free influenza vaccination programme in Vienna SVE ŠTO TREBA ZNATI 10 pitanja o cjepivu za COVID-19: Neće biti obavezno, ali će negdje biti uvjet

VIDEO Nove mjere koje vrijede do 21. prosinca

13:15 – Protekla 24 sata, na području Šibensko-kninske županije 82 osobe su oboljele od COVID-19 infekcije; 37 ih je s područja Šibenika, 10 s područja Knina, šest s područja Kistanja, pet s područja Vodica, četiri osobe su s područja Primoštena, po tri s područja Bilica i Pirovca, dvije osobe s područja Drniša te po jedna osoba s područja Promine, Rogoznice, Tisnoga, Skradina, Murtera i Kijeva. Oboljelo je i četvero korisnika Doma za psihički bolesne odrasle osobe Mihek.

Također, oboljela je i jedna osoba koja trenutno boravi na našem području, a prebivalište joj je drugdje, kao i jedna osoba s prebivalištem u drugoj županiji koja radi na području naše županije, gdje je i ostvarila kontakte. U šibenskoj bolnici trenutno se liječi 38 osoba, od kojih su dvije osobe na respiratoru, a u kninskoj bolnici trenutno se liječi ukupno 16 osoba. Ostali imaju blaže kliničke simptome i nalaze se u izolaciji. Trenutno je 458 aktivnih slučajeva oboljenja od COVID-19 infekcije. Pod mjerama zdravstvenog nadzora i samoizolacije trenutno je 1200 osoba. U posljednja 24 sata uzorkovan je 206 uzoraka za testiranje na SARS-CoV-2 virus.

13:00 – Prema izvješću Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, od ukupno 948 obrađenih testova danas su 344 novooboljele osobe s područja Splitsko-dalmatinske županije pozitivne na COVID infekciju i to iz Splita 149, Hvara 3, Imotskog 13, Kaštela 32, Makakrske 11, Omiša 16, Sinja 14, Solina 17, Starog Grada 2, Supetra 1, Trilja 2, Trogira 7, Vrgorca 2, Brela 3, Dugog Rata 10, Dugopolja 1, Hrvaca 3, Jelse 3, Klisa 5, Lovreća 3, Marine 2, Okruga 1, Otoka 2, Podbablja 5, Podgore 3, Podstrane 9, Prološca 3, Pučišća 2, Runovića 6, Segeta 3, Šestanovca 2, Tučepi 3, Zagvozda 1, Zmijavaca 3 i Ciste Provo 1 osoba. Ukupno 2854 osobe nalaze se u samoizolaciji. Na bolničkom liječenju nalaze se 175 COVID pozitivnih osoba u KBC-u Split dok se 12 osoba nalazi na respiratoru.

Prema izvješću KBC-a Split u protekla 24 sata preminulo je 6 osoba; 3 muške osobe starosti 77, 80 i 78 godina i 3 ženske osobe starosti 57, 94 i 81 godina. Osobe su uz brojne komorbiditete bile pozitivne i na covid infekciju.

12:30 – Tijekom 24 sata u Varaždinskoj županiji evidentirano je 267 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a testirano je 620 uzoraka. Varaždinska županija ovime u posljednjih tjedan dana broji 2024 novih slučajeva, a broj novo zaraženih unutar sedam dana na 100.000 stanovnika je visokih 1200.

Udio pozitivnih na COVID-19, među testiranim uzorcima simptomatskih pacijenata, jučer je iznosio 49 posto, dok je udio pozitivnih u svim testiranim uzorcima 43. Na bolničkom liječenju u Općoj bolnici Varaždin nalazi se 257 osoba s težom kliničkom slikom. Od toga je 82 na odjelu infektologije i drugim odjelima u Varaždinu, 24 ih je u jedinici intenzivnog liječenja od kojih je 22 na respiratoru, 85 ih je u Klenovniku i 44 u Novom Marofu. Preminule su četiri osobe pozitivne na COVID-19. Ukupno je do sada evidentirano 108 preminulih osoba pozitivnih na COVID-19. Kod kuće se oporavila 251 osoba. Ovime je od početka epidemije na području Varaždinske županije broj zaraženih dostigao brojku 9096. Aktivnih je 2468, a na liječenju kod kuće nalazi se 2211 osoba.

12:20 – U posljednjih 24 sata u Karlovačkoj županiji imamo 159  novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2, od čega je 13 korisnika  iz ustanove u sustavu socijalne skrbi. Od ostalih 146 s područja grada Karlovca je 58 osobe, Duga Resa 27, Ogulin 24, Ozalj 9, Slunj 5,  Barilović 2, Bosiljevo 2, Cetingrad 2, Generalski Stol 5, Josipdol  6, Kamanje 2, Krnjak 1, Saborsko 1,  Vojnić 1, Žakanje 1. U Karlovačkoj županiji  ukupno je  do sada  oboljelo 3444 osoba.

U Općoj bolnici Karlovac je na bolničkom liječenju 57 pacijenata, 5 osoba je na respiratoru, 8 je novoprimljenih, 7 otpuštenih sa bolničkog liječenja, 3 pacijenta su premještena u Opću bolnicu Ogulin. U posljednja 24 sata nije bilo umrlih osoba, a od početka pandemije u bolnici su umrle 64 osobe, a 184 su otpuštene sa bolničkog liječenja kao ozdravljeni ili poboljšanog stanja. U samoizolaciji se nalazi 68 zaposlenika bolnice, od toga 49 zdravstvenih i 19 nezdravstvenih djelatnika.

U Općoj bolnici Ogulin na COVID odjelu leži 28 bolesnika. Nije bilo umrlih. Od početka rada COVID odjela umrlo je 18 bolesnika. U samoizolaciji su 53 djelatnika bolnice, od toga 8 liječnika. U Specijalnoj bolnici Duga Resa u posljednja 24 sata umrla su 2 COVID pozitivna pacijenta. Pozitivno je  13 bolesnika bolnice, 19 zdravstvenih djelatnika i 2 nezdravstvena djelatnika. U samoizolaciji se nalazi 897 osoba.

Osim na Drive in testiranju u Karlovcu, od četvrtka 3. prosinca uzimanje briseva na sumnju u Covid može se napraviti na šest dodatnih lokacija; u Domovima zdravlja u Karlovcu, Dugoj Resi, Ogulinu, Ozlju, Slunju i Vojniću. Na taj je način Stožer htio pomoći kako djelatnciima Zavoda, tako i stanovnicima Karlovačke županiej da ne moraju svi dolaziti u Karlovac, već da mogu do Doma zdravlja koji im se nalazi bliže mjestu stanovanja. Za to su Županija i Grad Karlovac, nabavili 2.000 brzih testova kako bi se testiranja mogla vršiti, osim po Domovima zdravlja, i po trima bolnicama u županiji; u Karlovcu, Ogulinu i Dugoj Resi kako bi rasteretili Zavod za javno zdravstavo čiji su djelatnici,  iako su im kapaciteti do najviše 220 testova dnevno, neki dan u Drive in-u imali čak 400 građana koji su došli na uzimanje briseva.

Zagreb: Drive-in testiranje na koronavirus u NZJZ  Andrija Štampar 639 NOVIH SLUČAJEVA Na brzim antigenskim testovima u Zagrebu gotovo 50 posto pozitivnih

12:00 – Prema podacima Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, u zadnja 24 sata na području Brodsko-posavske županije zabilježeno je 56 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2. Broj zaraženih osoba prema prebivalištu (grad/općina): grad Slavonski Brod (26), općina Oriovac (6), općina Sibinj (4), općine Brodski Stupnik, Bukovlje i Garčin (po 3), grad Nova Gradiška te općine Gornja Vrba i Vrpolje (po 2) te općine Davor, Gundinci, Klakar, Podcrkavlje i Velika Kopanica (po 1).

U slavonskobrodskoj Općoj bolnici „Dr. Josip Benčević" preminula je jedna osoba (M - 1937. godište). Ukupan broj preminulih osoba s prebivalištem na području Brodsko-posavske županije od početka epidemije tako sada iznosi 57. Hospitalizirano je ukupno 78 osoba (4 osobe manje nego prethodni dan) od čega u slavonskobrodskoj bolnici 51 osoba, a u novogradiškoj bolnici 27 osoba. Sedam hospitaliziranih osoba je na respiratoru (5 osoba manje nego prethodni dan). Pod mjerom samoizolacije trenutno se na području Brodsko-posavske županije nalazi ukupno 1.868 osoba (296 osoba više nego prethodni dan).

Stožer CZ Brodsko-posavske županije poziva sve građane, poslovne subjekte, ustanove i institucije na pridržavanje svih donesenih mjera i uputa jer jedino odgovornim ponašanjem možemo smanjiti širenje zaraze koronavirusom. Svatko mora biti svjestan odgovornosti za vlastito zdravlje, zdravlje obitelji i sugrađana.

11:35 – Na području Zadarske županije je 151 novooboljela osoba od infekcije koronavirusom. Novooboljele osobe izolaciju provode na područjima gradova Zadar (74), Benkovac(5), Biograd na Moru (5), Nin (2) i Obrovac (2) te općina Bibinje (3), Galovac (2), jasenice(2), Novigrad (6), Pakoštane (3), Poličnik (2), Posedarje (1), Privlaka (1), Sali(13), Stankovci (2), Sukošan (11), Sv.Filip i Jakov (9), Škabrnja (2), Vir (2), Vrsi (1) i Zemunik Donji (1). Tijekom jučerašnjeg dana testiran je 491 uzorak, a pod aktivnim nadzorom je 16466 stanovnika. U ovome trenutku imamo  1959 aktivnih   slučajeva, a oporavilo se 268 osoba. Testiranje korisnika i djelatnika Doma za starije i nemoćne osobe Zadar-podružnica Sali ustanovljeno je da su 8 korisnika i 1 djelatnica pozitivni  na koronavirus. U Općoj bolnici u Zadru od posljedica infekcije koronavirusom i ranijih kroničnih bolesti preminuo je 72-godišnji pacijent. Na svim COVID odjelima u zadarskoj općoj bolnici hospitalizirano je 55 bolesnika od kojih je 9 na respiratoru, a u biogradskoj bolnici na liječenju su 24 pacijenta oboljela od koronavirusa. U protekla 24 sata policijski službenici Policijske uprave zadarske evidentirali su jedno kršenje mjere samoizolacije.

11:30 – U Zagrebu je 639 novozaraženih, izvijestio je gradski stožer. Broj oporavljenih osoba je 25.682, što je 341 osoba više nego jučer. Broj osoba testiranih brzim antigenskim testovima u protekla 24 sata je 1.136, a od toga su broja pozitivne bile 542 osobe (47,7%). Trenutno je u Zagrebu 3.119 aktivnih slučajeva.

Zagreb: Vili Beroš i Krunoslav Capak obratili se medijima nakon sastanka s ravnateljima bolnica STOŽER CIVILNE ZAŠTITE: I dalje teška situacija: Od COVID-19 umrlo još 55 osoba, 3539 novih slučajeva

11:20 – Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije u proteklih 24 sata u mikrobiološkom laboratoriju Zavoda testirano je 534 osoba i evidentirano 305 pozitivnih slučajeva na virus COVID-19. Broj pozitivnih osoba u Međimurskoj županiji na današnji dan je 1581.

Testiranjima antigenskim brzim testovima koji se obavljaju u drugim zdravstvenim ustanovama i privatnim laboratorijima, primljena je informacija o 8 pozitivnih slučaja. Epidemiološka služba ne raspolaže podacima o ukupno obavljenim testiranjima u drugim ustanovama, dok je na temelju kliničke slike (bez testiranja) dijagnosticiran virus kod 18 osoba. Iz drugih županija prijavljeno je da je PCR testom dokazan virus Covid 19 kod četiri osobe s prebivalištem ili boravištem u Međimurskoj županiji, također, bez podatka o ukupnom broju testiranja takvih slučajeva. Hospitalizirano je 110 pacijenta pozitivnih na virus COVID-19, a na respiratoru ih se nalazi 11 . U protekla 24 sata preminule su dvije osobe sa posljedicom COVID 19 virusa, muška stara 66 godine i ženska osoba stara 78 godina, sa dodatnim kroničnim bolestima. Popunjenost kapaciteta u Županijskoj bolnici Čakovec za pacijente pozitivne na COVID 19 je 85 posto.

10:58 – U Dubrovačko-neretvanskoj županiji u posljednja 24 sata zabilježeno je 87 novih slučajeva zaraze koronavirusom (od toga 59 slučajeva utvrđeno brzim antigenskim testom). Radi se o 30 osoba iz Metkovića (od toga sedam korisnika za odrasle osobe i rehabilitaciju Metković ), 21 iz Dubrovnika, 12 iz Župe dubrovačke (od toga jedan djelatnik Centra za rehabilitaciju Josipovac), šest iz Konavala (od toga jedan djelatnik Doma za starije Konavle), pet iz Ploča, po tri iz Kule Norinske i Opuzena, dvije iz Blata, po jednoj osobi iz Dubrovačkog primorja, Korčule, Slivnog i Vele Luke te jednoj osobi koja nema prebivalište na području naše županije.

10:55 – Novih 145 slučajeva zaraze zabilježeno je u posljednja 24 sata u Zagrebačkoj županiji, izliječene su 523 osobe pa je broj aktivnih slučajeva smanjen na 3671, izvijestio je u srijedu županijski Zavod za javno zdravstvo.

Najviše oboljelih je iz Samobora, njih 33, a slijede Velika Gorica s 26, Zaprešić s 13 i Ivanić-Grad s desetero novooboljelih. Samoizolacija je propisana učenicima četiri razreda osnovnih škola i tri razreda srednjih škola. Na području Zagrebačke županije je od početka pandemije evidentirano 9699 osoba kojima je potvrđen koronavirus, izliječene su 5993 osobe, a 35 osoba je umrlo. Trenutno je aktivan 3671 slučaj.

10:50 – Iako je Stožer civilne zaštite danas u 11 sati treba održati konferenciju za novinare na kojoj bi izvijestili o broju novozaraženih u Hrvatskoj, ona je otkazana. Dnevnik.hr doznaje kako je otkazana jer su se posljednja dva dana članovi Stožera pojavljivali u javnosti pa smatraju da danas nema potrebe za tim. Iduća konferencija za novinare je u petak.

10:20 – U Koprivničko-križevačkoj županiji potvrđeno je 229 novih slučajeva bolesti COVID-19. Na bolničkom liječenju nalazi se 82 osoba. U OB Koprivnica preminule su dvije osobe s pozitivitetom na koronavirus (1926. i 1939. godište) koje su u kliničkoj anamnezi imale i druge dijagnoze.

10:00 – U Vukovarsko-srijemskoj županiji, prema podacima pristiglim do 8 sati, u posljednja 24 sata je 80 novih pozitivnih osoba na COVID-19 (22 osobe iz Vinkovaca, 14 iz Vukovara, 5 iz Borova, po 4 osobe iz Ilače i Nijemaca, po 2 iz Nuštra, Vere, Donjeg Novog Sela i Ivankova, po 1 osoba iz Bogdanovaca, Cerića, Lipovače, Andrijaševaca, Antina, Bapske, Gradišta, Iloka, Jarmine, Komletinaca, Lipovca, Negoslavaca, Otoka, Retkovaca i Strošinaca, te 8 osoba s prebivalištem u našoj županiji, a sa boravištem u drugoj). Preminule su 2 osobe. Od početka epidemije, ukupan broj oboljelih osoba je 4919, od kojih je 4227 osoba izliječeno, a ukupno je preminulo 77 osoba. Trenutno je u županiji 73 osobe hospitalizirano zbog COVID-19 bolesti. U protekla  24 sata testirano je 333 osoba, te je ukupno do sada  testiranih osoba na području županije 25423. U samoizolaciji na području županije je 1664 osobe. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-srijemskoj županiji je pozitivno 42 radnika iz sustava zdravstva (8 liječnika, 17 medicinskih sestara/tehničara, 9 drugih zdravstvenih radnika i 8 nezdravstvenih radnika). U samoizolaciji iz sustava zdravstva je 41 radnik (5 liječnika, 23 medicinske sestre/tehničara, 5 drugih zdravstvenih radnika i 8 nezdravstvenih radnika). Iz sustava obrazovanja ukupno je oboljelo 55 nastavnika i 61 učenika. U samoizolaciji se nalazi 51 nastavnik i 1093 učenika.

Zagreb: Na Trgu bana Jelačića počeo je prosvjed protiv mjera RAZVODNJENA PRIMJENA SANKCIJA Policija će upozoravati, ali neće upadati u stanove. Kazne samo pri stalnom kršenju mjera

9:40 – U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji potvrđena su 94 nova slučaja zaraze koronavirusom. Najviše oboljelih, njih 67, s područja je grada Bjelovara, po 5 novozaraženih osoba s područja je grada Čazme i općine Kapela, 4 novooboljele osobe s područja su općine Ivanska, po 2 novozaražene osobe s područja su gradova Garešnica i Daruvar, a po jedan novi slučaj zaraze koronavirusom zabilježen je na područjima grada Grubišno Polje te općina Šandrovac, Sirač, Nova Rača, Končanica, Veliko Trojstvo, Veliki Grđevac, Rovišće i Štefanje. 26 novozaraženih osoba s područja grada Bjelovara vezano je uz jedan privatni dom za starije i nemoćne osobe. Na COVID odjelu bjelovarske Opće bolnice trenutno je na liječenju 36 pacijenata oboljelih od koronavirusa, od kojih je njih 6 na respiratoru. U samoizolaciji je 1790 osoba.

9:30 – U Istarskoj županiji potvrđeno je 85 novozaraženih. Kod dvije osobe epidemiološki se radi o uvezenim slučajevima iz Italije. Trenutačno je 698 aktivnih COVID pozitivnih. U mjerama samoizolacije nalazi se 1135 osoba.

9:25 – S područja Ličko-senjske županije 50 je novooboljelih osoba, izliječena je 31 osoba. Od COVID-19 s područja Ličko-senjske županije ukupno su oboljele 1574 osobe od čega je 470 aktivnih slučaja, 38 osoba je preminulo te je izliječeno ukupno 1066 osoba. Pod aktivnim nadzorom/samoizolacijom je ukupno 1263 osoba.

8:47 – U Sisačko-moslavačkoj županiji, na današnji dan je 170 novooboljelih osoba od zarazne bolesti COVID-19. Riječ je o 101 osobi s područja grada Siska (što je rekordan broj novozaraženih), dvadeset i dvije osobe s područja grada Kutine, sedamnaest osoba s područja grada Petrinje, deset osoba s područja grada Hrvatska Kostajnica, šest osoba s područja općine Lekenik, četiri osobe s područja općine Sunja, četiri osobe s područja općine Dvor, dvije osobe s područja grada Popovače, jednoj osobi s područja grada Gline, jednoj osobi s područja općine Jasenovac, jednoj osobi s područja grada Novske, jednoj osobi s područja općine Velika Ludina.

8:33 – U Požeško-slavonskoj županiji trenutno je aktivno 377 slučajeva zaraze koronavirusom , 323 osobe nalaze se u kućnoj izolaciji, a 54 osoba je hospitalizirano. U samoizolaciji se nalazi 787 osobe, a ukupno je testirano 17663 osoba. Na posljednjem testiranju obrađeno je 189 uzorka, od kojih je 48 pozitivnih.

8:20 –  U Osječko-baranjskoj županiji od 606 uzoraka uzetih u zadnja 24 sata njih 290 je pozitivnih. U samoizolaciji je 2405 osoba, rekao je za HRT načelnik županijskog Stožera civilne zaštite Ivan Hampovčan. Na bolničkom liječenju, prema jučerašnjim podacima su 224 osoba, od čega je 40 osoba u Našicama, a ostali su u KBC-u Osijek. Četrdeset je osoba na respiratoru. Ako se popuni 85 posto bolničkih Covid pacijenata - najvjerojatnije će se aktivirati dvorana Gradski vrt.

Zabava u zagrebačkom hotelu 'revolucija zabave' Šire se snimke partyja u zagrebačkom hotelu, organizatori tvrde da ne krše propisane mjere

8:15 – Pomoćnik ministra unutarnjih poslova za Civilnu zaštitu Damir Trut u emisiji Dobro jutro Hrvatska, rekao je da je stanje, što se tiče pridržavanja mjera, dobro i uredno i da se većina građana pridržava propisanih mjera.

Osvrnuo se i na organizaciju javnog i međugradskog prometa, rekavši da im je to bilo najteže za organizirati, ali da su napravili preporuku kojom se dinamikom ide na posao, u školu i druge aktivnosti, piše HRT.

Rekao je i kako nema gužvi u šoping centrima te da su inspekcije u ovih osam mjeseci napravile 111.000 nadzora i izdali stotinjak prekršajnih naloga.

– Uvijek se dogodi kršenje i inspektori prvenstveno upozoravaju, ali ako se dogodi kršenje 2-3 puta onda ide kazna – rekao je dodavši i da u ovih pet dana, otkako su nove strože mjere, ima kršenja, a najčešće je to nepridržavanje razmaka i neisticanje upozorenja, broja ljudi u nekom prostoru.

8:00 – U Primorsko-goranskoj županiji 256 osoba pozitivno je na koronavirus, a dvije osobe su preminule. Na bolničkom liječenju je 120 pacijenata, a 17 njih na respiratoru, kazao je Vladimir Mićović, ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ. Upozorio je kako viruse u svoja kućanstva i škole donose mladi. Od ukupnog broja zaraženih, oko 15 posto su osobe starije dobi.

VIDEO 99-godišnja korisnica Doma za starije preboljela koronu

Na Papuku pronađena dva smrznuta tijela
NEZAPAMĆENA TUGA
Detalji tragedije na Papuku: Smrznuti muškarci bili su šogori. Nosili su tenisice i bili bez jakni
Priprema vozila za zimu
ZIMSKA NJEGA
Posvećujemo li svojim vozilima zimi dovoljno pažnje
  • istjerivackomunista:

    Ostali virusi koji izazivaju gripu sada ali i u prošlosti i u budućnosti su politički nepodobni pa ih ne smijemo spominjati.Bakrerijske infekcije i gušenje uslijed toga se politički ne smije spominjati jer ne dozvoljava politbiro gospodina Davida Roshilda.

  • Ludwik:

    Niste naveli zbog čega je u Međimurskoj županiji toliko novozaraženih... Pretpostavljam da su hadezeovi koalicijski i svjetonazorski partneri imali nekakove masovne orgije...

  • acer7:

    Nije sve tako sivo, barem su sve ostale bolesti izliječene i nema ih.