U Murmansku, najvećem gradu sjeverno od Arktičkog kruga, predsjednik Vladimir Putin poručio je da će Rusija ojačati svoje globalno vodstvo na Arktiku, upozorivši pritom na sve intenzivniju geopolitičku utrku u regiji. Kao primjer naveo je ideju Donalda Trumpa o kupnji Grenlanda, no bez kritike na račun američkog predsjednika.
"Planovi SAD-a za Grenland su ozbiljni. Imaju duboke povijesne korijene, i jasno je da će Amerika nastaviti s jačanjem svojih interesa na Arktiku", izjavio je Putin na Arktičkom forumu, dodavši kako to pitanje "nema veze s Rusijom". Zanimljivo je da Kremlj danas više ne gleda na SAD s istom dozom neprijateljstva kao tijekom Bidenove administracije. Štoviše, sve je više signala o mogućoj ekonomskoj suradnji, čak i u geostrateški osjetljivoj arktičkoj regiji, piše BBC.
"Otvoreni smo za zajedničke projekte sa SAD-om, primjerice u logistici ili infrastrukturi", rekao je Putinov izaslanik Kirill Dmitriev, inače šef Ruskog fonda za izravna ulaganja. Već je, kaže, imao razgovore s američkim dužnosnicima. Na pitanje o uvjetima za takvu suradnju – posebno u kontekstu rata u Ukrajini – Dmitriev izbjegava političke odgovore. "Usredotočen sam na ulaganja", kratko poručuje, ali dodaje da "SAD pokušava razumjeti rusku poziciju".
Zanimljivo, ruske vlasti djeluju samouvjereno, vjerujući da Washington mogu pridobiti unosnim arktičkim projektima. Tome pridonosi i sve češće ponavljanje ruskih teza u američkom političkom diskursu. U intervjuu s Tuckerom Carlsonom, Trumpov izaslanik Steve Witkoff djelovao je kao da prihvaća rezultate ruskih referenduma u okupiranim dijelovima Ukrajine – što međunarodna zajednica ne priznaje.
"U SAD-u postoje dvije konkurentske stranke. Demokrati su imali jedan stav, Republikanci drugi", kaže Putinov savjetnik i bivši šef FSB-a Nikolaj Patrušev. "Ne znači da se slažu s nama, ali imaju svoje interese i možemo surađivati." Na pitanje o novom svjetskom poretku, Patrušev poručuje: "Imali smo sustav s dvije sile, pa s jednom. Sad gradimo multipolarni svijet – sa svim njegovim posebnostima."
Murmansk, u međuvremenu, pokazuje drukčije lice politike – na gradskom trgu uzdiže se golemi napuhani kit iznad mora srebrnih balona. Instalacija privlači brojne obitelji, a istodobno služi kao simbol ambicija koje Rusija ima – kako prema Arktiku, tako i prema odnosima sa SAD-om.
"Rusija je jaka. Treba biti uz jake", kaže Elina, jedna od posjetiteljica. Olga dodaje: "Moramo razvijati Arktik, a suradnja s 'prijateljskim zemljama' je dobrodošla." Na pitanje je li SAD takva zemlja, odgovara: "Ne mogu odlučiti." Za kraj, Dmitriev ističe jednog Amerikanca kojeg Kremlj itekako simpatizira – Elona Muska. "On je vizionar i vođa. Rusija ima tehnologije koje mogu pomoći misiji na Mars. Moguće su i videokonferencije s njegovim timom", najavljuje.
Umjesto huškanja na rat, za Hrvatsku bi bilo bolje okrenuti se gospodarskoj suradnji.