Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 4
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
nezadovoljstvo

Rastu tenzije zbog poteza Njemačke: 'Pokazali su srednji prst ostatku Europe'

German Chancellor Olaf Scholz visit of the training program for Ukrainian soldiers on the Gepard anti-aircraft tank in Putlos near Oldenburg
Foto: POOL/REUTERS
1/3
04.10.2022.
u 13:21

Europska komisija također je u ponedjeljak pozvala zemlje da koordiniraju svoje mjere spašavanja i izbjegnu potkopavanje jedinstvenog tržišta

Prije deset godina, kada je Europa bila u jeku krize, Njemačka je predvodila akciju štednje. Sada se ostatak Europe ljuti zbog velike potrošnje Njemačke na energetske subvencije za koje se boje da bi mogle pogoršati podjelu između bogatih i siromašnih. Teško da pomaže ovim rastućim napetostima to što je upravo pogrešna ovisnost Berlina o ruskom plinu pomogla pokrenuti energetsku krizu u europskom bloku.

U EU-u raste neslaganje, osobito u Italiji i Francuskoj oko njemačkog golemog paketa vrijednog 200 milijardi eura najavljenog prošlog tjedna za ublažavanje energetske krize. Čini se da će se sve to sada vjerojatno rasplamsati na summitu EU-a u petak u Pragu, kada će se čelnici pozabaviti pitanjem rastućih troškova energije i njihovim gospodarskim posljedicama, piše Politico.

"Njemačka je ovim paketom pokazala veliki srednji prst ostatku Europe", rekao je jedan dužnosnik EU-a. "To je stvarno podiglo temperaturu s drugim zemljama", dodao je. 

Duboki džepovi Njemačke već su potaknuli probleme tijekom pandemije koronavirusa, kada su zemlje trošile milijarde u sredstva za spašavanje svojih gospodarstava. Ogromna financijska moć Njemačke omogućila je spašavanje gospodarstva, dok su siromašnije nacije 'pucale'. Došlo je do velike podjele na jedinstvenom tržištu dok njemačke tvrtke stječu prednost koju financira država.

Njemačka sada ima teret odgovornosti da pokaže solidarnost, može se čuti iz drugih država, a ne samo da brine o sebi.  "Nijemce više brine opskrba plinom nego cijena, ali za ostalih 26 zemalja to nije tako", rekao je talijanski ministar energetike Roberto Cingolani u nedjelju za Rai TV.

Europska komisija također je u ponedjeljak pozvala zemlje da koordiniraju svoje mjere spašavanja i izbjegnu potkopavanje jedinstvenog tržišta. "Akcije poduzete na nacionalnoj razini imaju važne učinke na druge države članice, stoga je koordinirani pristup na europskoj razini važniji nego ikad", rekao je u ponedjeljak povjerenik EU za gospodarstvo Paolo Gentiloni nakon sastanka ministara financija.

Čak je i talijanski premijer u odlasku Mario Draghi uputio rijedak ukor Njemačkoj. "Ne možemo se podijeliti prema našem fiskalnom manevarskom prostoru, potrebna nam je solidarnost", rekao je.

Guido Crosetto, suosnivač Brata Italije, stranke za koju se očekuje da će voditi sljedeću talijansku vladu, napisao je na Twitteru da odluka Njemačke "koja nije dogovorena, nije podijeljena, nije priopćena, prijeti u korijenu Uniji".

Niti Francuska nije zadovoljna.

"Ključno je da očuvamo jednake uvjete između država članica eurozone i između država članica općenito", rekao je francuski ministar financija Bruno Le Maire, na putu na sastanak ministara financija eurozone u ponedjeljak u Luksemburgu. "Ako nema konzultacija, ako nema solidarnosti, ako nema ciljane potpore poslovanju, ako nema poštovanja jednakih uvjeta, riskiramo fragmentaciju eurozone", rekao je francuski ministar financija. 

Ključne riječi

Komentara 60

AT
atlantisind
13:49 04.10.2022.

Njemacka je i prosirila EU da bi njeno gosodarstvo napredovalo.Samo budale misle da oni primaju istocne zemlje sto ih vole a u stvari je samo ekonomski interes.

Avatar korisničko_ime
korisničko_ime
14:06 04.10.2022.

Svak za sebe, jedino Plenki ide po instrukcije kod Ursule.

Avatar Avi
Avi
14:08 04.10.2022.

Ako smo mi svi Europska Unija, zašto onda Njemačka i druge bogate zemlje sve megalomanski grabe sebi, ako su u njihovim zemljama svi zaposleni i nemaju više radne snage za širiti biznis, zašto onda ne otvore tvornice u Hrvatskoj i u drugim manje razvijenim članicama te iste Unije? Zašto otimaju našu radnu snagu i zašto nemamo iste plaće i penzije?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije